زمان و مدت اعتبار رای طلاق در قوانین اسلامی

طلاق غیابی

فهرست مطالب

آیا با شرایط طلاق و مدت اعتبار رای طلاق در قوانین اسلامی آشنا هستید؟ در صورت اتمام مدت اعتبار این رای، شرایط پروسه پرونده طلاق به چه صورت است؟ ما در این مقاله از وکیل طلاق در مشهد، شما را با تمامی آیین و قوانین وضع شده در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

وکیل طلاق غیابی در مشهد
مدت اعتبار رای طلاق و گواهی عدم امکان سازش

مطابق قانون و به گفته وکیل خانواده در مشهد ،زن و مرد هر کدام که قصد گرفتن طلاق را داشته باشند، باید حتما اجازه و جواز طلاق را از دادگاه خانواده دریافت کنند. حتی اگر هر یکی از طرفین از دیگری وکالت در طلاق را داشته باشند. حکم طلاق و اجازه دادگاه که گاهی اوقات به آن گواهی عدم امکان سازش نیز اتلاق می‌شود، حسب مورد سه ماه مدت اعتبار برای ثبت در دفترخانه طلاق دارد و سه ماه مدت اعتبار اجرای صیغه طلاق دارد.

البته در عمل راه‌هایی برای بدست آوردن مهلت بیشتر برای اجرای صیغه طلاق هم پس از صدور حکم و گواهی عدم امکان سازش وجود خواهد داشت. مدت اعتبار رای طلاق شش ماه بعد از تاریخ ابلاغ رای فرجامی با انقضای مهلت فرجام خواهی خواهد بود.

هر گاه حکم طلاق از سوی زوجه به دفتر رسمی ازدواج و طلاق تسلیم شود در صورتی که زوج ظرف یک هفته پس از تاریخ ابلاغ مراتب در دفترخانه حاضر نشود، سر دفتر به زوجین ابلاغ می کند که برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حاضر شوند در صورت حاضر نشدن زوج و اعلام نکردن عذری موجه از سوی وی یا امتناع او از اجرای صیغه با دستور دادگاه صیغه طلاق جاری و ثبت می شود و مراتب به زوج ابلاغ خواهد شد.

وکیل طلاق توافقی در مشهد
اما اگر زوج عذر موجهی برای حاضر نشدن در دفتر خانه ارائه کند، یک نوبت دیگر به ترتیب مذکور از طرفین دعوت می شود عذر زوج برای غیبت در دفترخانه در صورتی موجه تلقی خواهد شد که از عذرهای پیش بینی شده در ماده 306 قانون آیین دادرسی مدنی باشد چنانچه دفترخانه نسبت به موجه بودن عذر با ابهام مواجه باشد باید از دادگاه صادر کننده حکم تقاضا رفع ابهام کند .

بر طبق ماده 34 قانون حمایت از خانواده: مدت زمان اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی ازدواج و طلاق، سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی ‌شدن رای می‌باشد. چنانچه گواهی مذکور در طی این مهلت تسلیم نشود، یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفترخانه حضور به هم نرساند، یا مدارک لازم را ارائه ندهد، گواهی صادرشده از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

تبصره

 هر زمان گواهی عـدم امکان سازش صادرشده بر اساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود، تمامی توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۳۵ قانون حمایت خانواده: هر زمان که زوج در مهلت مقرر به دفتر رسمی ازدواج و طلاق مراجعه و گواهی عدم امکان سازش را تسلیم نماید، و درصورتی که زوجه ظرف مدت زمان یک هفته در دفترخانه حاضر نشود، سردفتر به زوجین اخطار می‌کند تا برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفترخانه حضور پیدا کند. درصورت عدم حضور زوجه صیغه طلاق جاری و پس از ثبت به وسیله دفترخانه مراتب به اطلاع زوجه خواهد رسید.

وکیل طلاق در مشهد
تبصره

 فاصله بین ابلاغ اخطاریه و جلسه اجرای صیغه در این ماده و ماده (۳۴) به این صورت است که این قانون نباید کمتر از یک هفته باشد. در مواردی که زوج یا زوجه مجهول‌المکان باشند، دعوت از شخص مجهول‌المکان از طریق نشر آگهی در جراید کثیرالانتشار یا هزینه درخواست کننده به وسیله دفترخانه خواهد بود.

تفاوت طلاق با گواهی عدم امکان سازش

حکم طلاق دستور قطعی دادگاه مبنی بر جدایی می‌باشد، اما در گواهی عدم امکان سازش یک اجازه است که به طرفین داده خواهد شد. گواهی عدم امکان سازش، به گواهی گفته می‌شود که توسط دادگاه به درخواست مرد یا توافق طرفین صادر شده و طرفین با ارائه آن به دفتر طلاق، اقدام به جاری نمودن صیغه طلاق خواهند کرد.

همانطور که گفته شد گواهی عدم امکان سازش در دو صورت صادر خواهد شد، که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت:

  • زمانی که درخواست طلاق از سوی مرد باشد: طلاق عمل حقوقی یک طرفه است که از طرف مرد واقع می‌شود، اما قانون گذار خواسته این اختیار مرد را محدود کند، و از خودکامگی و تصمیمات هیجانی او در برهم زدن خانواده جلوگیری
  • طلاق به توافق زن و مرد. (با در اختیار گرفتن یک وکیل خوب در مشهد )

مدت اعتبار و مهلت اجرای طلاق

  • در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع بدهد. مرکز مشاوره از زمان وصول درخواست یا ارجاع دادگاه باید حداکثر ظرف سه ماه تصمیم مربوطه را اتخاذ نماید.
  • در صورت توافق زوجین، مهلت مذکور حداکثر تا 3سه ماه دیگر قابل تمدید می‌باشد.
  • در صورت انصراف طرفین از طلاق، این مرکز با تنظیم صورت جلسه پرونده را برای اتخاذ تصمیم به دادگاه ارسال کرده، که در صورت به دست نیامدن توافق کلی زوجین درباره شرایط مقرر بین طرفین گزارش اقدامات انجام شده و مشروح مذاکرات از جمله اظهارات آن‌ها و نقاط قوت و ضعف و موارد توافق و نظر مرکز درباره موضوع به دادگاه ارائه می‌شود تا دادگاه مطابق قانون رسیدگی و تصمیم گیری نماید.
  • اگر اقدامات مرکز مشاوره خانواده به حصول توافق در طلاق بین زوجین منجر شود سازش نامه با ذکر شروط و تعهدات مورد توافق طرفین تنظیم و مراتب به دادگاه اعلام خواهد شد، در این صورت دادگاه تعهدات شروط مورد توافق طرفین در مرکز مشاوره را در صورت تایید زوجین در محضر دادگاه ضمن انعکاس در صورت مجلس در گواهی «عدم امکان سازش» قید خواهد کرد.
  • آیین نامه قانون حمایت از خانواده مصوب 27/11/93 علاوه بر بیان مقررات راجع به مراکز مشاوره خانواده در اجرای قانون حمایت خانواده مقررات مهم و تاثیرگذاری داشته که اطلاع از آن‌ها بالطبع می‌تواند بسیار مفید باشد.
نحوه مالکیت و تکلیف طلا در طلاق
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد