مجازات‌ های لواط و همجنسگرایی

وکیل حجر در مشهد

فهرست مطالب

ابتدا لازم است به تعریف هر یک از این دو عنوان یعنی لواط و همجنسگرایی بپردازیم و سپس به سراغ نحوه اثبات و مجازات آن برویم.

لواط رابطه جنسی است که از چارچوب روابط جنسی مشخص شده در قوانین اسلامی خارج است و انجام آن گناه کبیره و جرم محسوب می ‌شود. این رابطه جنسی بین دو مرد صورت می ‌گیرد که طی آن آلت تناسلی فاعل به اندازه ختنه گاه درون مقعد مفعول قرار می‌ گیرد. این عمل از آن جهت لواط نام گرفته که مختص قوم لوط بوده که بخاطر همین عمل زشت مورد لعن و عذاب الهی قرار گرفته ‌اند.

همجنسگراها افراد مذکر یا مونث هستند که نسبت به همجنس خود تمایلات شهوانی دارند و با آن ‌ها رابطه جنسی برقرار می‌ کنند. در واقع لواط نوعی همجنسگرایی مردان است و مساحقه نیز همجنس گرایی زنانه محسوب می ‌شود.

جرایم حدی

لواط و همجنسگرایی هر دو جزو جرایم منافی عفت جامعه محسوب می ‌شوند؛ یعنی عمل به آن ‌ها در تضاد با حیا و عفت و پاکدامنی افراد است و موجب نقض ارزش ‌های یک جامعه می ‌گردد. هر چند این جرایم ممکن است در برخی کشورهای غربی عادی جلوه داده شوند اما در کشور ایران جرم محسوب شده و برای آنان مجازات در نظر گرفته می ‌شود.

تفاوت لواط با همجنسگرایی

لواط به ارتباط جنسی بین دو مرد اطلاق می ‌شود اما همجنسگرایی حتی بدون انجام دخول و فقط از طریق لمس کردن نیز انجام می‌ پذیرد.

این تفاوت علاوه بر معنی و مفهوم در نوع مجازات لواط و همجنسگرایی نیز وجود دارد، جرم لواط در دسته مجازات حدود است و توسط  شارع مقدس مجازات معین برای آن تعیین گشته ولی همجنسگرایی در دسته مجازات تعزیری قرار می ‌گیرد. در نتیجه این دو مفهوم علاوه بر مصادیق در نحوه مجازات و دسته بندی قانونی نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

جعل مهر و استفاده غیر مجاز از لوگوی ادارات دولتی، شهرداری ها و شرکت های خصوصی
مطالعه بیشتر

مجازات ‌های لواط و همجنسگرایی و روش ‌های اثبات آن

از آنجایی که لواط نوعی همجنسگرایی است در نتیجه روش اثبات و مجازات آن در قانون همان روش و مجازاتی است که برای همجنسگرایی عنوان شده و در نظر گرفته است.

روش ‌های اثبات جرم لواط و همجنسگرایی:

 • ۴ مرتبه اقرار مرتکب
 • شهادت ۴ شاهد مرد
 • علم قاضی که حاصل از ارائه مستندات است.

مجازات ‌های لواط و همجنسگرایی زنان و مردان

در خصوص همجنسگرایی زنان یا همان مساحقه در رابطه با اعمال مجازات، تفاوتی میان فاعل و مفعول وجود ندارد و هر دو از مجازات یکسان که عموما ۱۰۰ ضربه شلاق است برخوردار خواهند بود. اما در خصوص لواط مسئله اینطور نیست و مجازات فاعل و مفعول متفاوت خواهد بود که در ادامه مجازات هر یک را بیان می‌ کنیم.

 • مجازات فاعل در لواط دارای سه حالت است که هر یک مجازات بخصوصی دارند.
  • اگر فاعل و مفعول هر دو با رضایت اقدام به انجام این کار کرده باشند یا اینکه فاعل مجرد باشد مجازات آن‌ ها مانند مساحقه ۱۰۰ ضربه شلاق است.
  • اگر فاعل به مفعول تجاوز کند یعنی مفعول ناراضی بوده باشد و فاعل نیز شخص متاهلی باشد که در هر زمان و شرایطی قادر به برقراری رابطه با همسرش بوده باشد، حکم فاعل اعدام است. مانند تجاوز جنسی مردان به پسربچه ‌ها.
  • اگر بین فاعل و مفعول اختلاف مذهب وجود داشته باشد؛ یعنی فاعل غیر مسلمان و مفعول مسلمان باشد، مجازات فاعل اعدام است.

 

 • مجازات مفعول در لواط نیز شامل دو حالت است.
  • اگر لواط با رضایت مفعول صورت گرفته باشد وی محکوم به اعدام خواهد شد.
  • در صورت تجاوز جنسی به مفعول و عدم رضایت او از انجام لواط، مجازاتی شامل حال وی نمی ‌شود.
تاثیر فیلم و اسکرین شات از چت در اثبات جرم
مطالعه بیشتر

انواع روش اجرایی مجازات‌ های لواط در خصوص اعدام

اگر فاعل یا مفعول جرم لواط به اعدام محکوم شوند روش ‌های مختلفی برای اجرای این حکم وجود دارد که انتخاب آن بر عهده خود اشخاص خواهد بود. این روش ‌ها عبارتند از:

 • سنگسار کردن
 • گردن زدن با شمشیر
 • سوزاندن فرد در آتش
 • آوار کردن دیوار بر روی شخص
 • پرتاب کردن فرد از جای بلند با دست و پای بسته

نکاتی در خصوص مجازات ‌های لواط و همجنسگرایی

نکته اول در این خصوص مربوط به دادگاه کیفری صالح است که با توجه به اینکه لواط و همجنسگرایی جزو جرایم تعزیری درجه ۶ است، رسیدگی به آن مربوط به دادگاه کیفری ۱ است اما چنانچه شرایط فاعل مصداق احصان یا عنف باشد دادگاه صالح جهت رسیدگی به پرونده، دادگاه کیفری ۲ است.

جرایم حدی

*نکته: عنف به معنای تجاوز جنسی بدون رضایت طرف مقابل و احصان به معنای انجام رابطه نامشروع در صورتی است که فرد همسر قانونی داشته باشد و شرایط برقراری رابطه جنسی در هر زمان و شرایطی برای او با همسرش مقدر باشد.

نکته دوم مربوط به معرف طرفین لواط به یکدیگر است که این معرف مجرم محسوب شده و مجازات وی ۷۴ ضربه شلاق است.

نکته سوم در خصوص اثبات جهل مرتکب نسبت به انجام لواط است که اجرای حد بر وی را ساقط می ‌کند.

نکته چهارم در رابطه با ازدواج فاعل با محارم مفعول یعنی مادر، خواهر یا دختر اوست که حرام خواهد بود.

نکته پنجم نیز که در ارتباط با نکته چهارم است در خصوص انجام لواط فاعل با پدر، پسر یا برادر همسرش است که در صورت انجام این عمل، همسر فاعل بر او حرام نخواهد شد.

آشنایی با ضرر و زیان ناشی از جرم | بررسی جدیدترین قوانین
مطالعه بیشتر

راهکار طلایی جهت آگاهی از جزء به جزء این نکات و صدها نکات پرونده‌ های همجنسگرایی و لواط، مشورت با وکیل خوب در مشهد است که به واسطه تیم یسنا وکیل وکیل متخصص در حوزه پرونده شما جهت مشورت و راهنمایی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

مجازات ‌های لواط و همجنسگرایی و تاثیر توبه مجرم بر اجرای آن

اگر فاعل یا مفعول از عمل خود پشیمان باشند و توبه کنند مجازات آن‌ ها کاهش می‌ یابد و یا اینکه کلا مجازات از آن ‌ها ساقط می ‌شود. البته بایستی تایید صحت توبه مشخص شود در غیر اینصورت تخفیف در مجازات اجرا نمی ‌شود.

مجرم می ‌تواند قبل یا بعد از اثبات جرم توبه کند اما اگر این توبه بعد از اثبات جرم صورت گیرد عفو یا تخفیف با نظر قاضی صورت خواهد گرفت.

توبه در خصوص لواط به عنف نیز شامل کاهش مجازات از اعدام به حبس یا شلاق تعزیری درجه ۶ یا هر دو می ‌باشد.

وکیل کیفری در مشهد

با توجه به اینکه امروزه اثبات ادعاها در پرونده‌ های کیفری امری دشوار و پیچیده است بهترین روش پیروزی و کسب نتیجه دلخواه در این پرونده ‌ها مشورت و راهنمایی با وکلای متخصص در رابطه با موضوع پرونده شماست. در نتیجه پیشنهاد و راهکاری که تیم یسنا وکیل جهت کسب آگاهی در خصوص مجازات‌ های لواط و همجنسگرایی پیش روی شما قرار می ‌دهد معرفی بهترین وکیل در مشهد به شماست تا بتوانید برای اثبات ادعاهای خود از راه قانونی و موثر عمل کنید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد