قوانین مجازات برای کودکان زیر 18 سال

مجازات کودکان زیر 18 سال

فهرست مطالب

قانون گذار در قوانین مجازات سعی کرده است تمام شرایط ایجاد شده را پیش بینی کند و برای آن قوانین مشخصی را وضع کند. یکی از این موارد پیش بینی شده در قوانین مجازات، بزهکاری کودکان زیر 18 سال است. در این حالت قانون موقعیت های متفاوتی را مشخص کرده است.

به طور کلی بر اساس قوانین بین المللی هرگونه محاکمه و مجازات برای کودکان زیر 18 سال ممنوع است و هیچ دولت یا محکمه ای حق برخورد قضایی با کودکان زیر 18 سال را ندارد. از این رو در قوانین مجازات جدید ایران برای کودکان زیر 18 سال دو حالت را متصور شده است. در حالت اول کودک ما بین سن 9 تا 15 سال تمام است. ( توجه داشته باشید که قبل از سن 9 سالگی کودک را بالغ فرض نمی کنند ) در حالت دوم نیز کودک بین سن 15 تا 18 سالگی است. دادگاه و قوانین مجازات برای هر کدام از این دو گروه روش های خاص خودش را استفاده می کند.

مجازات کودکان زیر 18 سال
قوانین مجازات برای کودکان مابین 9 تا 15 سال

به طور کلی دادگاه و قوانین مجازات دوست ندارد که کودکان را در سنین حساس خود از خانواده یا جامعه دور کند. از این رو در بیشتر مواقع رای به سپردن کودک به خانواده می دهد. در این حالت دادگاه حق دارد از خانواده کودک مبنی بر تربیت درست کودک و سپردن کودک به محفل های ادبی و فرهنگی و یا کمپ ترک اعتیاد … تعهد کتپی و قانونی بگیرد.

 

با شرایط قصاص در ضرب و جرح و قوانین مربوط به آن در این مقاله از یسنا وکیل آشنا شوید.

در بعضی مواقع نیز دادگاه و قوانین مجازات تشخیص می دهد که محیط خانواده خود محلی خطرناک برای پرورش این کودک محسوب می شود. از این رو او را به سرپرستانی غیر از والدین خود می سپارد. در این حالت سرپرستان جدید متعهد بر انجام وظایف خود خواهند بود.

در مواردی نیز دادگاه و قوانین مجازات تصمیم های دیگری می گیرند. به طور مثال ممکن است دادگاه کودک را به مراکز تربیتی تحت عنوان کانون اصلاح بسپارد. مدت زمان نگهداری کودک بین 3 ماه تا 1 سال خواهد بود.

در بسیاری از موارد نیز دادگاه تلاش می کند کودک را بر اساس روش درست نصیحت کند و اصطلاحا او را به راه راست هدایت کند.

در مواردی که کودک بین سن 12 تا 15 سال باشد، دادگاه بر اساس قوانین مجازات این امکان را دارد که از خود کودک تعهد بگیرد و این تعهد وجه و اعتبار قانونی خواهد داشت.

قوانین مجازات برای کودکان مابین 15 تا 18 سال

اما قوانین مجازات در مورد کودکان ما بین 15 تا 18 سال کمی سختگیرانه تر عمل می کند. در واقع قانون و دادگاه معتقد است که این سری از کودکان به بلوغ فکری نزدیک تر شده اند و قادر به تصمیم گیری های دقیق تر هستند. پس عمل خلاف قانون آن ها با تعهد یا یک نصیحت قابل گذشت نیست و قانون باید در مورد آن ها اجرا شود.

در کلام ساده تر قوانین اسلامی انسان بالغ را از 15 سال حساب کرده است در حالی که قوانین بین الملل انسان بالغ را از سن 18 سال به حساب می آورد. از این رو این اختلاف سه سال ما بین دو قانون کمی محل اختلاف شده است. از آن جایی که قانون بین الملل بر قانون حکومتی در مواردی برتری دارد، از این رو قوانین مجازات برای کودکان بین 15 تا 18 سال شرایط خاصی را در نظر گرفته است.

قوانین و مجازات خیانت در امانت در اموال مشاع
مطالعه بیشتر

مجازات کودکان زیر 18 سال

در صورتی که مجازات قانونی این افراد از نوع تعزیری درجه سه باشد، این افراد باید به مدت دو تا 5 سال در کانون اصلاح تربیت نگهداری شوند. چنانچه حکم تعزیری آن ها از نوع درجه 4 باشد، حکم قانونی به 1 تا 4 سال حضور در کانون اصلاح و تربیت تغییر می کند. این حکم برای جرایم تعزیری درجه 5 به مدت حداکثر یک سال با پرداخت جرائم نقدی و انجام ساعات مشخص کار رایگان عمومی خواهد بود. در درجات 6، 7 و 8 مجازات تعزیری تنها پرداخت جرائم نقدی و کار رایگان در قوانین مجازات در نظر گرفته شده است.

همانطور که مشخص است این قوانین برای جرایم تعزیری بود. اما در جرائم حدی کمی داستان فرق می کند. در صورتی که فرد به جرائم حدی محکوم شود، باید منتظر ماند تا فرد به سن قانونی 18 سال برسد و سپس این جرایم حدی بر او اجرا شود. در این مدت فرد در کانون اصلاح تربیت نگهداری خواهد شد. متاسفانه تعداد کودکانی که به خاطر جرم قتل اکنون منتظر اجرا شدن حکم اعدام خود هستند کم نیست و این یک فاجعه اجتماعی محسوب می شود.

پایان سخن از قوانین مجازات کودکان زیر 18 سال

به طور کلی قانون گذار در قوانین مجازات سعی کرده است تاجایی که ممکن است قوانین را بر اساس عطوفت اسلامی تنظیم کند و احتمال ارفاق و گذشت را برای کودکان بزهکار قرار داده است. اما در مورد دیه و جرائمی که بر آن ها امکان دیه وجود دارد عملا در قوانین مجازات هیچ ارفاقی پیش بینی نشده است.

همانطور که مشخص است عملا قوانین مجازات در مورد کودکان دست دادگاه و قاضی را برای انتخاب نوع تنبیه بسیار باز گذاشته است. این جاست که نقش یک وکیل خوب در مشهد یا سایر شهرها می تواند کارایی خودش را نشان دهد. در کلام ساده تر استفاده از وکیل در مشهد یا در سایر شهرهای ایران که توانایی های خوبی داشته باشد و قدرت استدلال بالایی داشته باشد در اینگونه موارد که قانونگذار دست دادگاه را باز گذاشته است می تواند بسیار کارآمد و مفید باشد.

تیم یسنا به عنوان یکی از بهترین و باتجربه ترین تیم های وکالت در کشور می تواند به شما در این زمینه کمک کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا گرفتن مشاوره به سایت تیم یسنا مراجعه کنید و از آن استفاده لازم را ببرید.

به طور کلی می توان گفت که قوانین مجازات در مورد کودکان با وجود این که بسیار لطیف و بر اساس عطوفت انسانی تنظیم شده است اما یک رای دادگاه می تواند کودک را برای مدت ها از خانواده دور کند. از این رو باید کمی محتاط در این موارد عمل کرد. وکلای تیم یسنا قادر هستند موقعیت مناسبی را برای موکلین خودشان در این زمینه ایجاد کنند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد