ماهیت و مفهوم جعاله

وکیل فرجام خواهی در مشهد

فهرست مطالب

ماهیت و مفهوم جعاله یکی از نکاتی است که در حال حاضر نسبت به گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است. هر چند که در گذشته نیز ماهیت و مفهوم جعاله در قانون وجود داشته است اما عموم افراد در گذشته از سر خیرخواهی هر نوع اشیا پیدا شده را به صاحبش می دادند اما در حال حاضر برای هر نوع محتوای مفقود شده در شهر اعلامیه هایی نصب می شوند که به یابنده وعده ی دادن پول یا هر نوع مژدگانی را می دهند؛ به این پدیده در قانون، جعل گفته می شود. هر وکیل کیفری در مشهد با توجه به تخصص خود نسبت به ماهیت و مفهوم جعاله اطلاعات کافی داشته و می تواند در روند رسیدگی به پرونده ی شما اقدامات مفیدی انجام دهد.

انواع جعل در قانون جمهوری اسلامی ایران

جعل ویژه

جعل ویژه به نوعی از جعل گفته می شود که در آن پاداش و پیشنهاد برای تنها یک فرد خاص مطرح است به عنوان مثال پدر که جاعل است، مقدار پاداش را برای حل یک مسئله ی ریاضی توسط کودکش که عامل است در نظر می گیرد. در این مورد انجام کار حتی اگر توسط فرد دیگری انجام شود حتی اگر فرد به جواب برسد جاعل وظیفه ای در قبال پرداخت دستمزد و پاداش به فرد ندارد.

وکیل اختلاس در مشهد

جعل کلی

جعل کلی نوعی از جعل است که جاعل پاداش را برای همه ی افراد در نظر می گیرد و هر فردی می تواند با انجام دادن کار مورد نظر به پاداش دست پیدا کند. به عنوان مثال برای یافتن یک حیوان مفقود شده پاداشی در نظر گرفته می شود که هر فردی اولین نفر حیوان را پیدا کند مستحق دریافت پاداش خواهد بود. اگر در زمینه ی کاری دچار مشکلی در ارتباط با جعل کلی شدید وکیل خوب در مشهد می تواند جهت رسیدن به حقی که درخواست آن را دارید به شما کمک کند.

وکیل جعل اوراق دولتی، مدارک تحصیلی و ...
مطالعه بیشتر

ماهیت و مفهوم جعاله نکات و بخش های مختلفی دارد که انواع جعل یکی از این موارد است در ادامه انواع قرارداد جعل را بررسی خواهیم کرد. عموما قرارداد های جعل توسط وکیل در مشهد انجام می شوند.

قرارداد جعل ویژه و کلی

برای تعیین قرارداد جعل ویژه اگر فردی که برای انجام کار انتخاب شده است الزام را رد کند قرارداد جعل مورد نظر منعقد نمی شود اما در جعل کلی حتی اگر فرد قرارداد را قبول نکند اما آن را انجام دهد پاداش به فرد داده خواهد شد.

انواع پاداش در جعل ویژه و کلی

برای اینکه پاداش در جعل کلی و یا ویژه در نظر گرفته شود باید نوع پاداش تعیین شود به عنوان مثال فرد می گوید اگر این کار انجام شود فرد میزان حقوق بیشتری را دریافت می کند یا در صورت پیدا کردن مدارک ماشین مبلغ یک میلیون تومان به شما پاداش داده خواهد شد. توجه داشته باشید که پاداش ناشی از جاعل نباید توسط دادگاه از طلبکاران گرفته شود، چرا که پاداش به ضرر طلبکاران است.

استحقاق پاداش در ماهیت و مفهوم جعاله

اگر فردی که به عنوان نماینده انتخاب شده است کار را به سرانجام برساند مستحقق دریافت پاداش است، تا زمانی که کار به صورت کامل به انجام نرسیده است فرد حق ندارد برای دریافت پاداش ادعا کند. به عنوان نمونه برای پاداش انجام کاری یک تکه زمین در نظر گرفته شده است تا زمانی که کار به صورت کامل انجام نشده است منفعت زمین متعلق به فرد جاعل است و عامل نمی تواند ادعایی داشته باشد.

آشنایی با وکیل معمله فضولی در مشهد و خدماتش
مطالعه بیشتر

اگر جاعل بخواهد دستمزدش را پیش از انجام کار کم کند یا افزایش دهد، جاعل یا کارگزار می تواند پس از انجام کار دستمزد افزایش داده شده را دریافت کند تنها در صورتی که نماینده از کاهش یا افزایش دستمزد آگاهی داشته باشد.

انجام کار جعاله توسط چند نفر

اگر چند نفر تلاش کنند با هم یک کار را انجام دهند پاداش بین همه ی افراد تقسیم می شود به عنوان مثال همه ی افراد تلاش می کنند تا با هم کودکی را پیدا کنند.

یکی از نکاتی که در مفهوم جعل باید رعایت شود موضوع قانونی بودن آن است. جعل نیز مانند سایر قراردادها باید دارای یک معامله الزام آور حقوقی باشد، به همین دلیل است که تعیین پاداش برای مرتکب شدن قتل نامعتبر است چرا که از نظر قانونی اعتباری ندارد.

انجام کار جعاله توسط کودکان

اگر در آگهی قید شده است که هر فردی اسناد گم شده را پیدا کند پاداش دریافت خواهد کرد، اگر کودک هم اسناد را پیدا کند کودک نمی تواند پاداشی دریافت کند و فردی عاقل و بالغ باید برای دریافت جایزه کودک اقدام کند مانند پدر کودک یا یکی از بستگان وی.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

توجه داشته باشید که در موارد کاری جهل یک نوع قرارداد است و می توان بدون دلیل توسط یکی از طرفین لغو شود. ماهیت و مفهوم جعاله پیچیدگی و شرایط خاصی در قانون دارد و عموما وکلا نسبت به این موارد آگاهی کامل دارند اگر در زمینه ی کاری درگیر چنین قراردادهایی هستید حتما از یک وکیل کمک بگیرید.

نیابت قضایی و شرایط آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

به منظور تامین امکانات لازم برای توسعه تولید، تجارت و خدمات در ایران، ماده ۱۶ قانون مربوط به عملیات ‌های بانکداری بدون توجه به بانک ‌ها اجازه استفاده از جعاله در سیستم بانکی داده شده است.

در سال 1363، شورای پولی و اعتباری ایران دستورالعمل‌ های اجرایی جعاله را تصویب کرد و پس از آن جعاله در سیستم بانکداری ایران مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر، خرید و فروش سهام، باز کردن نامه‌ های اعتبار، تعمیر و ساخت جاده ‌ها و ساختمان‌ ها و صدور تضمین ‌های بانکی می ‌تواند به شکل جعاله در بانک ‌ها انجام شود.

جعاله به عنوان یک قرارداد ذکر شده ‌است،که نشان می ‌دهد این سند جعلی تنها به شکل جعاله ویژه در سیستم بانکی به پایان رسیده ‌است. قانون بانکداری، بانک ‌ها مجاز به دریافت یا پرداخت بخشی از مقدار قرارداد جعاله به عنوان پیش‌پرداخت یا مشروط به معیارهای تعیین ‌شده توسط شورای پولی و اعتباری هستند.

نتیجه گیری

جعاله یکی از موارد قانونی است که در موارد مختلف به کار برده می شود. جعاله تنها مختص به اسلام نیست و پیش از اسلام نیز در زمان حضرت یوسف وجود داشته است. از جمله اینکه حضرت یوسف به یابنده پیمانه مژدگانی دریافت یک شتر را داده بود که نوعی جعاله است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد