قوانین و مجازات‌های تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن

تولید محتوا مستهجن

فهرست مطالب

یکی از مشکلات اساسی که امروزه در فضای مجازی و رایانه ای ممکن است با ان روبرو شویم، تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن می‌باشد. با وجود آنکه گسترش ارتباطات اینترنت و پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از موارد باعث پیشرفت بشر و ایجاد احساس راحتی و آرامش برای او بوده است اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که یکی از آثار منفی گسترش چنین ارتباطاتی، تولید و انتشار محتوای مبتذل و مستهجن میباشد.

شاید اکنون این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که آیا تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن جرم میباشد؟ قانون در رابطه با انجام چنین اقداماتی چه میگوید؟ برای پاسخ به این سوال باید به ماده 3 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیتهای غیرمجاز می‌نمایند اشاره نماییم. با توجه به متن این ماده عوامل تولید، توزیع ، تکثیر و دارندگان آثار سمعی و بصری غیرمجاز اعم از این که مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و یا بدون مجوز باشند با توجه به محتوای اثر حسب مورد علاوه بر ابطال مجوز به یکی از مجازاتهای مشروحه ذیل محکوم خواهند شد:

تولید محتوا مستهجن
الف- عوامل اصلی تکثیر و توزیع عمده آثار سمعی و بصری مستهجن در مرتبه اول به یک تا سه سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و یکصد میلیون(100.000.000) ریال جریمه نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت هفت‌سال و در صورت تکرار به دوتا پنج سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و دویست میلیون (200.000.000)ریال جزای نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت ده سال محکوم می‌شوند. چنانچه عوامل فوق‌الذکر یا افراد زیر از مصادیق مفسدفی‌الارض شناخته شوند، به مجازات آن محکوم می‌گردند.

* تولید کنندگان آثار مستهجن با عنف و اکراه

*  تولیدکنندگان آثار مستهجن برای سوءاستفاده جنسی از دیگران

*  عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن

قانون مجازات در مورد انتشار محتوای مبتذل و کسب درآمد از طریق آن

یکی از راه های کسب درآمد سو استفاده گران و سارقان اطلاعاتی آن است که آنان سعی میکنند تا با جمع آوری اطلاعات مختلف مربوط به حریم شخصی افراد به کسب درآمد بپردازنند، آنان در بیشتر موارد اقدام به انتشار محتوای مبتذل می نمایند. در چنین مواقعی در کشور ما پلیس فتا سریعا موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار میدهد.

با استناد به ماده 742 قانون مجازات اسلامی، هر کس به وسیله سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 ارتکاب اعمال فوق درخصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازاتهای فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد.

در ماده 743 قانون مجازات نیز به این موضوع اشاره شده است که هرکس از طریق سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:

الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک، ترغیب، تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آنها را تسهیل نموده یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هردو مجازات محکوم خواهد شد. ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو میلیون(۲.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال است.

تولید محتوا مستهجن
ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‎‌آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

توجه:

  1. هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
  2. چنانچه مرتکب اعمالی که به انها اشارا کردیم، چنین جرائمی را حرفه خود قرار داده باشد یا به طور سازمان یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
  3. محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی یا متنی اطلاق می‎شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

بررسی مجازات اشخاص حقوقی در ارتکاب جرائم رایانه ای و انتشار محتوای مبتذل

در بسیاری از موارد دیده میشود که انتشار محتوای مبتذل تنها توسط یک شخص حقیقی انجام نمیشود و اشخاص حقوقی نیز ممکن است مرتکب چنین جرمی شوند، در چنین مواردی آیا شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری میباشد؟ 

شما باید به این موضوع دقت داشته باشید که مسئولیت کیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتکب نخواهد بود و در صورت نبود شرایط صدور ماده و عدم انتساب جرم به شخص خصوصی فقط شخص حقیقی مسئول خواهد بود.

در موارد زیر، چنانچه جرائم رایانه‎ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری خواهد بود:

الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه‎ای شود.

ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه‎ای را صادر کند و جرم به وقوع بپیوندد.
تولید محتوا مستهجن

ج) هرگاه یکی از کارمندان شخص حقوقی با اطلاع مدیر یا در اثر عدم نظارت وی مرتکب جرم رایانه‎ای شود.

د) هرگاه تمام یا قسمتی از فعالیت شخص حقوقی به ارتکاب جرم رایانه‎ای اختصاص یافته باشد.

اشخاص حقوقی با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جرم ارتکابی، میزان درآمد و نتایج حاصله از ارتکاب جرم، علاوه بر سه تا شش برابر حداکثر جزای نقدی جرم ارتکابی، به ترتیب ذیل محکوم خواهند شد:

الف) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم تا پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا نُه ماه و در صورت تکرار جرم تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا پنج سال.

ب) چنانچه حداکثر مجازات حبس آن جرم بیش از پنج سال حبس باشد، تعطیلی موقت شخص حقوقی از یک تا سه سال و در صورت تکرار جرم، شخص حقوقی منحل خواهد شد.

پیدا کردن وکیل خوب در مشهد

اگر شما با پرونده های مربوط به تولید و انتشار محتوای مبتذل یا مستهجن روبرو شده اید و نمیدانید که راه حل قانونی جلوگیری از تضییع حقوقتان چیست، به شما پیشنهاد میدهیم که از مزایا و خدمت تیم یسنا برای پیدا کردن وکیل در مشهد استفاده نمایید.

 

آشنایی با وکیل کیفری در شیراز و نقش او در پرونده های کیفری
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد