قرار نظارت قضایی و شرایط مربوط به آن

وکیل تامین دلیل در مشهد

فهرست مطالب

قرار نظارت قضایی چیست؟

قرار نظارت قضایی چیست؟ در تعریف قرار نظارت قضایی در قانون به این صورت ذکر شده است که قانون گذار می تواند در جهت حفظ آزادی ها و حقوق متهم در مرحله های مختلف تحقیقاتی و رسیدگی راهکارهای مختلف و جدیدی را به عنوان قرار نظارت قضایی در نظر داشته و پیش بینی کند.

قانون قرار نظارت قضایی مشابه قرار های تامین کیفری، آزادی زندانی را محدود به شرایط خاصی می کند اما محدودیت ناشی از قرار نظارت قضایی در مقام مقایسه با قرار تامین کیفری در حد پایین تری قرار می گیرد. قرار نظارت قضایی انواع مختلفی دارد و موارد مختلفی را شامل می شود، اگر دچار مشکل حقوقی هستید و یا می خواهید بدانید قرار نظارت قضایی چیست ؟ در ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

وکیل معامله فضولی در مشهد

انواع مختلف قرار نظارت قضایی

قرار نظارت قضایی مانند سایر انواع قوانین در قانون دارای انواع مختلف و متفاوتی است که وکیل در مشهد می تواند در امر شناسایی انواع مفاد قرار نظارت قضایی به شما کمک کند.

به طور کلی امکان صدور قرار نظارت قضایی به شکل تکمیلی انجام می شود و امکان صدور قرار نظارت قضایی مستقل به صورت خاص و استثناء برای جرایم تعزیری درجه 8 و 7 انجام می شود که شامل موارد زیر می شود.

بررسی قوانین سوء استفاده از سفید امضاء
مطالعه بیشتر

قرار نظـارت قضایی تکمیلی

قرار نظارت قضایی تکمیلی به صورتی است که در آن بازپرس می تواند با توجه به نوع جرم انجام شده در کنترل صدور قرار تامین کیفری، قرار نظارت قضایی را نیز برای مدت معین و مشخص شده صادر کند. وکیل خوب در مشهد می تواند در صورت نیاز شما به قرار نظارت قضایی تکمیلی در روند ثبت درخواست به شما کمک کند.

قرار نظـارت قضایی مستقل

در ارتباط با جرائم تعزیری از نوع 7 و 8 اگر تضمین لازم برای جبران خسارت وارد شده داده شود، قاضی می تواند قرار نظارت قضایی را کافی دانسته و آن را صادر کند.

 موارد مختلف قرار نظارت قضایی چیست؟

قرار نظارت قضایی در قانون تنها چند مورد مختلف را شامل می شود که در ادامه آن ها را نام برده ایم.

  • ممنوعیت خروج از کشور
  • ممنوعیت رانندگی با موتور
  • منع نگهداری سلاح های دارای مجوز
  • ممنوعیت اشتغال های مرتبط با جرم مرتکب شده
  • معرفی خود شخص به نهاد یا مراکز تعیین شده توسط بازپرس پرونده

 ویژگی قرار نظارت قضایی چیست ؟

قرار نظارت قضایی باید به صورت موجه و مستدل و با توجه به نوع و اهمیت جرم، ادله و اسباب اتهام، میزان مجازات تعیین شده، احتمال فرار یا مخفی شدن متهم و از بین رفتن آثار جرم، سن، جنیست، حیثیت فرد، وضعیت روحی و جسمی و سابقه ی متهم تعیین می شود. در واقع باید در ارتباط با قرار نظارت قضایی شراط تناسب به طور کامل رعایت شود.

وکیل کیفری در قم
مطالعه بیشتر

ضمانت اجرای قرار نظارت قضایی چیست؟

هر زمانی که فرد در انجام قرار نظارت قضایی که همزمان با قرار تامین صادر شده است کوتاهی کند، تخلف محسوب می شود. در این صورت قرار تامین به طور کامل لغو شده و تامین شدیدتری در نظر گرفته می شود. در زمان تمدید باید توجه داشته باشید که نمی توان قرار صادر شده جدید را به بازداشت موقت مبدل کرد اما تشدید تامین انجام شده قابل اعتراض است. اگر در زمان اجرای ضمانت نظارت دچار مشکل شده اید وکیل کیفری در مشهد می تواند در امر اعتراض به تشدید تامین به شما کمک کند.

اگر فرد در اجرای قرار نظارت قضایی مستقل تخلف انجام دهد، قرار صادر شده به قرار تامین تبدیل می شود و در این صورت نمی توان قرار صادر شده را به بازداشت موقت تبدیل کرد.

افشای سوالات امتحانی

موارد رفع قرار نظارت قضایی چیست؟

تنها در صورت بروز شرایط خاصی قرار نظارت قضایی منتفی می شود، این شرایط عبارتند از:

در صورتی که مجازات مرتکب شده اگر به شکل حبس، اقامت اجباری و یا تعویض باشد. شروع شدن اجرای مجازات برای منتفی شدن قرار نظارت کافی است. اما در ارتباط با سایر انواع مجازات ها مانند شلاق، دیه و جریمه نقدی تنها اجرای کامل مجازات تعیین شده توسط دادگاه سبب پایان نظارت قضایی در نظر گرفته شده خواهد شد.

جعل و تزویر چیست و چه شرایطی دارد؟ جعل امضای اشخاص چه مجازاتی دارد؟
مطالعه بیشتر

اگر فرد ماجزات را مرتکب نشده باشد، به جز قرار های موقوفی‌تعقیب، منع تعقیب، تعلیق تعقیب، معلق شدن اجرای مجازات و مختومه شدن پرونده، صدور حکم برائت سبب از بین رفتن قرار نظارت تعیین شده خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال قرار نظارت قضایی چیست؟ و موارد مربوط به آن را بررسی کردیم. قرار نظارت قضایی یکی از موارد قانونی مهم است که در این امر وکیل بهترین کمک کننده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد