مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

در یک نگاه جامع به قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ قوه مقننه افراد را از محدوده مجازات حذف کرده و علی‌رغم ارتکاب به جنایات آن ‌ها را از جرم و محاکمه مصون داشته ‌است. یکی از افرادی که از تیغ تیز مجازات دور است محاکمه شخص مجنون است. بین زن و مرد مجنون در اجرای حکم هیچ تفاوتی وجود ندارد .

داستان ‌های زیادی در روایات اسلامی وجود دارد که در مورد فرد دیوانه هیچ سخت گیری وجود ندارد. به همین دلیل است که می گویند فرد دیوانه از هفت دولت آزاد است. مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون دارای شرایط و موارد مختلفی است که درک آن ها نیازمند مراجعه به وکیل کیفری در مشهد است. طبق ماده ١٤٩ قانون مجازات اسلامی، اگر در زمان انجام جرمی مجرم از یک اختلال و مشکل روانی رنج ببرد، او دیوانه تلقی می‌شود و فاقد مسئولیت جنایی است.

وکیل جرایم نظامی در مشهد

اختلال روانی در زمان مرتکب شدن جرم

در مجازات و مسئولیت کیفری یک فرد دیوانه، وکلای مدافع سعی می‌کنند قاضی را قانع کنند که متهمان فاقد اختیار برای ارتکاب جرم به منظور تبرئه موکلش هستند. زیرا بر طبق این قانون، اگر فرد مرتکب جرم شود و مجنون بودن او تائید شود فرد، مجرم شناخته نمی‌شود. اگر در چنین پرونده ی حساسی قرار دارید و به دنبال ثابت کردن مجنون بودن فرد در زمان مرتکب شدن جرم هستید وکیل در مشهد می تواند در در طی شدن درست روند پرونده به شما کمک کند.

اختلال روانی پس از ارتکاب جرم

در ارتباط با مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون باید بدانید که اگر فرد در هنگام ارتکاب یک عمل جنایی سلامت کامل داشته باشد اما در طول محاکمه دیوانه شود، هیچ تاثیری بر مسئولیت جنایی او نخواهد داشت و او قطعا به خاطر اقداماتش مجازات خواهد شد.

مجازات‌ های لواط و همجنسگرایی
مطالعه بیشتر

البته باید توجه داشت که اگر مجرم از جنون پیش از صدور حکم نهایی رنج ببرد، محاکمه تا زمانی که کاملا بهبود یابد به حالت تعلیق در خواهد آمد مگر اینکه جرم یک حق انسانی باشد و دلایل آنقدر قوی هستند که حتی فرد در زمان جنون هم نمی‌تواند در دادگاه از خود دفاع کند. مثل جنون در زمان قتل.

مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون در ارتباط با پرونده های مختلف متفاوت است که در ادامه مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون در مهم ترین پرونده ها را بررسی خواهیم کرد.

جنون در پرونده قتل

اگر یک فرد دیوانه یک چاقو در دست داشته باشد و فرد دیگری را هدف قرار دهد و باعث مرگش شود، او اصلا اعدام نخواهد شد، اما دیه فرد مقتول باید به طور کامل توسط خانواده قاتل پرداخت شود.

در ارتباط با  مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون  باید بدانید که اگر یک فرد خردمند یک دیوانه را بکشد، او مقابله ‌به‌ مثل نخواهد کرد و فقط به دیه و  مجازات تعزیری محکوم می شود.

جنون در زمان ارتکاب زنا

اگر یک مرد دیوانه به طور غیر قانونی رابطه جنسی داشته باشد مرد مجازات نخواهد شد، اما این زن قطعا مجازات خواهد شد چون شرایط در رابطه با مسئولیت کیفری در زنا حاصل نمی‌شود، در حالی که زنای محصنه از موانع مسئولیت کیفری آزاد است.

جرم افشای سوالات امتحانی و مجازات‌های آن
مطالعه بیشتر

جنون و اهانت به رهبر

فردی که قدرت تفکیک ندارد و قدرت منطقی ندارد و در توهین عمومی به بنیان گذار و رهبر جمهوری اسلامی مرتکب جنایت تعزیری شده ‌است، اما به این دلیل که او قادر به تمایز خوب از شر نیست و اگر مردم عادی در این شرایط مجازات شوند، آن افراد مجرم شناخته نخواهند شد. به عبارت ساده هیچ کس کاری با او ندارد.

جنون ادواری

نوع دیگری از  مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون مربوط به جنون ادواری می شود. فردی که در زمان‌های خاصی از سال عاقل است و در زمان‌های خاصی از سال دیوانه می‌شود، یک فرد دیوانه تناوبی نامیده می‌شود. یک فرد دیوانه دوره ‌ای، یا عاقل است و یا دیوانه است در حالی که مرتکب جرم می‌شود. اگر او دیوانه باشد، او هیچ مسئولیت جنایی ندارد، اما اگر او در حین ارتکاب جرم عاقل باشد، محکوم به مجازات خواهد شد.

وکیل توقیف اموال در مشهد

مجازات و مسئولیت کیفری فرد مجنون مفاد های مختلفی دارند، وکیل خوب در مشهد می تواند در امر بررسی و صدور اعتراض به پرونده به شما کمک کند.

مجرمان روانی گروهی از مجرم های کیفری در جامعه هستند که باید به دلیل وضعیت خاص خود در معرض دید و مجازات ‌های خاص قرار گیرند. باید مراکزی وجود داشته باشد که در آن ما می‌ توانیم بیمار روانی را در یک مرکز امن نگه داریم که خطری برای جامعه محسوب نمی‌ شود و پس از گذشت زمان لازم به زندگی عادی باز می ‌گردد.

زیرا اگر مجرمان روانی را از تعهدات اجتماعی و محدودیت‌ ها آزاد کنیم، خشونت و جرم افزایش خواهد یافت. در واقع، این نوع محله، در حالی که حداکثر فرصت برای تادیب و آموزش آن‌ها را فراهم می‌کند، به عنوان مکانی برای مجازات نیز در نظر گرفته می‌ شود.

شرایط قصاص در ضرب و جرح
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که  افراد در این مراکز تا حد زیادی تحت ‌تاثیر قرار می‌ گیرند و بازگشت آن ‌ها به جامعه بسیار خطرناک‌ تر و کم ‌هزینه ‌تر از ماندن در این مراکز است. بنابراین این مراکز باید در شهرهای بزرگ ایجاد شوند تا در مورد افرادی که تصحیح آن‌ ها غیر ممکن است، از طریق دادستان به عنوان دادستان عمومی آن ‌ها ممکن است در این مراکز حتی برای زندگی نگهداری شوند. البته, این کار باید با در نظر گرفتن مجموعه ‌ای از شرایط خاص و تسهیلاتی که به نفع جامعه است انجام شود.

هر زمان که ماموران تحقیق مظنون شوند که متهم در زمان ارتکاب جرم جنون داشته است، تحقیقات لازم را از بستگان فرد و دیگر افراد شروع می کنند. مطالعات پزشکی قانونی انجام می شود و در صورت تایید جنون فرد  این پرونده را به دادستان تحت پی‌گرد قانونی می ‌فرستد.

اگر دادستان با نظر بازرس موافق باشد و اگر این جنون ادامه داشته باشد، فرد دیوانه به مراکز مراقبت‌ های ویژه و درمان سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتقل خواهد شد. مراکز مذکور ملزم به پذیرش و در صورت امتناع از اجرای حکم دادستان، به مجازات امتناع از صدور حکم قضایی مطابق با قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد