مالیات بر اجاره و محاسبه آن

وکیل وصیت

فهرست مطالب

مالیات یکی از راه های درآمد دولت است و دولت توسط مالیات کسب درآمد می‌ کند و به ارائه خدمات عمومی می‌ پردازد. به اصطلاح دیگر دولت با گرفتن مالیات از مردم، درآمد کسب می کند و با توجه به درآمدهای به دست آمده به جهت فعالیت های اقتصادی و خدمات عمومی اقدام می کند.

مالیات پولی است که مردم به صورت بلاعوض به دولت پرداخت می کنند و دولت الزامی ندارد که این پول را پس بدهد. مالیات در اقتصاد کشور نقش اساسی و بسیار مهمی دارد. مالیات بر اجاره و محاسبه آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

ما در این مقاله می خواهیم مالیات بر اجاره و محاسبه آن را به شما توضیح دهیم پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید. همان طور که می دانید مالیات انواع مختلفی دارد و مالیات بر اجاره یکی از انواع مختلف مالیات می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وکیل فرجام خواهی در مشهد

مالیات بر درآمد اجاره خانه و ملک یکی از مواردی مهمی است که صاحبین منزل های مسکونی باید آن را بپردازند که مقدار آن بستگی به شرایط مختلف و عوامل خاصی دارد. مالیات دو نوع دارد و در حالت کلی مالیات به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شود، در مالیات بر اجاره مالیات به صورت مستقیم از مقدار سود خریداری، فروش و یا اجاره ملک به دست می آید.

شاید شما هم تا به حال درباره مالیات بر اجاره و محاسبه آن چیزی نشنیده باشید. اما یکی از مهم ترین مالیات های که به دولت پرداخت می شود مالیات بر اجاره است. در صورتی که شخص مالک بخواهد ملک خود را به فرد دیگری اجاره دهد باید بر اساس قوانین مالیات حاصل از درآمد اجاره را به دولت پرداخت کند و اگر این کار را نکند محرم مالیاتی شناخته می شود و مطابق با قانون با او برخورد می شود.

اصول ضمانت کردن قانونی
مطالعه بیشتر

مالیات بر اجاره مربوط به صاحب ملک است و ربطی به مستاجر ندارد و صاحب ملک باید مالیات را بر اساس قوانین بپردازد. مشمولین مالیات بر اجاره باید تا تیر ماه سال جاری اظهار نامه مالیاتی را تکمیل کنند.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره

هر سال مالک وظیفه دارد که مالیات املاکی را که به اجاره داده است را پرداخت کند. بر اساس قانون های سازمان امور مالیاتی برخی از املاک از پرداخت مالیات معاف می باشند. اما باید دانست که دادن مالیات بر اجاره قوانین خاصی دارد که در این جا ما این قوانین را برای شما بازگو می کنیم. همان طور که توضیح دادیم، مالیات دو شکل مستقیم و غیر مستقیم دارد که مالیات مستقیم مالیاتی است که مستقیما از درآمد و دارایی افراد گرفته می شود و مالیات غیر مستقیم مالیاتی است که به عنوان بخشی از قیمت کالا و خدمات از اشخاص اخذ می گردد.

بر اساس ماده 53 قانون مالیات مستقیم، در آمد مشمول مالیات املاکی که اجاره داده می شوند عبارتند از کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی بعد از کسر 25 درصد بابت هزینه های استهلاک، بر اساس قانون مالیات بر اجاره و محاسبه آن مالک می تواند 75 درصد اجاره تعیین شده را از مستاجر دریافت کند.

با اقاله و قوانین مربوط به آن آشنا شوید
مطالعه بیشتر

اگر شما قصد دارید درباره این که چقدر مالیات به شما تعلق می گیرد و با نحوه پرداخت آن آشنا شوید می توانید به تیم یسنا وکیل مراجعه کنید و از بهترین وکیل در مشهد مشاوره بگیرید. مجموعه ما از بهترین مشاورهای حقوقی و مالیاتی تشکیل شده است و ما آماده ارائه انواع خدمات مالیاتی و حقوقی به شما عزیزان هستیم.

وکیل دیوان عدالت اداری
 

مشاورهای ما با جدید ترین قوانین مالیاتی آشنایی دارند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا شما کمترین میزان مالیات را پرداخت کنید. اصولا هر سال کمیسیون تلفیق مجلس میزان مالیات بر درآمد اجاره را مشخص و تصویب می کند. این موضوع در جلسه ای که مربوط به این مالیات در سال ۱۴۰۰ می شد این مالیات افزایش نیافته است و همانند سال ۹۹ محاسبه می شود.

طبق قانونی که وزارت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی اعلام کرده است، تمام سرپرست های خانوار که ملکی را به اجاره داده اند موظف اند از طریق سامانه املاک و اسکان، اطلاعات معامله و اجاره ملک را ثبت کنند و در صورت عدم انجام این کار مالک مشمول جریمه مالیاتی خواهد بود و ممکن است تا 18 برابر هزینه اجاره سالانه یک واحد از ملک باشد. پس توصیه می شود برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار و جلوگیری از پرداخت هزینه های گزاف و جریمه بهتر است از یک وکیل خوب در مشهد مشاوره بگیرید.

روش پرداخت مالیات بر اجاره و محاسبه آن

به صورت معمول مالک هایی که ملکی را به اجاره داده اند باید تا تیر ماه اظهار نامه مالیاتی خود را همراه با مدارک مربوطه به اداره مالیاتی که مرتبط با محل ملک است تحویل دهند. البته این کار می تواند از طرف مستاجر هم انجام شود. گاهی اوقات مالک، یک شخص حقوقی است که در این صورت لزومی ندارد برای این ملک یک اظهارنامه جداگانه تنظیم کند و همین طور طبق قانون مالیات های مستقیم در صورتی که ملک در اجاره شخص حقوقی باشد مالیات بر درآمد، مال الاجاره پرداختی را کسر می نمایند و آن را ظرف ده روز به اداره امور مالیاتی می پردازند و رسید آن را به مالک تحویل می دهند.

بررسی تفاوت میان دادگاه کیفری و حقوقی
مطالعه بیشتر

در صورتی که مالک یا مستاجر به میزان مالیات تعیین شده اعتراضی داشته باشند تا 30 روز از تاریخ ابلاغ آن و در صورت رفع نشدن این اختلاف با ریاست اداره امور مالیاتی می توانند خواستار ارجاع موضوع برای رسیدگی به هیئت حل اختلاف مالیاتی بشود. برای حل این مشکلات و اعتراض به مالیات بر اجاره و محاسبه آن شما باید از یک وکیل در مشهد استفاده کنید تا از حق شما به خوبی دفاع کند. برای اطلاعات بیش تر درباره نحوه پرداخت و محاسبه مالیات بر اجاره می توانید از مشاورها و کارشناس های ما مشاوره بگیرید. از همراهی شما همراهان همیشگی بی نهایت ممنونم امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما به پاسخ سوال های خود رسیده باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد