مجازات های پیرامون مواد مخدر

مجازات‌های مواد مخدر

فهرست مطالب

پخش مواد مخدر، نگهداری و پنهان کردن مواد مخدر و اقدامات دیگر مربوط به مواد مخدر، به دلیل خطر این اعمال برای افراد و جامعه و قبح بالایی که این اعمال در جامعه دارند قبیح شناخته شده و از سوی قانون گذار مجازات‌ های شدیدی را برای عاملان این اعمال پیش ‌بینی کرده ‌است. مجازات های پیرامون مواد مخدر موارد مختلفی را شامل می شوند و حتی نوع مجازات با توجه به نوع مواد مخدر و میزان آن متفاوت است.

شناخت جرائم مرتبط با مواد مخدر کار آسانی نیست لذا وکیل کیفری در قم در صورت ارتکاب به چنین جرائمی می تواند در روند پرونده به شما کمک کند هر چند اگر واقعا مرتکب جرم شده باشید نمی توان از چنگال عدالت گریخت. در این مقاله از تیم یسنا وکیل، نکات و مجازات های پیرامون مواد مخدر را بررسی خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مجازات‌های مواد مخدر

مجازات های مرتبط با مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر، تولید و فروش ابزار مربوط به ساخت و کشت کردن مواد مخدر، وارد کردن آن، صادر کردن آن، حمل کردن آن، خریدن مواد مخدر، فروش مواد مخدر، ایجاد مکانی برای استفاده از مواد مخدر، از بین بردن ادله ی مرتبط با جرائم مواد مخدر و یا فراری دادن فرد متهم مواد مخدر، نگهداری‌ کردن، خرید کردن، استعمال‌کردن، پناه‌دادن و فراری‌ دادن متهمین و محکومین مواد مخدر همه اقدامات مرتبط با مواد مخدر هستند که دولت برای آن‌ ها مجازات‌ های سنگین اعمال کرده ‌است.

براساس ماده 303 قانون آیین‌ دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحی 1394 همه جرایم مرتبط با مواد مخدر، مواد روان گردان و مواد اولیه آن ‌ها در صلاحیت دادگاه انقلاب قرار دارند.

پرونده شخصیت متهم چیست؟
مطالعه بیشتر

مجازات فروش تریاک

اگر کسی تریاک یا حتی تفاله تریاک بفروشد، بسته به مقدار تریاک، مجازات ‌های گوناگونی برای او در نظر گرفته می ‌شود که در نهایت اگر تریاک حمل و کشف شده بیش از پنج کیلوگرم وزن داشته باشد فرد اعدام و تمام اموالش که ناشی از خرید و فروش تریاک باشند ضبط و توقیف خواهند شد.

توجه داشته باشید که اگر تریاک بیش از 20 کیلوگرم وزن داشته باشد، حتی اگر فرد برای اولین بار این کار را انجام دهد و نتواند تریاک بفروشد، مجرم در هر شرایطی اعدام خواهد شد.گاهی اوقات افراد با وعده ی پول زیاد و یا حل مشکلات حمل، تریاک در مقادیر بالا را به افرادی می سپارند که هیچ سابقه ی قانونی ندارند، متاسفانه این افراد با وعده ی پول این کار را قبول می کنند در حالی که نمی دانند اگر دستگیر شوند هیچ راهی برای فرار از اعدام وجود ندارند. هر چند که رسیدگی به این نوع پرونده ها بسیار سخت است اما اگر به اشتباه مرتکب چنین جرمی شده اید شاید وکیل خوب در مشهد بتواند در روند پرونده و جلوگیری از اعدام و تخفیف در مجازات به شما کمک کند.

مجازات برای خرید تریاک

اگر فرد تریاک یا حتی خمیر تریاک بخرد، در صورتی که تریاک 50 گرم برسد، جریمه برابر است با 300 هزار تومان علاوه بر 50 ضربه شلاق. با این حال اگر مقدار تریاک بیش از 100 کیلوگرم باشد و فرد مرتکب این اقدام برای دومین بار شود، او اعدام خواهد شد و تمام اموالش که حاصل خرید و فروش مواد مخدر باشند مصادره می شوند.

مساحقه چیست؟
مطالعه بیشتر

مجازات‌ های خرید و فروش شیشه

قانون گذار محترم با توجه به این حقیقت که این ماده بسیار مخرب هستند، مجازات‌ های بسیار سنگینی برای خرید و فروش و استفاده از شیشه  وضع کرده‌ است. این مجازات ها براساس وزن موارد متغییر خواهد بود. اگر مقدار شیشه معامله شده تا یک گرم معامله شود، مجرم به هفتاد ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در صورتی که شیشه مبادله ‌شده به ۴ گرم برسد، مجرم 50 ضربه شلاق و به حبس تا 7 سال محکوم خواهد شد. در نهایت اگر شیشه بیش از 50 گرم باشد، مجرم به اعدام محکوم خواهد شد.

جرم ایجاد پاپوش برای فرد بی گناه

براساس این قانون، هر کسی که مواد مخدر یا وسایل مصرف مواد مخدر را به قصد متهم کردن دیگران در محلی قرار دهد، بسته به میزان و نوع مواد مخدر به حداکثر مجازات مرتبط با آن جرم محکوم می شود. به عنوان مثال، در صورتی که یک فرد در اتومبیل فرد بی گناهی 600 تریاک را جاسازی کند و مواد توسط نیروی انتظامی کشف شود فرد به 15 سال زندان محکوم خواهد شد.

اگر به طور اتفاقی درگیر چنین پرونده هایی شدید و افراد مجرم مواد را در خودرو شما جاساز کردند وکیل در مشهد می تواند در بیان ادله و اثبات بی گناهی در دادگاه به شما کمک کند. اغلب افراد به قانون و بند های مختلف آن آگاهی ندارند لذا کمک و مشورت گرفتن از وکیل در زمانی که واقعا جرمی مرتکب نشده اید می تواند در اثبات بی گناهی شما بسیار کمک کننده باشد.

وکیل سقط جنین در مشهد و خدمات آن
مطالعه بیشتر

مجازات‌های مواد مخدر

پس از کشف مواد مخدر از خودرو، وسیله ی نقلیه به نفع دولت مصادره می شود و با حکم ستاد مبارزه با مواد مخدر از آن در راستای کشف و پرونده های مرتبط با مواد مخدر استفاده می شود. اما اگر مواد مخدر بدون اطلاع راننده در خودرو جاساز شده باشند پس از مشخص شدن این امر خودرو به فرد مسترد می شود.

در ارتباط با مجازات های پیرامون مواد مخدر باید توجه داشته باشید که اگر فردی در دادگاه از روی عمد فرد دیگری را در مظان اتهام قرار دهد، با اینکه می داند او بی گناه است براساس ماده 27 قانون مبارزه با مواد مخدر فرد مجرم شناخته می شود و به شلاق تا 74 ضربه محکوم خواهد شد.

مجازات های پیرامون مواد مخدر به قوه قضائیه این امکان را می دهند تا برخی از افراد محکوم در پرونده های مواد مخدر را در اردوگاه های خاص با شرایط سخت و یا عادی به جای زندان نگهداری کنند که دولت وظیفه دارد تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز این اردوگاه ها را در ظرف مدت یکسال تامین کند.

نتیجه گیری

در این مقاله  انواع مختلف مجازات های پیرامون مواد مخدر را بررسی کردیم، که این مجازات های با توجه به نوع ماده ی کشف شده و میزان وزن ماده متفاوت است. همچنین اگر شخصی بی گناهی را متهم به حمل مواد مخدر کنند می توانید برای اثبات بی گناهی با یک وکیل باتجربه و متخصص در حوزه کیفری مشورت نمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد