قوانین و مجازات‌ها برای تخریب اموال خصوصی و عمومی

فهرست مطالب

آیا پنچر کردن لاستیک اتومبیل و موتور دیگران جرم است؟ مجازات پنچر کردن ماشین دیگران چیست؟ تخریب مال غیر چه مجازاتی دارد؟ مجازات خراب کردن وسایل دیگران چیست؟ غارت و چپاول اموال مردم چند سال حبس دارد؟ تخریب اموال عمومی و دولتی چه مجازاتی دارد؟

آتش زدن ماشین پلیس و تخریب عابر بانک چند سال حبس دارد؟ دعوای خسارات ناشی از تخریب در دادگاه کیفری و توسط وکیل کیفری در مشهد رسیدگی می شود یا دادگاه حقوقی؟ در این مقاله ضمن بررسی شرایط و میزان مجازات تخریب اموال خصوصی، به سوالات مذکور نیز پاسخ می دهیم. در پایان نیز به شرایط و مجازات تخریب اموال عمومی و دولتی خواهیم پرداخت.

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از طریق شماره 09155074838

تخریب اموال خصوصی و عمومی

مجازات تخریب اموال دیگران چیست؟

مطابق ماده ماده 677 قانون مجازات اسلامی (اصلاحی 1399) هر کس عمدا اموال و اشیاء متعلق به دیگری را تخریب نماید، در صورتی که میزان خسارت وارده 100 میلیون ریال یا کمتر باشد به جزای نقدی تا دو برابر معادل خسارت وارده محکوم خواهد شد. اما چنانچه میزان خسارت وارده بیش از 100 میلیون ریال باشد، مرتکب به حبس تعزیری از 6 ماه تا 3 سال محکوم می گردد.

(شایان ذکر است مطابق تبصره ماده 104 که در سال 1399 به این ماده الحاق گردید، حداقل و حداکثر مجازات حبس این جرم به نصف کاهش یافته است.) منظور از «تخریب» در این قانون، همان معنای عرفی آن یعنی «خراب کردن» است. این تخریب ممکن است کلی باشد (مانند اوراق کردن اتومبیل متعلق به دیگری)، یا جزئی (مانند شکسته شیشه های منزل دیگری). همچنین از کار انداختن وسایل نیز از مصادیق تخریب به شمار می رود، مثل دستکاری خودرو به نحوی که دیگر روشن نشود، بدون آسیب وارد کردن به بدنه آن.

همچنین هیچ تفاوتی بین تخریب اموال منقول و غیر منقول نیست. اموال منقول عبارتند از اموالی که قابل جابجایی هستند بدون آنکه خرابی به جای بگذارند. مثل کتاب، پول، ساعت، تلویزیون، خودرو، موبایل و … . اموال غیر منقول عبارتند از اموالی که یا کلا قابل جابجایی نیستند و یا در صورت جابجایی خرابی بر جای می گذارند. نظیر خانه، زمین، قاب و آیینه ای که درون دیوار نصب شده اند و … .

«پارک=پنچری» جرم است

متاسفانه در موارد متعددی مشاهده شده افرادی روی دیوار منزل خود می نویسند: «پارک=پنچری». این جمله چنانچه به مرحله ی «اجرا» هم نرسیده باشد باز هم از نگاه قانونی «تهدید» بوده و مطابق ماده 669 قانون مجازات اسلامی ممکن است برای مرتکب مجازات شلاق یا زندان را به همراه داشته باشد.

مرور زمان کیفری به چه معناست؟
مطالعه بیشتر

چنانچه این تهدید به مرحله اجرا نیز برسد و شخص اقدام به پنچر کردن لاستیک خودروی فرد دیگر (مثلا از طریق پاره کردن لاستیک) بنماید، مرتکب جرم «تخریب مال غیر» گردیده و به مجازات مذکور در ماده 677 محکوم می گردد. خالی کردن باد لاستیک نیز از آنجا که موجب از کار افتادن آن می شود، تخریب محسوب شده و تفاوتی با پنچر کردن ندارد.

تخریب اموال خصوصی و عمومی

آتش زدن اموال، خانه و مغازه دیگران چند سال حبس دارد؟

آتش زدن، شکستن، خرد کردن، محو کردن و … همگی از راه های تخریب به شمار می روند، اما از آنجا که آتش زدن دارای نتایج زیان بار تری بوده و ممکن است آتش به سایر اموال و اماکن سرایت کند و تخریب بیشتری به بار آورد، قانونگذار با هدف پیشگیری از آن، مجازات شدیدتری برای جرم آتش زدن اموال و اماکن تعیین کرده است.

ماده 675 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) در این باره مقرر می دارد هر كس عمداً عمارت، ساختمان و بنا، كشتی، هواپیما، كارخانه، انبار و به طور كلی هر محل مسكونی یا هر محل مناسب برای سکونت، مانند مغازه و … را آتش بزند به حبس از 2 تا 5 سال محكوم می ‌شود. چنانچه شخص سایر اموال متعلق به دیگری (غیر از موارد فوق) را آتش بزند مطابق ماده ماده 676 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) به حبس از 6 ماه تا 3 سال محكوم خواهد شد. البته مطابق تبصره ماده 104 (الحاقی 1399) این مجازات به حبس از 3 تا 18 ماه کاهش یافته است.

خشکاندن، قطع و آتش زدن محصولات چند سال حبس دارد؟

هر کس جنگل، خرمن، هر نوع محصول زراعی، درختان، مزارع و یا باغ‌ متعلق به دیگری را آتش بزند، در صورتی که عمل او عمدی تشخیص داده شود به حبس از 2 تا 5 سال محکوم می گردد. چراندن دام در مزارع و باغات دیگران، بستن سهم آب دیگری و خشک شدن محصولات فرد دیگر و نظایر این جرایم، از دیگر روش های مرسوم تخریب محصولات است که بخش عمده ای از دعاوی و شکایات روستاییان را تشکیل می دهد.

ماده 684 قانون مجازات اسلامی (اصلاحی 1399) در راستای حمایت از کشاورزان و باغداران، برای تخریب کنندگان محصولات کشاورزی مجازات شلاق و حبس تعیین نموده است. طبق ماده مذکور «هر کس ماحصل دیگری را بچراند یا تاکستان یا باغ میوه یا نخلستان کسی را خراب کند یا محصول دیگری را قطع و درو نماید یا به واسطه سرقت یا قطع آبی که متعلق به آن است یا با اقدامات و وسایل دیگر خشک کند یا باعث تضییع آن بشود یا آسیاب دیگری را از استفاده بیاندازد به حبس تعزیری درجه 6 (6 ماه تا 2 سال) و شلاق تا 74 ضربه محکوم می شود.» (البته مطابق تبصره الحاقی ماده 104 ق.م.ا.، حداقل و حداکثر مجازات حبس این جرم به نصف کاهش یافته است.)

تخریب اموال خصوصی و عمومی

تخریب اموال عمومی، اموال دولتی و بیت المال

از آنجا که اموال عمومی مورد استفاده عموم افراد است و ایجاد خرابی در آن ها موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه می گردد، قانون گذار به منظور صیانت از نظم عمومی مجازات سختی را برای خرابکاران در اموال و تاسیسات مورد استفاده عموم تعیین کرده است.

بررسی قوانین جدید اسید پاشی
مطالعه بیشتر

بر اساس مفاد ماده 687 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) هرگونه تخریب، خرابکاری یا ایجاد اختلال در وسایل عمومی از قبیل شبكه‌های آب و فاضلاب، برق، نفت، گاز، پست، تلگراف، مخابرات، رادیو، تلویزیون، علائم راهنمایی و رانندگی و سایر علائمی كه به منظور حفظ ‌جان اشخاص یا حفظ امنیت تأسیسات فوق یا جاده‌ها نصب شده است، ممنوع بوده و چنانچه شخصی مرتکب خرابکاری در این گونه تاسیسات و وسایل بشود به حبس تعزیری از 3 تا 10 سال محكوم خواهد شد.

مجازات اعدام برای تخریب اموال

قانون در 3 ماده تخریب و آتش زدن اموال و اماکن را محاربه فرض کرده است:

  1. آتش زدن اماکن و مزارع: مطابق ماده 675 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) و تبصره 1 آن، هر كس به قصد مقابله با حكومت اسلامي عمداً عمارت يا بنا يا كشتي يا هواپيما يا كارخانه يا انبار یا هر محل مسكوني يا جنگل يا خرمن ‌يا هر نوع محصول زراعي يا درختان يا مزارع يا باغ‌هاي متعلق به ديگري را آتش بزند، مجازات محارب را خواهد داشت.
  2. غارت و چپاول دسته جمعی: بر اساس ماده 683 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) هر نوع نهب، غارت و از بین بردن اموال و اجناس و کالاها یا محصولات دیگران كه از طرف جماعتی بیش از سه نفر به صورت زوری و سلطه گرانه واقع شود، محارب محسوب شده و مرتکبین به مجازات محاربه محکوم می گردد. چنانچه ایشان محارب شناخته نشوند به حبس از دو تا پنج سال محكوم خواهند شد.
  3. تخریب اموال عمومی: مطابق تبصره 1 ماده 687 نیز چنانچه تخریب اموال عمومی به منظور مقابله با نظام باشد، مرتکب به مجازات محارب محکوم خواهد شد.

مطالبه خسارات ناشی از تخریب

طبق ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری , طبق این مقاله از وکیل در مشهد، شاکی می‌تواند جبران تمام ضرر و زیان‌های مادی و معنوی و منافع ممکن ‌الحصول ناشی از تخریب اموال را مطالبه کند. منافع ممکن ‌الحصول تنها به مواردی اختصاص دارد که «از بین رفتن منفعت» بر آن صدق نماید.

دلایل اثبات شرب خمر و راه های گریز از مجازات آن
مطالعه بیشتر

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از طریق شماره 09155074838

مثلا چنانچه شخصی اتومبیل یک راننده اسنپ را آتش بزند، از آنجا که زیاندیده وسیله معاش خود را از دست داده و منافع ممکن الحصولی را که می توانست با اتومبیل خود بدست بیاورد از دست داده، می تواند خسارات ناشی از کار افتادگی خود را نیز از دادگاه مطالبه کند.

پس از آنکه متهم تحت پیگرد قانونی قرار گرفت، شاکی می‌تواند تمام ادله و مدارک خود را جهت پیوست به پرونده به مرجع قضایی یا انتظامی بدهد و تا قبل‏ از اعلام‏ ختم‏ دادرسی، دادخواست ضرر و زیان خود را به دادگاه تقدیم نماید.

تخریب اموال

مطالبه ضرر و زیان و رسیدگی به آن، مستلزم رعایت تشریفات آیین‌دادرسی مدنی است. دادگاه مکلف است ضمن رسیدگی و صدور رأی کیفری مبنی بر محکومیت یا برائت متهم، در خصوص ضرر و زیان مدعی خصوصی نیز طبق ادله و مدارک موجود رأی مقتضی صادر کند. اما چنانچه رسیدگی به دعوای ضرر و زیان مستلزم تحقیقات بیشتر باشد، در این حالت دادگاه رأی کیفری را صادر و پس از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی می‌نماید.

اگر بعد از مراجعه به دادگاه حقوقی، فهمیدیم پرونده کیفری بوده…

هرگاه دعوای مطالبه خسارات ابتداء در دادگاه حقوقی مطرح شود، دعوای مذکور قابل طرح در دادگاه کیفری نیست. اما اگر شخص پس از طرح دعوی در دادگاه حقوقی متوجه شود که عمل «تخریب» یک جرم است و دارای جنبه کیفری است،

در این صورت می‌تواند با «استرداد دعوی»، به دادگاه کیفری شکایت ببرد. همچنین چنانچه دعوای مطالبه خسارات ابتداء در دادگاه کیفری مطرح و صدور حکم کیفری به جهتی از جهات قانونی با تأخیر مواجه شود، مدعی خصوصی می‌تواند با استرداد دعوی، برای مطالبه ضرر و زیان به دادگاه حقوقی مراجعه کند. چنانچه شخص قبلاً هزینه دادرسی را پرداخته باشد لازم نیست دوباره هزینه دادرسی را پرداخت کند.

تخریب اموال دیگران چه مجازاتی دارد؟

در صورتی که میزان خسارت وارده 100 میلیون ریال یا کمتر باشد به جزای نقدی تا دو برابر معادل خسارت وارده محکوم خواهد شد. اما چنانچه میزان خسارت وارده بیش از 100 میلیون ریال باشد، مرتکب به حبس تعزیری از 6 ماه تا 3 سال محکوم می گردد

تخریب اموال عمومی چه مجازاتی را در پی دارد؟

از آنجایی که این اموال مورد استفاده عموم جامعه است، قانون گذار برای مجرم حکمی بین 3 تا 10 سال زندان تعیین کرده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد