قوانین و مجازات‌های تعیین شده برای انتشار حکم محکومیت

جرم انتشار حکم محکومیت

فهرست مطالب

آیا در خصوص مجازات جرم انتشار حکم محکومیت اطلاعی دارید؟ آیا می‌دانید حکم مربوط به افشا حکم در قوانین چیست؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد تحت مجازات جرم انتشار حکم محکومیت، به بررسی تمامی مفاد و قوانین مربوط افشا و انتشار حکم محکومیت خواهیم پرداخت.

مجازات جرم انتشار حکم محکومیت

مجازات جرم انتشار حکم محکومیت، برای رعایت حیثیت و آبروی متهمان و مجرمان، در نظر گرفته شده است. بنابراین نمی‌توان به بهانه کشف جرم و برقراری نظم عمومی، حرمت انسان‌ها را زائل نمود. همچنین اقدامات قضایی نباید به صورتی در نظر گرفته شود که به کرامت و حیثیت اشخاص آسیب وارد نماید.

جرم انتشار حکم محکومیت
مجازات امری است که ‌همواره به عنوان ابزاری برای برقراری نظم و امنیت در جامعه و گاها عدالت بوده که توسط دولت‌ها و دستگاه‌های قضایی اعمال خواهد شد. اجرای مجازات جنبه‌های گوناگونی را در بردارد، از قبیل ایجاد ترس در افراد جامعه، که مصداق آن انتشار نام و تصویر مجرم از جراید و یا منتشر نمودن حکم محکومیت بعضی مجرمان از طریق رسانه یا جراید می‌باشد، اما به گفته وکیل حقوقی در مشهد، تبصره‌ ۱ ماده‌ ۱۸۸ قانون آئین‌دادرسی کیفری در خصوص متهم شناخته شدن خبرگزاری‌ها و مطبوعات در صورت انتشار حکم، قبل از قطعی شدن آن و محکوم شدن متخلف به مجازات مفتری می‌باشد.

به طور صریح و مستند در تبصره ۱ ماده واحده قانون اصلاح ماده ۱۸۸ آمده است که: «خبرنگاران رسانه‌ها می‌توانند با حضور در دادگاه از جریان رسیدگی گزارش مکتوب تهیه‌کرده و بدون ذکر نام یا مشخصاتی که معرف هویت فردی یا موقعیت اداری و اجتماعی شاکی و مشتکی‌عنه باشد منتشر نمایند. تخلف از حکم قسمت اخیر این تبصره در حکم افترا است.»

مستندات قانونی انتشار حکم و افشای هویت متهم

بر اساس قانون وضع شده در این خصوص، انتشار تصاویر و هویت متهمان بدون حکم قانون، اقدامی مغایر با اخلاق بشری و نوعی قصاص قبل از اثبات جرم شناخته می‌شود. همیشه این احتمال وجود خواهد داشت که با وجود قرائن بی‌شمار حاکی از توجه اتهام به اشخاص، در خاتمه محاکمه، بی‌گناهی متهم ثابت شده و حکم بر برائت وی توسط مراجع مربوطه صادر شود.

در این صورت حیثیت متهمی که قبل از اثبات جرمش، نام مجرم به وی اتلاق شده است، اعاده نخواهد شد. همچنین انتشار حکم بدوی حتی به وسیله‌ی خود متهم به خبرگزاری جمهوری اسلامی و یا حتی به دلیل حضور خبرنگار در جلسه محاکمه و انتشار نسخه‌ای از حکم، جرم نیز تلقی خواهد شد.

بر اساس ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری که در آن بیان شده: «اصل، برائت است و ورود به حریم خصوصی اشخاص جز به حکم قانون و با رعایت مقررات و تحت نظارت مقام قضایی مجاز نیست و در هر صورت، این اقدامات نباید به‌گونه‌ای اعمال شود که به کرامت و حیثیت افراد آسیبی وارد نماید.» ضمانت اجرای عدم رعایت، اعمال مجازات جرم انتشار حکم محکومیت است.

انتشار حکم در مرحله تحقیقات مقدماتی

در این خصوص با توجه به ماده ۹۱ قانون آیین دادرسی کیفری، تحقیقات مقدماتی به ‌صورت محرمانه انجام خواهد شد، مگر در مواردی که قانون به نحو دیگری مقرر نماید. کلیه اشخاصی که در تحقیقات مقدماتی حضور دارند، موظف به حفظ اسرار آن خواهند بود و در غیر این صورت، به مجازات جرم افشای اسرار شغلی و حرفه‌ای محکوم خواهند شد.

جرم انتشار حکم محکومیت
همچنین بر اساس ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری: «انتشار تصویر و مشخصات مربوط به شخصیت متهم در کلیه مراحل تحقیقات مقدماتی توسط رسانه‌ها و مراجع انتظامی و قضایی ممنوع شده و صرفا در برخی از جرایم  به درخواست بازپرس و موافقت دادستان شهرستان، انتشار تصویر یا سایر مشخصات مربوط به هویت آنان مجاز دانسته شده است.»

در پایان این امکان برای متهم بی‌گناه یا حتی فرد محکومی که بدون مجوز قانونی، هویت وی در رسانه‌ها یا در سطح جامعه به انتشار رسیده است، وجود خواهد داشت که بتواند بر علیه ناقضان حرمت، شکایاتی نظیر تهمت، نشر اکاذیب، توهین و غیره اعاده حیثیت نمایند.

افشاء جریان دادرسی توسط خبرنگاران

خبرنگاران این مجئز را خواهند داشت که در دادگاه حضور داشته باشند و از جریان رسیدگی و روند دادگاه گزارشاتی تهیه کنند، البته لازم به ذکر است که این امر باید بدون ذکر نام یا مشخصاتی که معرف هویت فردی یا موقعیت اداری و اجتماعی شاکی و مشتکی عنه باشد، منتشر گردد، چرا که تخلف از این تبصره در حکم افترا خواهد بود.

بر اساس موارد فوق، صرف محاکمه یک نفر در دادگاه نمیتواند مجوزی برای انتشارجریان رسیدگی و شرح ماوقع فرآیند رسیدگی وی در اوراق چاپی یا درج در روزنامه و جراید  باشد و در صورت رخداد این اتفاق، قانونگذار، مرتکب را به مجازات افترا محکوم خواهد نمود.

مجازات منتشر کننده حکم دادگاه

مجازات‌ها در حقوق جزا به سه دسته مجازات‌های اصلی، تبعی و تکمیلی تقسیم بندی می‌شوند.

مجازات اصلی:

مجازاتی می‌باشد که مشخصا در قانون برای هر جرمی، معین شده است. بر اساس ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اصلی خود به  ۴ دسته بخش بندی خواهد شد:

 • قصاص
 • حدود
 • دیه
 • تعزیر

دوم مجازات تبعی

به مجازاتی گفته می‌شود که صرفا بر محکومیت متهم به یکی از مجازات‌ها یا اقدامات تامینی و تربیتی، به شخص محکوم تحمیل می‌شود. به صورت کلی مجازات تبعی مبنی بر محرومیت از حقوق اجتماعی بوده و قاضی آن را به همراه مجازات اصلی صادر خواهد کرد.

جرم انتشار حکم محکومیت
مجازات تکمیلی

در برخی موارد و بر اساس نظر قاضی، مجازات اصلی برای مجرم کافی نبوده، بنابراین در صورت تجویز این امر توسط قانون گذار و برای تکمیل مجازات، مبادرت به تعیین مجازات تکمیلی خواهد نمود. حداکثر مدت مجازات تکمیلی دو سال خواهد بود، مگر در مواردی خاص که قانون به ‌نحو دیگری مقرر کند. در این خصوص بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با یک وکیل خوب در مشهد، تماس حاصل کرده و یا مشورت نمایید.

لیست جرایم و محکومیت‌های قابل انتشار توسط رسانه‌ها

مجازات انتشار حکم محکومیت قطعی در جرائمی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، در صورتی که میزان مال موضوع جرم ارتکابی، یک میلیارد ریال و یا بیشتر از آن باشد، الزامی بوده و در رسانه ملی یا یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار باید به انتشار برسد.

 • رشاء و ارتشاء
 • اختلاس
 • اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری
 • مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری
 • تبانی در معاملات دولتی
 • اخذ پورسانت در معاملات خارجی
 • تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت
 • جرائم گمرکی
 • قاچاق کالا و ارز
 • جرائم مالیاتی
 • پولشویی
 • اخلال در نظام اقتصادی کشور
 • تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی
وکیل مالک و مستاجر و آشنایی با حقوق هر یک
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد