همه چیز درباره مالیات بر ارث را بدانید

وکیل ارث در مشهد

فهرست مطالب

آیا قوانین مربوط به مالیات بر ارث و شرایط آن را می‎دانید؟ آیا با نحوه محاسبه و همچنین طبقه بندی آن آشنایی دارید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی قوانین مالیات بر ارث و شرایط آن، و طبقه بندی وراث و نحوه محاسبه آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مالیات بر ارث و شرایط آن

ارث در لغت به معنی هر چیزی که از اموال شخص فوت شده به وارث می رسد. در قانون مدنی گاه به معنی مال و یا به معنی حقی که پس از مرگ شخص به بازماندگان او خواهد رسید گفته خواهد شد.

وکیل ارث در مشهد

مالیات بر ارث نوعی از مالیات مستقیم شناخته می‎شود که بر دارایی به جا مانده از افراد تعیین می‌شود. پس از فوت افراد ماترک یا اموال منقول و غیر منقول به جا مانده از آنان بین وراث تقسیم خواهد شد. این وارثان با توجه به سهم خود از ارث و همچنین میزان خویشاوندی که با فرد متوفی دارند، می‎بایست مالیات بر ارث را پرداخت نمایند.

مالیات بر ارث دارای درصدها، طبقات، معافیت‌ها و سازوکارهای مختص به خود بوده که از سال ۱۳۹۵ نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است.

در صورت عدم پرداخت این نوع مالیات، این امکان برای وراث فراهم نخواهد بود که مالکیت اموال منقول و غیر منقول فرد متوفی را به خود انتقال داده یا دخل و تصرفی در آن نیز داشته باشند. به عنوان مثال، اجازه این را نخواهند داشت که اموال را به فروش برسانند.

گواهی عدم امکان سازش
مطالعه بیشتر

طبقه بندی وراث در مالیات بر ارث و میراث

برای نحوه محاسبه درصد مالیات بر ارث، طبق تغییرات وضع شده در سال 1395 میزان خویشاوندی افراد برای سهم ارث حائز اهمیت خواهد بود، و هر چقدر میزان خویشاوندی و سهم ارث کمتر یا بیشتر باشد مالیات درصد مالیات هم متغیر می‎باشد. در واقع جهت این امر سه طبقه را برای مالیات باید در نظر گرفت که عبارتند از:

 • طبقه اول شامل: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولادِ اولاد است.
 • طبقه دوم شامل: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آن‌ها است.
 • طبقه سوم شامل: عمه، دایی، خاله، عمو و اولاد آنها مورد توجه هستند.

هر چقدر نسبت میزان این افراد به متوفی نزدیک‌تر باشد، بنابراین مالیات کمتری را پرداخت خواهند کرد.

مالیات بر ارث در دو نوع مستقیم و نوع دیگر آن یعنی مالیات بر ارث از وراث تعیین شده است. وارثان پس از مشخص کردن ارث خود، می‎بایست مالیات آن را پرداخت کرده و مالیات دوم زمانی است مال و اموال فرد متوفی وارثی نداشته باشد.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث

جهت محاسبه مالیات بر ارث در مرحله اول، پرونده‎ای برای فرد فوت شده تشکیل خواهد شد. بعد از تشکیل پرونده یک گواهینامه به موجب اظهارنامه مالیاتی بر ارث برای بررسی ارائه خواهد شد.

وجه التزام و خسارت تاخیر تادیه
مطالعه بیشتر

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد محاسبه مالیات بر ارث، قیمت روز تمامی اموال منقول و غیر منقول فرد متوفی خواهد بود. چرا که تمام بدهی‌های فرد فوت شده باید کاملا از دارایی او کاسته شده و هر کدام از وراث با توجه به طبقه‌ای که در آن قرار دارند و سهم الارثی که به آن‎ها اختصاص داده شده،  بر اساس آن مالیات خاصی را می‎بایست پرداخت کنند.

در حقیقت اموال و دارایی‌ها، طبقه‌بندی شده است و نمی‌توان به صورت کلی گفت که مالیات بر ارث چند دقیقا چند درصد می‎باشد، اما در حالت کلی درصد مالیات بر ارث بر اموال برای طبقه اول به صورت زیر می‎باشد. این درصد برای طبقات بعدی به ترتیب دو و چهار برابر خواهد شد.

 • وسایل نقلیه موتوری هوایی، زمینی و دریایی (2 درصد)
 • حق‌الامتیاز و سایر حقوق مالی (10 درصد)
 • املاک و حق واگذاری محل 1.5 برابر نرخ‌های ماده 59
 • سپرده بانکی، انواع اوراق بهادار و سود متعلق به آن‎ها (3 درصد)
 • سهام، سهم‌الشرکه و حق تقدم آنها 1.5 برابر نرخ‌های ماده 143
 • اموال متوفای ایرانی خارج از کشور (10 درصد)

اموال معاف از مالیات ارث

با توجه به ماده ۲۴ قانون مالیات‌های مستقیم، اموال زیر از شامل مالیات بر ارث نخواهند شد:

 • وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه‎های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط مؤسسات بیمه با بیمه گزار و با کارفرما از قبیل انواع بیمه های عمر و زندگی، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آن‎ها حسب مورد که یک جا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت خواهد شد.
 • اموال منقول متعلق به مشمولین بند ۴ ماده ۳۹ قرارداد وین مورخ فروردین ماه ۱۳۴۰ و ماده ۵۱ قرارداد وین مورخ اردیبهشت ماه ۱۳۴۲ و بند ۴ ماده ۳۸ قرارداد وین مورخ اسفند ماه ۱۳۵۳ با رعایت شرایط مقرر در قرارداد مزبور با شرط معامله متقابل.
 • اموالی که برای سازمان‎ها و مؤسسات مذکور در ماده ۲ قانون مالیات مستقیم، مورد وقف یا نذر یا حبس واقع گردد به شرط تأیید سازمان‎ها و مؤسسات مذکور.
 • اثاث البيت محل سکونت متوفی.
مقایسه کلاهبرداری سنتی با کلاهبرداری رایانه ای
مطالعه بیشتر

مدارک لازم مالیات بر ارث و میراث

 • رونوشت یا تصویر گواهی شده اسناد مربوط به بدهی‎ها مطالبات متوفی
 • رونوشت یا تصویر گواهی شده کلیه اوراقی که مثبت حق مالکیت متوفی نسبت به اموال و حقوق مالی است.
 • رونوشت یا تصویر گواهی شده آخرین وصیت نامه متوفی اگر وصیت نامه موجود باشد.
 • در صورتی که اظهارنامه از طرف وکیل ارث در مشهد یا قیم یا ولی داده شود رونوشت یا تصویر گواهی شده وکالت نامه یا قیم نامه.
 • رونوشت یا تصویر گواهی فوت از مراجع ذیربط.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد