قوانین مربوط به اهدای جنین

وکیل سقط جنین در مشهد

فهرست مطالب

آیا شرایط اهدای جنین یا دریافت آن را می‎دانید؟ آیا با مواد و قوانین مربوط به آن آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را تمامی شرایط و قوانین مرتبط با اهدای جنین و همچنین دریافت آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط اهدای جنین

اهدای جنین نوعی تولید مثل ثالث محسوب می‎شود که در آن جنین حاصل از لقاح آزمایشگاهی یا ای وی اف (IVF)، به زوج دیگری اهدا خواهد شد. اگر سایر روش‎های کمک باروری ناموفق باشند، ممکن است پزشک استفاده از جنین اهدایی را به زوجین توصیه کند.

اهدای جنین

جهت درمان ناباروری با کمک جنین اهدایی از جنین‎های فریز شده استفاده خواهد شد، همچنین لازم به ذکر است که جهت انجام این امر خانم باید زیر سن یائسگی باشد.

معمولا در هنگام انجام  IVF، جنین‎های زیادی تشکیل خواهند شد که این امکان برای زوجین فراهم است که آن‎ها را فریز کرده و در آینده برای بارداری استفاده کنند و یا حتی اقدام به اهدای جنین‎ها کنند.

در صورت اهدای جنین به زوجین دیگر، فرد اهدا کننده امکان باروری و فرزند آوری را برای زوجینی که نابارور هستند، فراهم خواهند کرد. به این صورت که جنین اهدایی با امید بارداری موفق به داخل رحم مادر منتقل خواهد شد.

در نظر داشته باشید که جنین حاصل از اهدای جنین از نظر خصوصیات ژنتیکی شبیه به اهدا کنندگان جنین می‎باشد.

معمولا اهدای جنین با اهداف زیر انجام می شود:

  • اهدای جنین به زوجین دیگر
  • اهدای جنین جهت انجام تحقیقات
  • ذخیره جنین برای آینده

نحوه و شرایط اهدای جنین به زوجین نابارور و آئین نامه اجرایی آن

این بخش شامل مواد مختلف در خصوص شرایط اهدای جنین به همراه بندهای مربوطه و قوانین و سر فصل‎هایی در این خصوص می‎باشد.

شرایط طلاق به دلیل خیانت همسر
مطالعه بیشتر

لازم به دکر است که شما می‎توانید جهت اطلاع از اقدامات قانونی و تسهیل در روند انجام کار در این خصوص با یک وکیل خانواده در مشهد مشاوره نمایید.

ماده 1 – به موجب این قانون کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری ذیصلاح مجاز‌خواهند بود با رعایت ضوابط شرعی و شرایط مندرج در این قانون نسبت به انتقال‌جنین‌های حاصله از تلقیح خارج از رحم زوج‎های قانونی و شرعی پس ‌از موافقت کتبی ‌زوجین صاحب جنین به رحم زنانی که پس از ازدواج و انجام اقدامات پزشکی ناباروری ‌آن‎ها (‌هر یک به تنهایی یا هر دو) به‌ اثبات رسیده اقدام نمایند.

‌ماده 2 – تقاضای دریافت جنین اهدایی باید به صورت مشترک از طرف زن و شوهر تنظیم و‌تسلیم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرایط ذیل مجوز دریافت جنین را صادر‌می‌کند:

‌الف – زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه ‌دارشدن نداشته باشند و زوجه ‌استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

ب – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

ج – هیچ‌ یک از زوجین محجور نباشند.

‌د – هیچ‌ یک از زوجین مبتلا به بیماری‎های صعب‌العلاج نباشند.

‌هـ- هیچ‌ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند.

‌و – زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

‌ماده 3 – وظایف و تکالیف زوجین اهداء گیرنده جنین و طفل متولد شده ازلحاظ ‌نگهداری و تربیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

‌ماده 4 – بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در محاکم خانواده، خارج از نوبت و‌بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تایید صلاحیت ‌زوجین قابل تجدید نظر می‌باشد.

‌ماده 5 – آئین‌نامه اجرائی این قانون ظرف مدت سه ماه توسط وزارت بهداشت،‌ درمان وآموزش پزشکی با همکاری وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیئت‌ وزیران‌ خواهد رسید.

فرزندخواندگی و شرایط قانونی آن
مطالعه بیشتر

قوانین اهدای جنین

  فصل اول ـ تعاریف و کلیات     

ماده 1 ـ در این آیین‌نامه‌، واژه‌ها و اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌رود:

الف ـ قانون‌: منظور قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور ـ مصوب 1382 ـ است‌.

ب ـ جنین‌: نطفه حاصل از تلقیح خارج از رحمی زوج‎های قانونی و شرعی است که از مرحله باروری تا حداکثر پنج روز خواهد بود. این جنین می‌تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.

پ ـ اهدای جنین‌: واگذاری داوطلبانه و رایگان یک یا چند جنین از زوج‎های واجد شرایط مقرر در قانون‌ و این آیین‌نامه به مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری برای انتقال به زوج‎های متقاضی دارای شرایط مندرج ‌در قانون‌.

فصل دوم ـ شرایط اهدا و دریافت جنین‌

ماده 2 ـ زوج‎های اهدا کننده باید دارای شرایط زیر باشند:

الف ـ علقه و رابطه زوجیت قانونی و شرعی.

ب ـ سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب.

پ ـ نداشتن اعتیاد به مواد اعتیاد آور و روان‌گردان.

ت ـ مبتلا نبودن به بیماری‎های صعب‌العلاج نظیر ایدز، هپاتیت و …

تبصره ـ مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلف هستند قبل از دریافت جنین ازاهدا کنندگان‌، وجود شرایط مذکور در این ماده را احراز نمایند.

ماده 3 ـ اهدا جنین باید با موافقت و رضایت کتبی زوج‎های اهدا کننده و در مراکز مجاز تخصصی درمان ‌ناباروری‌، با احراز هویت آنان و به صورت کاملا محرمانه انجام گیرد.

ماده 4 ـ زوج‎های متقاضی جنین اهدایی باید واجد شرایط مقرر در ماده (2) قانون باشند.

ماده 5 ـ رسیدگی به درخواست دریافت جنین اهدایی‌، در دادگاه صالح و خارج از نوبت و بدون رعایت ‌تشریفات آیین دادرسی مدنی به عمل می‌آید. صدور حکم به رد درخواست و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر می‌باشد.

وصیت نامه چیست؟ قوانین مربوط به آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

فصل سوم ـ تکالیف و وظایف مراکز مجاز درمان ناباروری‌

ماده 6 ـ مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلف هستند نسبت به موارد زیر اقدام کنند:

الف ـ نگهداری جنین‎های اهدایی از سوی اهدا کنندگان مسلمان و غیرمسلمان به طور جداگانه و رعایت‌ تناسب دینی و مذهبی زوج‎های متقاضی با جنین اهدایی در زمان انتقال.

ب ـ دریافت و نگهداری رای قطعی مرجع قضایی از متقاضی.

پ ـ صدور گواهی و معرفی نامه لازم مبنی بر تایید سلامت جسمی و روانی برای متقاضیان دریافت جنین‌طبق مقررات قانون و این آیین‌ نامه‌.

ت ـ دریافت‌، نگهداری و انتقال جنینهای اهدایی در شرایط کاملا محرمانه‌.

تبصره ـ اطلاعات مربوط به جنین‎های اهدایی‌، جزو اطلاعات به کلی سری طبقه‌ بندی می‌شوند.

ماده 7 ـ صدور گواهی عدم‌ توانایی باروری و همچنین توانایی زوجه در زمینه دریافت و نگهداری جنین‌، پس از انجام تست‎ها و آزمایش‎های دقیق پزشکی در صلاحیت مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری می‌باشد.

فصل چهارم ـ شرایط لازم جهت دریافت‌، نگهداری و انتقال جنین

ماده 8 ـ هر یک از مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری می‌توانند بانک جنین طبق دستورالعمل‎های ‌وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی دایر نمایند. این بانک مسئول دریافت و نگهداری جنین و انتقال‌ آن‎ها به زوجین نابارور طبق مقررات مندرج در قانون و این آیین ‌نامه می‌باشد.

ماده 9 ـ مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی موظف است طبق ‌دستورالعمل‎های وزارت یاد شده نسبت به دریافت‌، نگهداری و انتقال جنین نظارت دقیق اعمال کند.

ماده 10 ـ ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهدا کنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت ‌قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسرار دولتی و به مراجع قضایی صلاحیت‎دار مجاز می‌باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد