شرایط و قوانین مجازات کودکان زیر 18 سال

مجازات کودکان زیر 18 سال

فهرست مطالب

 

آیا مجازات‌‎های تعیین شده برای کودکان زیر 18 سال در آیین قانون مجازات اسلامی را می‌‎دانید؟ مراجع رسیدگی به دعاوی کودکان و نوجوانان کدامند؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی تمام قوانین و شرایط برای مجازات کودکان زیر 18 سال پرداخته و شما را با مراجع رسیدگی و همچنین قوانین مربوط به این امر آشنا خواهیم کرد.

مجازات کودکان زیر 18 سال

قانون گذار در خصوص تعیین انواع مختلف مجازات کودکان زیر ۱۸ سال، نکات و موضوعات متعددی را مد نظر قرار داده است. چرا که لازم است با اعمال مجازات، علاوه بر اصلاح مجرم، ضرر و زیان قربانی جبران و خاطر جامعه آسوده شود.

مجازات کودکان زیر 18 سال

با توجه به تمام این تدابیر باز هم گاهی تعیین مجازات در این زمینه با سختی‎هایی روبرو خواهد شد.

در قانون جدید مجازات اسلامی، کودکان قبل از سن بلوغ مجازات نخواهند شد، از همین رو مجازات آن‎ها بعد از سن بلوغ تا هیجده سالگی، با توجه به سن و نوع جرم متفاوت است و به صورت کلی جرایم آن‎ها به دو دسته تقسیم بندی خواهد شد:

  • جرایم تعزیری
  • دیات و حدی

قانون گذار برای جرایمی که توسط اطفال و نوجوانان انجام می‎گیرد، مجازات و اقدامات تأمینی و تربیتی به خصوصی را تعیین کرده است، که این اقدامات تأمینی و تربیتی برای دو رده سنی در نظر گرفته شده است، دسته اول برای کودکان زیر ۱۵ سال و دسته دوم کودکان بین ۱۵ سال تا ۱۸ سال.

وکیل شرب خمر در مشهد، مجازات شرب خمر و نگهداری از آن چیست؟
مطالعه بیشتر

اقدامات تأمینی و تربیتی در مجازات کودکان زیر 18 سال

اقدام تأمینی به یک رشته وسایل دفاع اجتماعی و واکنش حمایتی پیشگیرانه گفته می‎شود که جهت بهبود یافتن فرد مجرم، به حکم قانون و توسط قاضی و با توجه به وضع مزاجی و استعداد و منش و سوابق او بکار برده خواهد شد تا با اجتماع سازگار شده و دست به تکرار جرم نزند.

برای نوجوانانی که مرتکب جرم تعزیری شده و سن آن‎ها در زمان ارتکاب جرم، بین پانزده تا هجده سال تمام شمسی است، به حکم قانون مجازات‎های زیر در نظر گرفته شده است:

الف) نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از دو تا پنج سال در مورد جرائمی که مجازات قانونی آن‎ها تعزیر درجه یک تا سه است.

ب) نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از یک تا سه سال در مورد جرائمی که مجازات قانونی آن‌ها تعزیر درجه چهار است.

پ) نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یک سال یا پرداخت جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا انجام صد و هشتاد تا هفتصد و بیست ساعت خدمات عمومی رایگان در مورد جرایمی که مجازات قانونی آن‎ها تعزیر درجه پنج است.

ت) پرداخت جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ده میلیون ریال یا انجام شصت تا صد و هشتاد ساعت خدمات عمومی رایگان در مورد جرایمی که مجازات قانونی آن‎ها تعزیر درجه شش است.

محارب، باغی و مفسد فی الاعرض کیست؟
مطالعه بیشتر

ث) پرداخت جزای نقدی تا یک میلیون ریال در مورد جرائمی که مجازات قانونی آن‎ها تعزیر درجه هفت و هشت است.

در مورد مجازات‎هایی که درباره خدمات عمومی هستند، ارائه خدمات نباید بیش از چهار ساعت در روز باشد.

دادگاه می‎تواند با توجه به وضع متهم و جرمی که مرتکب شده است، به جای صدور حکم به مجازات نگهداری یا جزای نقدی که در موارد (الف) و (ث) این ماده تعیین شده است، حکم به اقامت در منزل در ساعاتی که توسط دادگاه معین شده، یا به نگهداری در کانون اصلاح و تربیت در دو روز آخر هفته برای مدت سه ماه تا پنج سال، را صادر نماید.

جرایم مستوجب حد یا قصاص کودکان و نوجوانان

قانون گذار در جرایم مستوجب حد یا قصاص با توجه به سن، مجازات‎هایی برای کودکان و نوجوانان تعیین کرده است.

برای کودکان نا بالغ کمتر از ۱۲ سال

بر اساس تبصره ۲ ماده ۸۸ قانون مجازات اسلامی سه تصمیم برای این دسته از افراد گرفته خواهد شد  که عبارتند از:

  • سپردن به ولی یا سرپرست
  • سپردن به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر به تشخیص دادگاه
  • نصیحت به وسیله قاضی دادگاه

افراد نا بالغ بین ۱۲ تا ۱۵ سال

بر اساس همان تبصره این تصمیمات از اخطار یا اخذ تعهد کتبی به عدم تکرار جرم تا نگهداری در کانون اصلاح و تربیت متغیر خواهد بود.

افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال تمام شمسی

با توجه به بلوغ این دسته از بزهکاران، مجازات افراد زیر ۱۸ سال حد (شلاق) یا قصاص برای آن‎ها در نظر گرفته می‎شود. این افراد باید تا زمان رسیدن به سن ۱۸ سال، در کانون اصلاح و تربیت نگهداری شوند. اما بر اساس ماده ۹۱ در شرایطی که مجرم، ماهیت جرم ارتکابی یا حرمت شرعی رفتار ارتکابی را درک نکرده باشد، حسب مورد، او محکوم به تحمل یکی از مجازات‎های پیش بینی شده در بالا خواهد شد.

اعمال ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری
مطالعه بیشتر

مراجع رسیدگی به دعاوی کودکان و نوجوانان

با توجه به اینکه کودک یا نوجوانی مرتکب جرمی شده است، بنابراین باید علیه وی دعوای کیفری مطرح کرد. البته بر طبق گفته وکیل کیفری در مشهد، با در نظر داشتن ویژگی خاص مرتکب و کم سن و سال بودن او، لازم است که از شروع تا پایان فرآیند دادرسی، به صورت ویژه و تخصصی‎تری این امر مورد بررسی قرار بگیرد.

بنابراین قانون گذار برای کشف چنین جرایمی از ضابطان خاصی تحت عنوان پلیس ویژه اطفال و نوجوانان بهره خواهد گرفت. البته در نظر داشته باشید که این مورد فقط در ماده ۳۱  قانون آیین دادرسی کیفری طرح شده است، و در حد یک لایحه باقی مانده و هنوز شکل اجرایی به خود نگرفته است.

در خصوص رسیدگی به مجازات کودکان زیر 18 سال نیز بر اساس ماده ۳۰۴ از همین قانون به کلیه جرام اطفال و اشخاص کم تر از ۱۸ سال در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی خواهد شد.

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد