مجازات ضرب و جرح چیست؟ در چه شرایط می توان قصاص عضو کرد؟

فهرست مطالب

ضرب و جرح یا به اصطلاح قانونی آن «ایراد صدمه عمدی» یکی از جرایم شایعی است که در تمام جوامع وجود دارد. از آنجا که بسیاری از افراد با این جرم درگیر بوده اند همواره سوالات متعددی در این خصوص از وکیل کیفری در مشهد مطرح می گردد. از جمله اینکه مثلا ضرب و جرح چند سال حبس دارد؟

مجازات ضرب و جرح

نزاع دسته جمعی با ضرب و جرح چه فرقی دارد؟ آیا شکستگی استخوان و زخم و جراحت را هم می توان قصاص کرد؟ شرایط قصاص چیست؟ آیا از دست پدر هم می توان به جرم ضرب و جرح شکایت کرد؟ آیا پدر را هم می توان قصاص کرد؟ چاقو کشی چند سال حبس دارد؟ هاشمه یعنی چه؟ جراحت جائفه چیست؟ منقله یعنی چه؟ جراحت منقله چقدر دیه دارد؟ و این قبیل سوالات که از طریق تیم یسنا وکیل در مشهد پاسخ همگی آن ها را در این مقاله خواهید یافت.

ثبت زمان ملاقات حضوری و دریافت مشاوره تلفنی از طریق شماره 09155074838

مجازات ضرب و جرح چیست؟

مطابق ماده 614 قانون مجازات اسلامی (مصوب 1375) هركس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد كه موجب نقص یا شكستگی یا از كار افتادن عضوی از اعضا بشود یا منتهی به بیماری دائمی یا نابودی یا نقص یكی از حواس یا منافع یا زوال عقل شخص‌ قربانی گردد، چنانچه قصاص امکان داشته باشد، حسب مورد به قصاص عضو یا منفعت محکوم می گردد.

اما اگر قصاص امكان نداشته باشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم ‌و امنیت عمومی یا بیم تجری مرتكب یا دیگران گردد به 2 تا 5 سال حبس محكوم خواهد شد. در مواردی که قصاص امکان پذیر نیست، در صورت درخواست شخص آسیب دیده، مرتكب ‌به پرداخت دیه نیز محكوم می ‌شود.

آیا مجازات شلاق را می‌توان خرید ؟
مطالعه بیشتر

استفاده از سلاح، مجازات ضرب و جرح را شدیدتر می کند

‌مطابق تبصره ماده 614 در صورتی كه ضرب و جرح وارده منجر به نقص عضو و از بین رفتن حواس و منافع و عقل نشود، اما مرتکب از آلت جرح، اسلحه یا چاقو و امثال آن استفاده کرده باشد، مرتكب به 3 ماه تا 1 سال حبس ‌محكوم خواهد شد.

ضرب و جرح با سلاح

شرایط قصاصِ جراحات ناشی از ضرب و جرح چیست؟

چنانچه شخصی از روی عمد عضوی از اعضای بدن شخص دیگری را قطع کند یا منافع او را از بین ببرد (منافع نظیر بویایی، عقل، شنوایی، لامسه و …) یا جراحتی بر او وارد کند، مطابق ماده 393 قانون مجازات اسلامی با رعایت شرایط شش گانه زیر قابل قصاص است:

1- محل عضو مورد قصاص، بایستی با محل جنایت یكی باشد. مثلا اگر دست راست قربانی قطع شده، دادگاه نیز باید جانی را به قصاص دست راست محکوم نماید. درصورتی که مجرم دست راست قربانی را قطع کرده و خودش دست راست ندارد، دست چپ او و چنانچه دست چپ هم نداشته باشد پای او قصاص می‌شود.

2- قصاص با مقدار جنایت، مساوی باشد. رعایت تساوی مقدار طول و عرض جنایت، در قصاص جراحات لازم است.

3- ترس مرگ مرتکب یا سرایت جراحت به سایر اعضای مرتکب وجود نداشته باشد.

4- قصاص عضو کامل در مقابل عضو ناقص نباشد. مثلا دست 5 انگشتی در مقابل دست 4 انگشتی قطع نمی شود. عضو ناقص، عضوی است كه فاقد بخشی از اجزاء باشد مانند دستی كه فاقد یك یا چند انگشت یا فاقد بخشی از یك یا چند انگشت است.

مساحقه چیست؟
مطالعه بیشتر

5- قصاص عضو سالم، در مقابل عضو ناسالم نباشد. البته بر عکس آن امکانپذیر است. لذا اگر عضو قطع شده ی قربانی، سالم یا كامل باشد و عضو مرتكب، ناسالم یا ناقص باشد، قربانی می‌تواند قصاص كند یا با رضایت مرتكب، دیه بگیرد. عضو ناسالم، عضوی است که منفعت اصلی آن از بین رفته باشد مانند عضو فلج و در غیر این صورت، عضو سالم محسوب می‌شود، هر چند دارای ضعف یا بیماری باشد.

6- عضو اصلی، در مقابل عضو غیراصلی قصاص نمی شود. به طور مثال انگشت اصلی، بخاطر قطع کردن یک انگشت زائد قصاص نمی شود.

در چه مواردی نمی توان قصاص عضو و جراحت کرد؟

مطابق ماده 301 در صورتی که جانی پدر یا جد پدری شخص قربانی باشد، یا قربانی دیوانه باشد، یا جانی مسلمان و قربانی غیر مسلمان باشد، قصاص امکانپذیر نیست و حکم به دیه می شود. علاوه بر این، مطابق ماده 401 در موارد زیر نیز قصاص عضو و جراحت امکان پذیر نیست:

  1. مأمومه: جراحت بر سر به طوری که پرده مغز را بشکافد اما به خود مغز نرسد. دیه جراحت مامومه یک سوم دیه کامل یک انسان است.
  2. دامغه: جراحت بر سر به طوری که پرده مغز را بشکافد و به مغز برسد. دیه دامغه عبارت است از  دیه مأمومه بعلاوه ارش پاره شدن كیسه مغز.
  3. جائفه: جراحتى که در آن آلت جرح به اعضاى میانی بدن همچون شکم، پهلو و قفسه سینه فرو برود. دیه جراحت جائفه یک سوم دیه كامل است. در صورتی كه وسیله مزبور از یك طرف وارد و از طرف دیگر خارج گردد، دو جراحت جائفه محسوب می‌شود.
  4. هاشمه: جراحتی که موجب شکستگی استخوان می شود، هرچند با جراحت همراه نباشد. میزان دیه جراحت هاشمه ده‌ صدم دیه كامل است.
  5. مُنقّله: جراحتی که سبب جابه جایى استخوان می شود. دیه آن پانزده صدم دیه کامل است.
  6. کبودی و تورم: صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست یا ورم بدن می‌شود. کبودی و ورم کردن بدن و سر و صورت ارش دارد و میزان آن را پزشکی قانونی تعیین خواهد کرد.
حکم ضرب و جرح

نزاع دسته جمعی چیست و چه فرقی با ضرب جرح عادی دارد؟

در جرم نزاع دسته جمعی اولا تعداد افراد دخیل بیش از 3 نفر است و ثانیا همواره تعدادی از افراد مضروب، آسیب دیده و قربانی وجود دارند که ضارب و جانی آن جنایات مشخص نیست. چنانچه تعداد افراد دخیل 2 یا 3 نفر باشد یا اینکه مسئول هر جنایت مشخص باشد، با آن ها مطابق مقررات «ایراد صدمه عمدی» موضوع ماده 614 برخورد خواهد شد. در غیر اینصورت بر اساس ماده 615 قانون مجازات اسلامی، هر گاه عده‌ای با یكدیگر منازعه نمایند هر یک از شركت‌كنندگان در نزاع حسب مورد به مجازات زیر محكوم می‌شوند:

مجازات پوشیدن لباس نیروی انتظامی بدون مجوز چیست؟
مطالعه بیشتر

1 – در صورتی كه نزاع منتهی به قتل شود به حبس از یك تا سه سال.

2 – در صورتی كه منتهی به نقص عضو شود به حبس از شش ماه تا سه سال.

3 – در صورتی كه منتهی به ضرب و جرح شود به حبس از سه ماه تا یك سال.

‌تبصره 1 – در صورتی كه اقدام شخص، دفاع مشروع تشخیص داده شود، مشمول این ماده نخواهد بود.‌

تبصره 2 – مجازات‌های فوق مانع اجرای مقررات قصاص یا دیه حسب مورد نخواهد شد.

مجازات ضرب و جرح چیست؟

اگر امکان قصاص باشد، مجرم قصاص می‌شود، اما در غیر این صورت به 2 تا 5 سال زندان محکوم می‌شود.

آیا استفاده از سلاح شدت ضرب و جرح را افزایش مید‌هد؟

در صورتی که ضرب و جرح ایجاد شده موجب نقص عضو و .. نشود مجرم به دلیل استفاده از سلاح سرد از 3 ماه تا 1 سال زندانی می‌شود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد