قوانین مربوط به پاره کردن پرده بکارت

وکیل دیه تصادف در مشهد

فهرست مطالب

در جوامع شرقی و آسیای میانه پرده بکارت در روابط زناشویی و قومیتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به طوری که در این جوامع قوانین مربوط به پاره کردن پرده بکارت به طور صریح تصویب شده و در برخی امور قضائی مراجعه به آن امری اجتناب ‌ناپذیر و بسیار ضروری است.

پرده بکارت نوعی بافت یا غشاء است که بخشی یا تمام دهانه واژن یک خانم را پوشش می‌ دهد. در واقع این غشا جدا کننده قسمت درونی واژن زنان از دستگاه تناسلی خارجی است که شکل ظاهری آن در هر فرد متفاوت می ‌باشد. پرده بکارت یا هایمن انواع مختلفی دارد که با دخول و هر نوع رابطه جنسی دچار پارگی شده و به راحتی با معاینه پزشکی قابل تشخیص است.

تعریف پرده یا هایمن از لحاظ علم پزشکی

پرده بکارت بسته به افراد مختلف یک یا دو سانتی ‌متر بعد از ورودی واژن قرار دارد. علائم پاره شدن پرده بکارت در افراد مختلف متفاوت و بستگی به ساختار پرده، نوع و ضخامت آن دارد. با این وجود هیچ کدام از نشانه ‌های احساس درد یا خونریزی مبنای مناسبی برای تشخیص پارگی محسوب نمی ‌شود بلکه در این موارد در صورت بروز حادثه یا تجاوز برای اطمینان از سلامت پرده بکارت لازم است به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

وکیل درخواست اجرای رای

قوانین مربوط به پاره کردن پرده بکارت در قانون مجازت اسلامی و قانون دیات

طبق قانون اگر مردی بدون عقد و ازدواج به زور با دختری باکره ارتباط جنسی برقرار کند، مرتکب تجاوز شده است؛ زیرا دختر به این رابطه اکراه داشته است و در این صورت علاوه بر مهرالمثل، ارش البکاره باید به دختر پرداخت گردد.

اگرچه دیه از بین رفتن پرده بکارت از نظر علمی نقص عضو محسوب نمی‌ گردد؛ با این حال به دلیل اهمیت این موضوع نه تنها در جوامع شرقی و مذاهبی همچون اسلام بلکه در قانون جزایی و مجازات اکثر کشورها مجازات سنگینی برای مجرم در نظر گرفته شده است.

قوانین حذف نام همسر از شناسنامه
مطالعه بیشتر

 در قانون مجازات اسلامی در مورد ازاله ی بکارت موادی پیش بینی شده است.

مطابق ماده 231 قانون مجازات اسلامی بیان شده که در موارد زنا به عنف و در حکم مربوط به آن، در صورتی که زن باکره باشد، مجرم علاوه بر مجازات مقرر به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می‌ شود؛ بنابراین مطابق این ماده در صورتی که دختر باکره مورد تجاوز به عنف قرار بگیرد، مرتکب علاوه بر پرداخت ارش البکاره که میزان آن برابر با یک مهرالمثل است که باید طبق نظر کارشناس تعیین گردد.

مطابق ماده 449 قانون مجازات اسلامی ارش دیه غیر مقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر مجنیّ علیه (دختری که در اینجا مورد تجاوز قرار گرفته است) و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس مربوطه، میزان آن را تعیین می ‌کند.

مهرالمثل مطابق قانون مدنی، مهری است که بر اساس وضعیت زن از نظر خانوادگی، شان اجتماعی، وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب، معمول محل و سایر صفات او در نظر گرفته می ‌شود.

ماده 658 قانون مجازات اسلامی بیان می ‌کند؛ هرگاه از بین بردن بکارت با مقاربت یا توسط وسیله دیگری و بدون رضایت دختر صورت گرفته باشد، موجب ضمان مهرالمثل است.

تبصره این ماده بیان می‌کند رضایت دختر نابالغ یا مجنون یا مکرهی که رضایت واقعی به ازاله بکارت نداشته در حکم عدم رضایت است بنابراین مشمول حکم همین ماده و ضمان مهرالمثل می‌شود.

شرایط و قوانین مربوط به طلاق به دلیل اعتیاد
مطالعه بیشتر

ماده 659 همین قانون حکم دیگری را در مورد پاره کردن پرده بکارت بیان کرده که هرگاه علاوه بر ازاله بکارت، جنایت دیگری مانند آسیب به مثانه به وجود آید و شخص نتواند ادرار خود را ضبط کند، این جنایت نیز بر حسب مورد، دیه یا ارش جداگانه دارد.

ماده یک قانون دیات در تعریف دیه آورده، دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی‌علیه یا به ولی یا اولیاء دم او داده می‌ شود.

ماده 150 قانون دیات در مورد پاره کردن پرده بکارت دختر با انگشت که باعث شود او نتواند ادرار را ضبط
کند علاوه بر دیه کامل زن، وجوب مهرالمثل را بیان کرده است.

نظریه حقوقی در مورد پاره کردن پرده بکارت

بر اساس نظریه اداره حقوقی متفاده از ماده 150 قانون ديات، ديه پاره کردن عمدي پرده بکارت مهرالمثل است (ديه کامل زن مذکور در آن ماده بابت پاره کردن مثانه است)؛ بنابراین به خاطر اینکه در تعیین ميزان ديه فرقي بين عمد و غير عمد نیست، فلذا به‌طور کلي ديه از بين رفتن پرده بکارت چه عمدا چه من غير عمد همان مهرالمثل می‌ باشد.

پاره کردن پرده بکارت دختر با انگشت يا چيز ديگر درصورتی‌که موجب پاره شدن مثانه و عدم امکان ضبط ادرار باشد مشمول ماده 150 قانون ديات است و علاوه بر ديه کامل زن، مهرالمثل نيز دارد؛ اما اگر منتهي به پاره شدن مثانه نباشد بنا بر مستفاد از ملاک همان ماده فقط مهرالمثل به آن تعلق می ‌گیرد و در هر دو صورت چنانچه اين عمل به وسيله اجنبي و غير مجاز انجام شده باشد.

طبق ماده 208 مکرر قانون مجازات عمومي مرتکب تعزیر خواهد شد. لازم به ذکر است وکیل خانواده در مشهد می‌تواند مفاد قانونی مربوط به پاره کردن پرده بکارت را به طور کامل تفهیم نمایید و مجازات ‌های کیفری و جزایی آن را بیان کند.

وکیل خانواده و نقش او در دعاوی خانوادگی
مطالعه بیشتر

وکیل اختلاس در مشهد

 نظریات مشورتی اداره حقوقی در مورد ارش البکاره و مهرالمثل

طبق قوانین مربوط به پاره کردن پرده بکارت و در نظریه ‌شماره 7/569 در خصوص ارش البکاره بیان شده است که اصطلاح ارش ­البکاره ناظر به مابه ­التفاوت مهر باکره با غیر باکره است که بابت ازاله بکارت با جلب نظر کارشناسان امور پزشکی تعیین و به مجنی­ علیه تعلق می‌ گیرد.

شما می ‌توانید با همراهی یک وکیل خوب در مشهد میزان ارش البکاره را در مواردی که تعلق ارش البکاره مطلق است و مجرم بدون رضایت مجنی­ علیه با وی زنا یا ازاله بکارت نموده است را تعیین کرده و علاوه بر ارش البکاره، مهرالمثل هم به مجنی­ علیه تعلق می گیرد را دریافت کنید.

در نظریه 7/566 در مورد مطلق بودن تعلق ارش البکاره بیان شده است که تعلق ارش البکاره به مجنی علیه مطلق است یعنی چه ازاله بکارت با زنا به عنف یا بدون رضایت باشد و چه با رضایت باشد.

ولی در مواردی که بدون رضایت مجنی علیها یا به عنف بوده یا جانی با فریب مجنی علیه به اینکه قصد ازدواج با وی را دارد با وی زنا یا ازاله بکارت نموده، علاوه بر ارش البکاره، مهرالمثل هم به مجنی علیه تعلق می ‌گیرد و برای تعیین مهرالمثل وضعیت زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین عرف محل و غیره یا نظر حاکم در نظر گرفته می ‌شود. با این حال می ‌توان میزان ارش البکاره پاره کردن پرده بکارت را توسط یک وکیل در مشهد پیگیری نمود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد