مجازات‌های جرم اسیدپاشی

مجازات اسید پاشی

فهرست مطالب

آیا با مجازات‌‎های جرم اسید پاشی آشنایی دارید؟ عوامل ارتکاب جرم اسید پاشی چیست؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با عوامل جرم اسید پاشی، قوانین وضع شده در این زمینه و مجازات‎های آن آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جرم اسید پاشی

یکی از جرایمی که در قوانین جمهوری اسلامی برای آن مجازات تعیین شده است، جرم اسید پاشی می‎باشد، که متاسفانه اسید پاشی از جمله جرایمی محسوب می‎شود که اخیرا رو به افزایش بوده است. اگر چه قانون گذار برای اسید پاشی مجازات‎هایی در نظر گرفته بود، اما به دلیل اینکه جرمی است که افزایش داشته است برای پیشگیری از این جرم  قانون گذار قانونی تحت عنوان: « قانون تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن » را به تصویب رساند که به موجب این قانون مجازات مرتکبین تشدید شده است.

اسید پاشی

جرم اسید پاشی عملی محسوب می‎شود که عمدا و به قصد انتقام جویی می‎باشد، و هم فرد و هم جامعه را تهدید میکند، و به گفته وکیل کیفری در مشهد، هر عمل مجرمانه‎ای که انجام می‎پذیرد به تبعیت از آن یک سری آثار سوء را بر جامعه باقی خواهد گذاشت.

بعضی از این جرایم نه تنها موجب این خواهد شد که شخصی آسیب ببیند، بلکه باعث می‎شود آسایش و امنیت جامعه را بر هم بزند و باعث می‎شود که یک ترس، رعب و وحشتی در جامعه حکم فرما شود.

در واقع این عمل معمولا به قصد انتقام و یا نابودی زندگی فردی که مورد حمله قرار گرفته است انجام می‎گیرد و هدف از آن قتل نیست، هر چند که در بسیاری از موارد منجر به مرگ نیز خواهد شد. اما از این رو که نتایج اسفناک این جرم تاثیرات مخربی در روحیات و رویه زندگی شخص بزه دیده دارد، بنابراین نیازمند این است که قانون در مورد این جرم بسیار سخت‎گیرانه عمل کرده و به نحوی تدوین شود که اثر بازدارندگی خود را ایفا کند.

آشنایی با جرم خرابکاری و مجازات‌های خرابکاری
مطالعه بیشتر

عوامل ارتکاب جرم اسید پاشی

 • مختل کردن و اذیت کردن زنان بعد از طلاق
 • مختل کردن زندگی دختران بعد از پاسخ جواب منفی به خواستگاران
 • تمام کردن رابطه دوستی به قصد انتقام جویی
 • اختلاف بین افراد بر سر مسائل مالی و… و اجیر کردن اسید پاش
 • وجود انگیزه دینی و مذهبی در جهت حذف کردن افراد
 • اختلافات خانوادگی و …

اگر این جرم به صورت عمدی انجام گیرد، که اکثر موارد هم به همین صورت است، بر اساس بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲:

«هر گاه فرد مرتکب به انجام کاری، قصد ایراد جنایت بر فرد یا افرادی معین یا افرادی غیر معین از یک جمع را داشته باشد و در عمل جنایت مقصود یا نظیر آن واقع شده باشد یا کار ارتکابی، نوعا موجب وقوع آن جنایت یا نظیر آن شود، خواه نشود و لذا این جرم جنایت عمدی است.»

مجازات جرم اسید پاشی

مجازات جرم اسید پاشی زمانی که کسی مرتکب این عمل شده و شاکی نداشته باشد و یا شاکی از قصاص گذشت کند و یا بنا به هر علتی قصاص انجام نشود، مرتکب جرم علاوه بر پرداخت دیه طبق مقررات به مجازات زیر محکوم خواهد شد:

 • در مورد جنایت بر نفس و جنایت منجر به تغییر شکل دائمی صورت شخص به مجازات حبس تعزیری درجه یک محکوم خواهد شد.
 • در مورد جنایت بر عضو اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه یا قطع یا از کار افتادن عضوی از اعضای شخص گردد به مجازات حبس تعزیری درجه دو حکم داده خواهد شد.
 • اگر موجب نقصان یا ضعف دائم یکی از اعضای بدن یا منافع آن و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو شود، بدون آن که عضو از کار بی‎افتد به مجازات حبس تعزیری درجه سه محکوم خواهد شد.
 • اگر موجب صدمه بدنی دیگری بشود به مجازات حبس تعزیری درجه چهارم محکوم خواهد شد .
شرایط قصاص در ضرب و جرح
مطالعه بیشتر

مجازات اسید پاشی

مجازات معاونت در جرم اسید پاشی

 • در صورتی که مجازات قانونی مرتکب سلب حیات باشد به حبس تعزیری درجه دو
 • در صورتی که مجازات قانونی مرتکب قصاص عضو شود حبس تعزیری درجه سه
 • در صورتی که مجازات مرتکب قصاص نباشد و یا به هر علت قصاص نفس و یا عضو اجرا نشود به یک درجه پایین‎تر از مجازات تعزیری محکوم می‎شود.

نحوه شکایت از تهدید به جرم اسید پاشی

برای اقدام به شکایت از تهدید به جرم اسید پاشی، می‎‌بایست یک دادخواست نوشته و وشکایت از تهدید این جرم را انجام دهید، سپس آن را به دادسرایی که جرم در آن محل اتفاق افتاده است تحویل دهید. بعد از بررسی و تحقیقات مقدماتی دادستان کیفر خواست را صادر کرده و به دادگاه ارسال خواهد کرد.

لازم به ذکر است که تهدید از جرایم قابل گذشت می‎باشد، پس وقتی شاکی آن را ببخشد در هر مرحله از شکایت که باشد پرونده مختومه خواهد شد.

همچنین برای شکایت تهدید به اسید پاشی حضور دو شاهد نیاز خواهد بود و اگر شاهد یا شاهدان در دادگاه حضور پیدا نکنند، شاکی می‎تواند از بازپرس یا دادیار رسیدگی کننده پرونده تقاضای تحقیق از شاهدان در محل وقوع جرم را درخواست کند.

اشد مجازات برای جرم اسید پاشی

اشد مجازات در جرم به این معنی است که‌‌ همان اتفاقی که برای مصدومان این حادثه رخ داده‌ است، برای مجرمان هم تکرار شود. اما ممکن است این ابهام برای همه پیش آید که قوانین بازدارنده نیستند، که به طور مکرر شاهد تکرار آن‎ها هستیم! در این خصوص باید گفت که در جامعه ما افراد با وجود این که از میزان مجازات شدید برخی از جرایم آگاه هستند، اما باز هم مرتکب جرم می‌شوند. در قوانین جدید تعزیرات که در قوه قضاییه در حال نگارش است، امیدواریم برای برخی از احکام از جمله حکم قصاص برای جرم اسید پاشی نگاه جدید‌تری شود.

قذف و حد قذف چیست؟
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد