مال خری و مجازات های آن

فهرست مطالب

مال خری یکی از مواردی است که هر چند در نظر برخی از مردم شغل به حساب می آید اما از نظر قانونی جرم محسوب می شود و مجازات هایی برای آن در نظر گرفته می شود. اغلب افراد مشغول به این کار اعلام می کنند که از  مال خری و مجازات های آن آگاهی ندارند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه ی مقاله قصد داریم مال خری و مجازات های آن در قانون جمهوری اسلامی ایران را بررسی کنیم.

مال خری و مجازات آن در قانون ایران

مال خری در بخش های مختلف شهرهای بزرگ رواج دارد. در هر شهر مکان هایی وجود دارد که به خرید و فروش مال مسروقه مشهور است. متأسفانه از طرف نهادهای امنیتی هیچ برخورد مناسبی در این رابطه انجام نگرفته است. در برخی از موارد افراد بدون اطلاع و ناخواسته وارد خرید و یا فروش این اموال می شوند. افرادی که به امید کار و کسب درآمد از شهرستان ها به شهرهای بزرگ مانند تهران کوچ می کنند عموما در دام افراد مال خر می افتند. به این افراد گفته می شود که در ازای فروش مال مبلغی به عنوان دست مزد به آن ها داده می شود و هیچ ‌کس آن ها را از دزدی بودن اموال و خطرات این کار آگاه نمی کند.

اثبات حق

در نتیجه زمانی که پلیس برای گرفتن افراد مال خر اقدام می کند عموما افرادی که واسطه هستند دستگیر می شوند. این افراد عموما ناخواسته وارد مسائل قانونی حادی می شوند که اگر اطلاع و دانش کافی نداشته باشند نمی توانند خودشان را از این شرایط رها کنند. با توجه به اهمیت این موضوع لازم است تا همه ی افراد اطلاعات حقوقی کافی را در ارتباط با مال خری و مجازات های آن داشته باشند. وکیل کیفری در مشهد در ارتباط با اثبات بی گناهی در چنین مواردی تنها فرد کمک کننده به شما از نظر قانونی است.

آشنایی با وکیل دعاوی کارگر و کارفرما
مطالعه بیشتر

مال خر کیست؟

مال خر به فردی گفته می شود که شغل او خرید اموال سرقت شده است. به بیان دیگر اغلب افراد سارق پس از اینکه اموال مختلف را به سرقت بردند چون نمی توانند از مال استفاده کنند به دنبال افرادی هستند که بتوانند مال را به آن ها بفروشند. به همین دلیل مال را به مال خر می فروشند و عموما مال خر مال را به دلیل دزدی بودن کمتر از قیمت بازار خریداری می کند. به این عمل در قانون مال خری گفته می شود. وکیل در مشهد می تواند به شما در شناخت و آگاهی از مال خری و انواع آن کمک کند.

عدم اطلاع از اموال سرقتی

نکته ی مهمی که باید در ارتباط با مال خری مد نظر داشته باشید این است که در برخی از موارد افراد ناخواسته در موقعیت انجام این کار قرار می گیرند. به عنوان مثال بسیار پیش آمده که فردی موبایل خریداری کرده است و پس از مدتی مشخص شده است که مال دزدی بوده است و حالا از نظر قانونی فردی که مال در اختیار او قرار دارد، اگر نداند که مال سرقتی بوده است و قصد سوء از خرید مال نداشته باشد نمی توان او را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

شرایط و نحوه ی شکایت از فروشگاه های اینترنتی
مطالعه بیشتر

نکات حقوقی مال خری

برای اینکه تا حد امکان درگیر چنین مواردی نشوید توصیه می شود تا در زمان خرید اجناس خصوصا خودرو و لوازم برقی مانند گوشی استعلام بگیرید و مطمئن شوید که فروشنده مال خر نیست. در زمان خرید و فروش خودرو حتما از مراجع مربوطه نام مالک را استعلام بگیرید و مطمئن شوید که ماشین برای خود فرد فروشنده است. حتما از فروشنده مدارک قانونی برای فروش را بخواهید و به حرف فروشنده اکتفا نکنید هر چند که متأسفانه برخی از افراد مال خر مدارک جعلی برای مال ارائه می ‌کنند.

بر اساس قانون 1392 مجازات اسلامی مال خر مجرم شناخته می شود و قانون گذار مال خری را در زمره ی جرائم غیر قابل گذشت قرار داده است. به همین دلیل است که محکومیت  مال خر نیاز به شکایت شاکی خصوصی برای محاکمه ندارد. مدعی‌العموم می تواند با اطلاع از وقوع جرم متهم را مجازات کند.

مال خری و مجازات های آن

شخصی که با علم و آگاهی اقدام به خرید مال سرقت شده می کند بین 3 ماه تا 3 سال به حبس محکوم می شود و علاوه بر این 74 ضربه شلاق نیز برای او در نظر گرفته می شود.

همچنین در قانون بیان شده سارق زمانی که مال سرقت شده را به مال خر می فروشد علاوه بر اینکه مجازات جرم سرقت محکوم می شود به مجازات جرم انتقال مال غیر نیز محکوم می شود. جرم فروش مال غیر در قانون بین یک تا هفت سال است و پرداخت جزای نقدی نیز معادل مالی که تصرف کرده است هم باید بپردازد.

زمان محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت مالیات
مطالعه بیشتر

مطالبه مازاد بر دیه

نشانه های مال سرقتی

چند نشانه وجود دارند که به شما نشان می دهند مال سرقتی است. یکی از این موارد فروش مال به قیمت پایین تر از قیمت مرسوم در بازار است. به عنوان نمونه لپ تاپ 50 میلیونی را در بازار 5 میلیون تومان می فروشند. اگر مال اصل باشد و دزدی نباشد این تفاوت قیمت در بازار اصلا معقول نیست چرا که از قیمت خرید کمتر است.

مال در مکانی غیر معمول فروخته می شود. مال باید در مکانی قانونی و توسط فردی معلوم ‌الحال فروخته شود نه فردی که ظاهر آن نشان می دهد که معتاد است. اگر مال قانونی باشد نیازی نیست که در مکانی غیر معمول یا خارج از شهر خرید و فروش شود.

مورد دیگر در ارتباط با مال سرقتی این است که بدون جعبه به فروش می رسد. به عنوان مثال گوشی سرقت شده هیچ جعبه و وسیله ی جانبی ندارد و تنها خود گوشی به شما فروخته می شود که این رویه در بازار اصلا معمول نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله مال خری و مجازات های آن و نکاتی که باید در زمان خرید مال مد نظر داشته باشید تا مال غیر قانونی را نخرید بررسی کردیم. وکیل خوب در مشهد تنها فردی است که می تواند در زمان خرید مال به شما کمک کند تا در دام افراد مال خر گرفتار نشوید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد