قوانین نگهداری از حیوانات

فهرست مطالب

در سال های اخیر استفاده از حیوانات در منازل نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. در گذشته نگهداری از حیوانات عموما در حیاط منازل انجام می شد و اغلب افرادی که خانه های حیاط دار در اختیار داشتند از حیوانات نگهداری می کردند. اما در عصر حاضر تعداد حیوانات خانگی در ایران روز به روز در حال افزایش است و بخش عمده ای از این حیوانات را سگ و گربه تشکیل می دهند.

در سال های اخیر نگهداری از سگ و گربه و سایر حیوانات خانگی سبب آزار همسایه و نارضایتی در مکان های عمومی شده است. همین امر سبب شده تا قوانین نگهداری از حیوانات در ایران ایجاد شوند. در ادامه ی مقاله تعدادی از مهم ترین قوانین نگهداری از حیوانات را بررسی خواهیم کرد.

قوانین نگهداری از حیوانات در واحد اختصاصی

اگر فردی در منزل و واحد اختصاصی خودش اقدام به نگهداری از حیوانات بکند مرتکب جرمی بر اساس قانون نشده است، البته این امر تا زمانی صادق است که همسایگان نتوانند ثابت کنند که نگهداری از حیوان در واحد فرد سبب بروز بیماری یا ایجاد آلودگی صوتی برای باقی همسایه ها شده است.

وکیل درخواست اجرای رای

اما اگر همسایه ها  بتوانند ثابت کنند که نگهداری از سگ و حیوانات دیگر در آپارتمان سبب شده است تا بهداشت عمومی دچار آسیب شود، فرد مرتکب جرم یعنی صاحب حیوان تحت عنوان مجرمانه اقدام بر ضد بهداشت عمومی مجازات خواهد شد. اگر درگیر چنین مواردی هستید و از بی احتیاطی و آسیب چنین افرادی رنج می برید وکیل خوب در مشهد می تواند به شما در امر اثبات و تشکیل پرونده در این مورد کمک کند.

شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی
مطالعه بیشتر

مزاحمت و بر هم زدن آسایش عمومی

در صورتی که سر و صدای سگ و یا سایر حیوانات در منزل سبب بروز ناراحتی برای ساکنان و سلب آسایش آن ها شود این موضوع را می توان از طریق قانونی پیگیری کرد. قوانین نگهداری از حیوانات بر ضد حیوانات نیستند بلکه سبب می شوند تا افرادی که تمایل به نگهداری از حیوانات دارند این نکته را مد نظر داشته باشند که نگهداری از هر نوع و نژادی از حیوانات در منازل خصوصا در آپارتمان ها نه تنها برای سایر ساکنان بلکه برای خود حیوانات نیز سبب بروز مشکلاتی می شود.

قوانین نگهداری از حیوانات در مشاعات

بر طبق ماده ی ۳ آیین نامه اجرایی قانون مدنی تملک آپارتمان ها بخش هایی از ساختمان که جزو مشاعات به حساب می آیند و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط تمامی افراد استفاده می شوند مثل راه پله، پشت بام، پارکینگ و راهروها که همه ی همسایه ها به صورت عمومی استفاده می کنند نمی توان به صورت انحصاری از آن ها استفاده کرد.

علاوه بر این تبصره ی موجود در ماده ی 3 آیین نامه اجرایی تملک آپارتمان ها بیان می کند که قرار دادن هر نوع وسیله و نگهداری از حیوانات در بخش های مشاع ساختمان ممنوع است. بخش های مشترک در مالکیت تمام ساکنین ساختمان هست. با توجه به این ماده در قانون، نگهداری از حیوانات در بخش های مشاع ساختمان ممنوع است و اگر هر کدام از ساکنان از این قانون تخطی کنند سایر ساکنان می توانند از فرد شکایت کنند.

احکام و قوانین حقوقی درباره بیت‌کوین در ایران
مطالعه بیشتر

قوانین نگهداری از حیوانات در معابر عمومی

در کشور ما ایران سگ گردانی در اماکن عمومی در صورتی که موجب سلب آسایش عمومی افراد شود جرم به حساب می آید. سلب آسایش و آرامش مردم چه در همسایگی و چه در خیابان جرم به حساب می آید و تجاوز به حقوق شهروندی افراد محسوب می شود. در صورتی که مالک حیوان از قلاده استفاده کند و حیوان خود را تربیت کرده باشند اما با این حال با نیت مزاح و شوخی و یا با نیت ترساندن عابرین در سطح شهر بدون هیچ انگیزه ای، موجب ترس افراد اعم از سالمندان، کودکان و یا بانوان شوند به نحوی که سبب بروز وحشت و آسیب جسمی و روحی برای این افراد شوند مجرم شناخته می شوند و بر اساس ماده 618 و 638 برای این جرم از یک تا سه سال و یا 74 ضربه شلاق در نظر گرفته شده است.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

از سال ۱۳۹۷ نیز طبق دستور مقام قضایی به نیروی انتظامی، هرگونه سگ‌ گردانی چه در معابر عمومی و ساختمان ‌ها و چه در خودروهای شخصی ممنوع شده است. بر اساس این قانون سگ گردانی چه در خیابان و چه در کوچه ها جرم است. در صورت وقوع چنین مواردی وکیل در مشهد می تواند به شما در روند تشکیل پرونده کمک کند.

وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

نگهداری حیوانات در قانون مجازات اسلامی

بر اساس ماده 501 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران هر زمان که فردی بر روی شخص دیگری سلاح بکشد یا اینکه حیوانی مانند سگ را به سوی او ببرد و یا هر کار دیگری انجام دهد که سبب شود فرد بترسد و بر اساس این ایجاد ترس فرد آسیب ببیند یا مصدوم شود با توجه به مورد ایجاد شده و تعاریف در قانون به قصاص یا پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

این ماده در قانون نشان می دهد که داشتن سگ جرم نیست اما در صورتی که فرد از سگ برای ترساندن یا ایجاد وحشت برای دیگران استفاده کند و به افراد صدمه ای وارد کند، فرد خاطی به پرداخت دیه و قصاص محکوم می شود. متأسفانه برخی از افراد بر خلاف اخلاق از سگ به صورت عامدانه برای حمله به شخصی استفاده می‌ کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله موارد مهمی که در ارتباط با  قوانین نگهداری از حیوانات در قانون ایران وجود دارند را مورد بررسی قرار دادیم رعایت این موارد سبب می شود تا در کنار داشتن حیوان خانگی دچار مشکلاتی از قبیل پرداخت دیه و شکایت همسایگان نشوید. نگهداری از حیوانات خانگی در تمام کشورهای جهان بر اساس قوانین مشخصی است که صاحبان حیوانات موظف به رعایت این قوانین هستند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد