آشنایی با جرم خرابکاری و مجازات‌های خرابکاری

مجازات­های خراب­کاری

فهرست مطالب

در گرداوری این مطلب قصد داریم شما را با خراب­کاری و مجازات­های خراب­کاری و انواع آن آشنا و آگاه کنیم چرا که دانستن این مسائل در جامعه امروز لازم و ضروری برای هر فرد است در نتیجه تا پایان این مقاله از تیم یسنا وکیل با ما همراه باشید.

خراب­کاری به چه معنا و مفهومی است؟

تخریب و صدمه را با مفهوم و منظور آسیب رساندن با هدف و قصد خراب کردن چه با میزان کم و چه با مقدار زیاد به اموال متعلق به فردی دیگر می­گویند و به طبع عمل انجام شده توسط مجرم باعث نابودی و خرابی اموال ذکر شده شود.

طبق قانون اسلامی مقیاس و ظرفیتی برای آسیب وارد شده عنوان نشده است و این بررسی و قضاوت را به عرف محول کرده است.

برای مثال آسیب وارد کردن و خسارت به اتومبیل­های مستقر شده ازجمله خرابی­های شناخته شده­ی عرف می­باشد. علاوه بر آسیبی که به صورت فیزیکی وارد می­شود صدمه و زیان به سرمایه نیز آسیب شناخته می­شود چرا که تا ضرر و زیانی به مال و سرمایه وارد نشود، فرد مجرم اعلام نخواهد شد.

مجازات­های خراب­کاری

و اما تخریب چگونه جرمی است؟ مشابه دیگر جرم­های عمدی، مجرم جرم را در چارچوب کارهایی که به صورت فیزیکی انجام می­شود، مانند آسیب وارد کردن اموال اشخاص انجام می­دهد.

عمدی بودن را چگونه معنا می‌­کنیم؟

آسیب و خسارتی که با قصد و نیت خراب­کاری به اموال و ابزار شخص دیگر وارد شود که باعث خرابی و نابودی مال و یا هرگونه وسایل دیگر اعم از سندهای مربوط به دولت یا شخصی شود از دسته جرم های عمدی می­باشد، که با وارد شدن ضرر به مال، فرد خرابکار مجرم شناخته می­شود.

با مهدورالدم آشنا شده و تفاوت‌های آن با محقون الدم را بشناسید
مطالعه بیشتر

اگر از این قضیه که مجرم در زمان انجام دادن جرم یعنی هنگام آسیب رساندن، به نتیجه دلخواه خود که همان خرابکاری است برسد چشم پوشی کنیم در این صورت جرم وارد شده همانند جرایم غیر عمدی بررسی خواهدشد که مجازات­های خراب­کاری و مسئولیت اجتماعی جرم، اداء جریمه خواهد بود که در این خصوص بهتر است با بهترین وکیل در مشهد مشورت به عمل بیاورید.

در خصوص بیان ابتدایی مثلا فرد قرارداد وضع شده را پاره کرده و از بین می­برد ویا ویروسی را عمدا وارد رایانه حاوی اطلاعات کرده تا این اطلاعات را از بین ببرد.

اما در خصوص بیان دوم می­توان خسارت وارد شده تصادفات در هنگام رانندگی را مثال زد.

 

مجازات در خصوص خرابی اموال دولتی و عمومی

همه ما آگاه هستیم که دولت، کارگزار و مباشر مردم است و مسئولیت آن­ها سنگین می‌­باشد که آن اداره کردن انواع کارها در جامعه است. پس دارایی­هایی در اختیار دولت و حکومت قرار دارد که گاها تنها صاحب و ناظر آن خودش می­باشد این دارایی و اموال، اموالی است که عموم مردم صاحب آن هستند یعنی اموال عمومی که شامل اماکن تاریخی، مذهبی و دینی همچنین پیکره‌­های قرار گرفته در بلوار و میدان‌های سطح شهر، فضای سبز و وسایل بازی، علائم راهنمایی و رانندگی و وسایل نقلیه عمومی در مجموع وسایلی که متعلق به شخص خاصی نیست و با عنوان اموال عمومی از آن یاد خواهد شد و حتی با نام ملک دولتی هم یاد خواهد شد و در این بین وسایلی که مربوط به نهادهای عمومی می باشند نیز جای دارند.

وکیل سقط جنین در مشهد و خدمات آن
مطالعه بیشتر

حال مجازات­های خراب­کاری عمومی که اینجا برای آسیب به فضای سبز و یا قطع درختان به صورت دانسته و از روی علم عنوان می­شود طبق ماده 686 قانون وضع شده، بیان می­شود علاوه بر جبران خسارت و آسیب وارده به حداقل 6 ماه تا حداکثر 3 سال زندان تعزیری محکوم و یا موظف به پرداخت جریمه نقدی از 3 تا 18 میلیون ریال می­باشد.

همچنین مجازات­های خراب­کاری در ماده 687 قانون اسلامی برای مجرمانی که آسیب و خسارت آن­ها ابزار و ادوات عمومی نام برده شده، وسایلی که با خرج و دارایی حکومت و حتی هزینه­های تفکیک شده بین دولت و موسسات غیر دولتی و وسایلی که برای بهره گیری عمومی می­باشد و همچنین اگر آسیب وارد شده باعث به خطر انداختن زندگی و جان افراد باشد مانند آسیب به تابلو­های راهنمایی و چراغ­ها و یا انجام کاری که باعث آتش سوزی شود که این اقدامات با هدف ایجاد بی­نظمی و از بین بردن امنیت مردم نباشد حکم آن 3 الی  10 سال زندان است.

اگر خرابی های نام برده با هدف هرج و مرج و آسیب به نظم جامعه و هم اختلال در امنیت باشد، مجرم مفسد فی الارض نامیده خواهد شد.

 

مجازات خراب­کاری اموال خصوصی

در اینجا مالک، دولت و عموم مردم نیست بلکه شخص می­باشد و اگر اموال شخصی توسط دیگری مورد آسیب و زیان قرار گیرد شاکی می­تواند از وکیل کیفری در مشهد کمک بخواهد و از مجرم شکایت کند.

و مجازات­های خراب­کاری در این مورد با بررسی ماده 677 قانون مجازات­های اسلامی در صورتی­که آسیب وارد شده توسط مجرم دارای زیان کمتر از صد میلیون ریال باشد به اندازه دو برابر مبلغ خسارت جریمه نقدی خواهد شد که این قانون به منظور کم شدن حبس های تعزیری است.

آشنایی با عبارت حقوقی عذر موجه عدم حضور در دادگاه
مطالعه بیشتر

اگر خرابی را شهرداری انجام داد چه موضوعی مطرح است؟

یکی مسئولیت­هایی که به عهده شهرداری است پیشگیری و خراب کردن بناهایی است که به صورت غیر مجاز احداث می شوند بنابراین بنا و ساختمان­هایی که در محدوده هر شهرداری قرار دارند، مأموران همان بخش این وظیفه را بر عهده دارند و عمل سر زده از آن ها انجام وظیفه است و جرم نیست در نتیجه مجازات­های خراب­کاری شامل این دسته نخواهد شد.

مسئولیت اجتماعی خراب­کاری

در چهارچوب قانون و مقررات مجرم مسئول است علاوه بر مجازات­های خراب­کاری ذکر شده تا به اینجا خسارت های وارده را هم جبران کند. اگر که کسی اموال دیگری را تخریب کند، متعهد است که همانند وسیله را تهیه کند و یا اینکه هم اندازه با قیمت آن جریمه پرداخت کند، حال چه عمدی باشد و چه غیر عمدی که می تواند از یک وکیل خوب در مشهد برای دفاع در دادگاه  کمک گرفت.

چگونگی روند رسیدگی به جرم

برای رسیدن مجرم به مجازات­های خراب­کاری در دادگاه اسلامی انجام چهار مرحله ضرورت دارد که در ادامه به آن­ها اشاره خواهیم کرد.

  • تنظیم شکایت
  • ارائه و ارجاع شکایت به دادگاه
  • انتقال شکایت به معاون اجرایی
  • دریافت اخطاریه و حضور در دادگاه و رسیدگی به جرم

که در نهایت پس از گذراندن چهارمرحله می­توانید حق خود را توسط دادگاه محترم دریافت کنید و مجرم را به مجازات خود برسانید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد