مجازات های اطفال بزهکار

بهداشت روانی و بزهکاری

فهرست مطالب

مجازات های اطفال بزهکار، نوجوانان و نوجوانان در قانون مجازات اسلامی و افرادی که برای تحقق حقوق کودکان و نوجوانان در نظر گرفته می‌ شوند چیست؟ دوران کودکی پایه و اساس شخصیت انسان و سلامت جسمی و روحی است که به شدت وابسته به این است که این دوره چگونه سپری می ‌شود. ناتوانی جسمی و ذهنی کودک، نیاز به قانون گذاری و گسترش حمایت‌های خاص خود از این گروه کم سن و سال جامعه را دارد.

موسسات و قوانین برای جبران ناتوانی کودکان بزهکاری نوجوانان و قربانی کردن حقوق خود، از آن ‌ها محافظت می‌ کنند. وجود این حمایت‌ ها نیز توسط بخش‌ های ضعیف جامعه همچون زنان، زندانیان، آوارگان احساس می‌ شود. اما آنچه که اهمیت چنین حمایتی را برای قربانیان و نوجوانان بیشتر می‌ کند، شکل‌ گیری موجودیت انسان و ابعاد شخصیتی در این مرحله از زندگی است.

حفظ حرمت و ارزش دوران کودکی از مسئولیت افراد است. وظیفه قانون گذار به منظور دادن قدرت اجرایی به بایدها و نبایدها، ایجاد مقررات برای حمایت از حقوق افراد در جامعه است.

مجازات­های خراب­کاری

هدف قانون از مجازات، اصلاح مجرم و جامعه است و ابزار دستیابی به این هدف همین مجازات است. یعنی واکنش اجتماعی به پدیده جنایی. مکاتب فکری، اهداف گوناگونی را برای مجازات در دوره‌ های مختلف ارائه کرده‌اند، اما امروزه با بلوغ ایده ‌های مکاتب جدید اجتماعی، این موضوع پذیرفته شده‌ است که مهم ‌ترین هدف تنبیه، اصلاح مجرم به منظور باور و پذیرش هنجارهای اجتماعی و سازگاری با این معیارها است. در حال حاضر سوال این است که چگونه کودکان به هنجارهای اجتماعی اعتقاد دارند و چگونه کودکان بزهکاری را از دست قربانیان جنایت دور نگه دارند. به عبارت دیگر، راهکارهای قانون گذاری برای پیشگیری هستند تا مجازات های اطفال بزهکار.

آشنایی با قرار تامین خواسته کیفری
مطالعه بیشتر

مجازات های اطفال بزهکار در قانون شامل چه مواردی است؟

در قوانین جمهوری اسلامی ایران، کودک کسی است که به بلوغ قانونی نرسیده است. به عبارت دیگر، یک پسر قبل از ۱۵ سال کامل قمری، یک کودک در نظر گرفته می‌ شود و یک دختر قبل از ۹ سال کامل قمری، یک کودک در نظر گرفته می‌ شود.براساس ماده ۱۴۰ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، کودک دارای مسئولیت کیفری نخواهد بود و به عبارت دیگر کودک بودن یکی از موانع بر سر مسئولیت کیفری است. بنابراین، زمانی که یک کودک مرتکب جرم می ‌شود، مجازات حد، قصاص و تعزیرات برای او اجرا نخواهد شد بلکه اقدامات تامینی و تربیتی جایگزین می شود.

شرایط برای کسی که باید مجازات شود این است که باید بزرگسال باشد. به عبارت دیگر، کسی که به سن بلوغ نرسیده است مرتکب جرم می‌ شود، اما مجازات نخواهد شد. به عنوان مثال مطابق تبصره ۲ ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، هر زمان که طرفین نابالغ باشند، زنای محقق شده است اما  فرد نابالغ مجازات نخواهد شد.

به طور کلی شرایط مجازات کودکان در قانون با افراد بزرگسال کاملا متفاوت است و وکیل کیفری در مشهد می تواند نسبت به انواع جرائم و حکم آن ها در ارتباط با کودکان به شما کمک کند.

کودکی که جرم حدی رامرتکب شده‌ است، اگر تا ۱۲ سال سن داشته باشد، به والدین خود و یا افراد دیگر برای تربیت درست سپرده شده‌است. اگر بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن داشته باشند، به آن‌ ها تعهد کتبی داده خواهد شد که این جرم را تکرار نکنند یا در یک زندان تادیبی نگهداری شوند.

آشنایی با وکیل قاچاق کالا در مشهد
مطالعه بیشتر

مجازات های اطفال بزهکار در قصاص

وقتی که یک کودک مرتکب جنایت می‌ شود، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌ است. در این حالت، انتقام حذف خواهد شد و دیه ثابت خواهد شد. البته باید توجه داشت که اگر کودک به سن ۱۲ سالگی برسد و جرمی مرتکب شود، یک معیار امنیتی برای سپردن کودک به والدین یا افراد دیگر برای تربیت مناسب برداشته خواهد شد. همچنین، اگر کودک بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن دارد، در یک زندان تادیبی نگهداری خواهد شد.

فردی که مسئول پرداخت دیه است به روش اثبات جرم بستگی دارد. اگر جرم با شهادت یا سوگند یا آگاهی یک قاضی ثابت شود، پرداخت دیه مسئولیت فرد عاقله است.

اگر این جرم با اعتراف مجرم یا مکول او از قسامه و سوگند ثابت شود، مسئولیت کودک خواهد بود و اموالش ضبط خواهد شد.

مجازات های اطفال بزهکار در جرائم تعزیراتی

هر وقت که یک کودک مرتکب جرائم تعزیری می‌ شود، درست است که مجازات نمی شود، اما قانون گذار محترم تدابیر امنیتی و آموزشی برای کودک فراهم خواهد کرد. وکیل خوب در مشهد نسبت به انواع جرائم و حکم جرائم در ارتباط با کودکان آگاهی کامل دارد و در پرونده های مرتبط با کودکان مشورت از وکیل بسیار راهگشا است.

وکیل تغییر جنسیت در مشهد
مطالعه بیشتر

براساس ماده 95 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 محکومیت های کیفری کودکان هیچ آثار کیفری به همراه نخواهد شد.

از تدابیر امنیتی و آموزشی که جایگزین مجازات کودکان می شوند می توان به بازگشت کودک به والدین از طریق تعهد والدین با موضوع تربیت درست، و یا در صورت غیاب پدر و مادر، کودک به اشخاص حقیقی یا حقوقی جهت تربیت مناسب سپرده می شود که براساس قانون و با توجه به حکم دادگاه تعیین می شود، اشاره کرد.

همچنین گرفتن تعهد کتبی از کودک با موضوع عدم تکرار جرم انجام شده، این روش تنها برای کودکانی که بین 12 تا 15 سال سن دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

نگهداری از کودک در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یک سال. با توجه به نوع حکم  (البته در مورد کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال صدق می‌ کند) نیز از سری مجازات های اطفال بزهکار می باشد.

اگر کودک شما ناخواسته مرتکب جرمی شده است وکیل در مشهد تنها فردی است که می تواند به کودک شما پیگیری روند پرونده کمک کند. دادگاه می تواند با توجه به نوع رفتار کودک در کانون اصلاح و تربیت در حکم خود تجدید نظر کند.

هوش یک نیروی ادراکی است که مختص انسان است و توان دریافت و درک خوب و بد کردار و تمایز بین چیزهای خوب و بد است. دانش ممنوعیت قانونی، اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ ها  به منظور جلوگیری از ادعای جهل قانون برای فرار از مجازات است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد