محارب، باغی و مفسد فی الاعرض کیست؟

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

فهرست مطالب

اول باید این را در نظر گرفت که محارب و مفسد فی الارض دو جرم به ظاهر یکسان ولی در عمل متفاوت هستند. محارب از ریشه حرب به معنای جنگ و رزم و نزاع است. باغی از ریشه بغی به معنای ستم و گناه به کار برده می­شود و مفسد فی الارض همانطور از نامش مشخص است به معنای ایجاد فساد بر روی زمین می­‌باشد. در این مقاله از تیم یسناوکیل ما به بررسی مفهوم این موارد و مقایسه­‌ی آنها خواهیم پرداخت. پی این مقاله را از دست ندهید.

محارب چه کسانی هستند؟

به کسی که در ملا عام، فقط اقدام به بیرون آوردن سلاح های سرد مثل چاقو یا سلاح­‌های از نوع گرم مثل تفنگ با قصد اذیت کردن و ترساندن مردم کرده باشد و در نتیجه باعث ناامنی آن مکان شود می‌­گویند.

وکیل اختلاس در مشهد

دقت کنید که اگر آن شخص قصد تعرض به جان و ناموس مردم کرده باشد و آن ها را ترسانده باشد محارب حساب می­شود ولی در صورتی که قصد آن شخص یا اشخاص فقط ترساندن مردم باشد ولی هیچ گونه­ای تعرضی صورت نگیرد به هیچ وجه آن را مجرم نمی­خوانند.

به عنوان مثال اگر پیرمردی کهن سال و ناتوان در یک جمع شلوغ و پرجمعیت چاقو بکشد و دیگران را تهدید کند، آن پیرمرد به هیچ وجه مجرم شناخته نمی­شود، چون خطری دیگران را تهدید نمی­‌کند و آن پیرمرد توان حمله به کسی را ندارد.

مجازات محارب

مجازات این جرم شامل 4 چیز می­شود و در دادگاه با تصمیم قاضی مشخص می­شود که برای اینگونه اشخاص چه مجازاتی اعمال شود.

  • به صلیب کشیدن
  • قطع دست راست و پای چپ
  • اعدام
  • تبعید از محل زندگی
وکیل جعل اوراق دولتی، مدارک تحصیلی و ...
مطالعه بیشتر

یک سری جر‌م‌­های دیگری هم هستند که جرم­ و مجازات­‌های آن با محارب یکسان می­باشد که می­توان به دو مورد اشاره کرد.

  • طبق تبصره 1 ماده 687 باب تعزیرات مصوب سال 1375در صورتی که به دلیل تقابل با نظام، در تاسیسات عمومی خراب­کاری ایجاد کنند.
  • طبق ماده 29 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب سال 1382 هرگاه شخصی از تکالیف نظامی خود کوتاهی کند و باعث تسلط دشمن شود.

مفسد فی‌الارض کیست؟

اما مفسد فی الارض کیست؟ آیا همان باغی است یا تفاوت­‌هایی با آن دارد؟ ادامه این مقاله را بخوانید تا به جواب این سوال­ها برسید.

مفسد فی­‌الارض هنگامی اتفاق می­‌افتد که جرمی به صورت وسیع و بزرگ و فراگیر در زمینه‌­های جرایم امنیتی، جنایات، اختلال در نظام‌ اقتصادی ایران، تشکیل مراکز فحشا اتفاق بیفتد و به کسی یا گروهی که مرتکب این عمل بسیار ناپسند شده‌اند، مفسد فی‌الارض می­گویند و به طور حتم این شخص یا اشخاص اعدام خواهند شد.

در زمان رسیدگی قضایی، در صورتی که دادگاه در آخر دلایلی برای سوء نیت‌ عام که تصمیم به اختلال وسیع در نظم عمومی یا علم به موثر بودن پیدا نکرد، با وجود میزان نتایج زیان بار جرم، کسی که این جرم را انجام داده است به طور حتم به حبس تعزیری درجه‌ی 5 یا 6 محکوم خواهد شد.

مقایسه محارب و مفسد فی الارض

1- عوامل و مواردی که مربوط به جرم افساد فی الارض می­باشد، قطعا بسیار بیشتر و بالاتر از محاربه است.

2- برخلاف جرم محاربه که قابلیت تفکیک مرتکب جرم ساده‌­تر است، احراز جرم افساد فی الارض به مراتب مشکل­‌تر است و ماده قانونی بسیار مجمل و کلی وضع شده­است که به اعتقاد قاطبه حقوق دانان با اصل قانونی بودن جرم و مجازات و قاعده فقهی قبح عقاب بلا بیان در تعارض آشکار می­‌باشد.

بررسی قوانین سوء استفاده از سفید امضاء
مطالعه بیشتر

ورود ضرر در جرم جعل

3- مجازات محارب تنها بر اساس تصمیم مقام قضایی، یکی از موارد چهارگانه ماده 179 ق.م.ا که در ابتدای مقاله گفته­‌شد، می­باشد ولی مجازات کیفری مفسد فی الارض تنها با اعدام مرتکب جرم صورت می­گیرد.

4- گستردگی بسیار زیاد جهت احراز افساد فی‌­الارض لازم است ولی اگر در یک جمع کوچک مانند چهار نفره را با یک اسلحه بترسانند جرم محاربه انجام شده است.

بغی و باغی چیست؟

صرف قیام مسلحانه در برابر پایه نظام جمهوری اسلامی ایران باعث جرم بغی شده­است. حتی اگر از سلاح استفاده کرده باشند و حتی استفاده نکرده باشند. منظور ما از اساس و پایه نظام یعنی بود یا نبود نظام می­باشد. جرم باغی فقط گروهی انجام می­شود و اگر آن­ها از سلاح استفاده کرده باشند حتما تمام آن­ها اعدام خواهند شد و اگر از سلاح استفاده نکرده باشند و سازمان وجود داشته باشد همه اعضا به اشد مجازات خود یعنی حبس بیشتر از 10 سال تا 15 سال محکوم می­شوند و اگر آن سازمان از بین رفته باشد، حبس تعزیری درجه‌­ی 5 محکوم خواهند شد.

مطابق بند الف ماده‌ی 303 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392، رسیدگی به جرایم باغی در صلاحیت دادگاه انقلاب می‌باشد. به دلیل پیچیده بودن این موضوع و درگیر شدن طولانی و حتی به نتیجه نرسیدن در دادگاه می­توانید اگر در مشهد و حومه ی آن هستید، با وکیل خوب در مشهد که تخصص بالایی در این حوزه دارد این مسئله را حل کنید و زودتر به نتیجه برسید.

موارد مهم برای وکیل متخصص کیفری در مشهد چیست؟

شخصی که کار تخصصی در دادگاه جنایی را دارد، به موارد­های بسیار زیادی نیازمند می­باشد که باید به همه این موارد آگاهی داشته باشد تا بتواند در سریع­ترین زمان ممکن تصمیم درست را بگیرد و زمان را هدر ندهد. در ادامه به این موارد اشاره شده است.

اصل استصحاب و نکات آن
مطالعه بیشتر

پزشکی قانونی

وکیل جنایی باید با این رشته آشنایی کافی را داشته باشد و اطلاعات کاملی در رابطه با مسائلی که در پزشکی قانونی مطرح می­شود، داشته باشد تا در دفاع مجبور به قبول چشم بسته و دربست نظریات کارشناسی پزشکان قانونی نباشند.

اسلحه شناسی

قتل با سلاح گرم بعضی اوقات سوالات و ابهامات بسیار پیچیده­ای را مطرح می­کند که حل آن­ها مستلزم آشنایی با انواع سلاح گرم طرز کار و مشخصات و مختصات آن­ها است.

پلیس علمی

در بسیاری از پرونده­های جنایی و شاید همه آن­ها آثاری از اقدامات پلیس علمی در زمینه شناسایی آثار انگشت گردآوری آنچه در صحنه جنایت باقی­مانده کشف جعل و غیره وجود دارد.

مطالعه پرونده کیفری

یکی از هنرهای وکیل کیفری در مشهد خواندن پرونده است. اگر وکیل می­‌خواهد در زمان روبه‌رو شدن در دادگاه با دادستان و وکیل طرف و هیات حاکمه دادگاه در یک سطح باشد باید پرونده را حتی با دقت و وسواسی بیش از آن ها خوانده باشد. حضور یک وکیل باتجربه در جلسه­‌ی دادگاه و رسیدگی به پرونده­ی شما با استدلال­‌های قانونی، ممکن است قاضی را در همان جلسه­ی اول قانع کند و این باعث می­شود تا در هزینه‌های دادرسی و دیگر هزینه­‌ها که تاثیری در موفقیت پرونده ندارد، صرفه­‌جویی شود. پس با تیم یسنا وکیل در ارتباط باشید تا به حق قانونی خود برسید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد