قوانین مفقودی چک

وکیل چک در مشهد

فهرست مطالب

در موضوع قوانین مفقودی چک، ابتدا این سوال برای شما پیش می آید که چک چیست؟ چک یکی از مفید ترین ابزار های پرداخت وجه می باشد و در اقتصاد جامعه اعتبار بالا و قانونی دارد. افراد مختلف می توانند از طریق چک که انواع مختلفی دارد معاملات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند. چک قوانین خاصی دارد که باید رعایت شود.

چک دارای سه رکن صادر کننده، دارنده چک و محال علیه یا بانک است. اگر بخواهیم ساده تر چک را تعریف کنیم می توان گفت که چک یک نوشته است که می توان از طریق آن صادر کننده به خزانه پول مثل بانک حکم نماید که تمام یا بخشی از پول و سرمایه موجود در حساب بانکی خود را به صاحب چک پرداخت کند. داشتن یک وکیل در مشهد می تواند برای شما در مسائل حقوقی مفید باشد.

وکیل چک در مشهد

برای نوشتن چک باید نکاتی را مد نظر داشت؟

برای نوشتن درست و تحویل مناسب چک باید به یک سری نکات مهم دقت کرد. صادر کننده چک باید چک را کاملا صحیح و بدون غلط املایی و خط خوردگی بنویسد و چک را به درستی کامل کند. مهم ترین نکته در هنگام نوشتن چک که بسیار حائز اهمیت است نوشتن درست مبلغ چک است. اگر صادر کننده مبلغ چک را اشتباه بنویسد باعث ایجاد مشکلاتی برای خود می شود.

صادر کننده باید مبلغ چک را هم به صورت عددی و هم به صورت حروفی بنویسد تا شک و شبه ای ایجاد نشود. همچنین امضا صادر کننده چک نیز یکی از مهم ترین مراحل صدور مناسب چک می باشد. وکیل خوب در مشهد می تواند درباره قوانین مفقودی چک به شما مشاوره مناسب بدهد.

وکیل ممنوع الخروجی در مشهد
مطالعه بیشتر

آشنایی با مراحل اعلام مفقودی چک و قوانین مفقودی چک

در زمان گم شدن چک شما باید قوانین مفقودی چک را بدانید و درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید از این رو مطالعه کردن این مقاله برای شما مفید است. در هنگام گم شدن و مفقودی چک شما در وهله اول باید با مراجعه به بانک درخواست عدم پرداخت چک را به بانک اعلام کنید. بعد از این مرحله به مراجع ذیصلاح مراجعه کنید و نسبت به مفقودی دسته چک شکایت خود را ثبت کنید.

همچنین باید به بانک صادرکننده چک مراجعه کنید و اعلام کنید که چک مفقود شده تا بانک ادعای شما را راستی آزمایی کند. در صورت که بانک تایید کند و ادعای شما تأیید شود بانک چک مفقود شده را باطل می کند و آن چک اعتبار و ارزش قانونی نخواهد داشت.

ارکان چک کدامند؟

برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره قوانین مفقودی چک ابتدا لازم است درباره ارکان اصلی چک اطلاعات دقیقی داشته باشید، طبق قانون چک دارای ارکانی است و برای صدور هر برگه از دسته چک سه رکن مهم وجود دارد. داشتن اطلاعات بیشتر درباره ارکان چک می تواند کمک زیادی به شما کند. پس لطفا در هنگام خواندن این مقاله دقت کنید تا بعدا دچار مشکلات بانکی نشوید. اگر شما چک را به طور قانونی و درست صادر نکنید می تواند بعدا برای شما حتی مشکلات کیفری و حقوقی زیادی ایجاد کند پس باید در هنگام صادر کردن و مفقود شدن چک نکاتی را رعایت کنید.

  • صادر کننده چک
  • دارنده چک
  • محال علیه چک
اخذ پورسانت در معاملات دولتی
مطالعه بیشتر

صادر کننده چک

اولین و مهم ترین رکن چک صادر کننده چک می باشد و دارنده حساب بانکی مورد نظر است. در حقیقت صادر کننده کسی است که برگه چک را کامل و امضا می کند تا مطابق با آن مبلغی را به فرد دیگری از طریق حساب بانکی خود پرداخت کند. صادر کننده چک وظایف خاصی دارد که باید در زمان مناسب آن ها را در بهترین شرایط ممکن انجام دهد. اگر شما هم قصد صادر کردن چک را دارید باید به عواقب حقوقی آن توجه کنید. فردی که اقدام به صدور چک می کند، باید در تاریخی که در چک ذکر می‌ کند به همان میزان در بانک خود وجه نقد داشته باشد.

وکیل چک در مشهد

دارنده چک

دارنده چک نیز دومین رکن چک است، دارنده چک کسی است که صادر کننده چک را برای او صادر می کند و می توان چک را در وجه فرد مشخصی حواله کرد و یا این که چک در در وجه حامل صادر نمود. همچنین می توان گفت فردی که چک از طریق وراثت و یا پشت‌ نویسی، به او انتقال داده شده است نیز دارنده چک به حساب می‌آید. بر اساس قانون بانکی و حقوقی کشور فقط دارنده چک توانایی و اختیار شکایت کیفری از چک برگشتی را دارد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل حقوقی در مشهد مشورت کنید.

قوانین و مجازات‌های تعیین شده برای انتشار حکم محکومیت
مطالعه بیشتر

محال علیه چک یا همان بانک

نام سومین و آخرین رکن چک، محال علیه می باشد. در اسناد و مدارک تجاری و بانکی، محل به معنی پول است. چک بی محل، به معنای چکی است که حساب صادر کننده چک خالی باشد و پولی برای وصول کردن چک در حساب شخص صادر کننده نباشد. محال علیه، به مکانی گفته می‌ شود که پول چک یا اعتبار آن، در آنجا است و محافظت می‌شود محال علیه در واقع، همان بانک است. در آن این نکته ضروری است که ثبت چک در سامانه صیادی اجباری است و مطابق با این اصل قابل پیش بینی است که میزان چک های برگشتی صادر شده تا حد زیادی کم شود.

کلام آخر درباره قوانین مفقودی چک

مفقود شدن چک یکی از حوادث و اتفاقاتی ناگواری  است که امکان دارد برای هر شخصی پیش بیاید. مفقود شدن چک ممکن است به خاطر سرقت، جعل، گم شدن و یا کلاهبرداری باشد. در هر صورت، به این علت که با مفقود شدن آن خطر سو استفاده‌ های احتمالی وجود دارد، در نتیجه صاحب چک باید بعد از مفقودی چک، بدون معطلی مفقود شدن را اعلام کند و با گذراندن مراحل مربوط به آن، مشکل را حل کند. دانستن قوانین مفقودی چک می تواند در این مراحل به شما کمک کند.

اگر بعد از مفقودی چک اقدامات لازم انجام نشود امکان سو استفاده از چک شما وجود دارد و می تواند مشکلات بزرگی برای شما ایجاد کند. در نتیجه باید بعد از مفقودی چک اقدامات لازم را انجام دهید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد