مراحل مربوط به طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در مشهد

فهرست مطالب

طلاق توافقی در شرایطی مطرح می ‌شود که زوج و زوجه در خصوص کلیه مسائل بعد از طلاق از جمله حضانت فرزندان، مهریه، نفقه به تفاهم رسیده باشند و سپس به دادگاه خانواده مراجعه نمایند که به دلیل توافقات انجام شده، دادگاه نیز این دادخواست را پذیرفته و در نتیجه روند رسیدگی به درخواست سریع‌تر طی می‌ گردد. در ادامه کلیه مراحل مربوط به طلاق توافقی را ذکر می ‌کنیم.

نکاتی در خصوص طلاق توافقی

امروزه به دلیل مشکلات اجتماعی یا عدم تفاهم طرفین بر خلاف مکروه بودن امر طلاق، زوجین اقدام به طرح دادخواست طلاق می ‌نمایند که این دادخواست انواع مختلفی دارد مانند طرح درخواست طلاق از جانب زوج یا زوجه که یکی از انواع آن طلاق توافقی است و بدین معناست که زوج و زوجه با تفاهم قصد جدایی از یکدیگر را دارند و حتی در خصوص مسائل مادی و غیرمادی نیز به تفاهم رسیده ‌اند.

وکیل طلاق توافقی در مشهد

نکته‌ ای که در اینجا ذکر می ‌شود این است که مهریه زن در طلاق توافقی همچنان به عنوان حق و حقوق او پابرجاست و با توافق طرفین تصمیم گرفته می ‌شود که بخشیده شود یا مقداری از آن یا کل آن دریافت شود. در شرایطی که زوجه مهریه خود را ببخشد می ‌تواند پس از گذشت سه ماه از اجرای طلاق یعنی در زمان عده نسبت به مطالبه مجدد مهریه خود اقدام نماید یعنی به مهریه بخشیده شده رجوع کند که در این شرایط امکان رجوع مرد به زندگی مشترک نیز وجود دارد در چنین شرایطی طلاق از حالت بائن خارج می‌ گردد. در نتیجه باید گفت طلاق توافقی جزو انواع طلاق‌ های بائن محسوب می ‌گردد که با رجوع زن به مهریه بذل شده از حالت بائن خارج می ‌شود.

مسائل غیرمادی نیز نظیر حضانت و ملاقات فرزندان است که در این مورد نیز کلیه تصمیمات به صورت توافقی انجام می ‌شود.

لازم به ذکر است که روند رسیدگی به پرونده طلاق توافقی به دلیل به حداقل رساندن دعاوی مربوطه، بسیار سریع ‌تر از سایر پرونده‌ های درخواست طلاق طی خواهد شد.

نقطه آغازین و کلیه مراحل مربوط به طلاق توافقی

۱. نخستین قدم در خصوص طلاق توافقی و اجرای آن این است که زوج و زوجه هر دو در خصوص جدایی از  یکدیگر و حق و حقوقشان به توافق برسند در صورتی که یکی از طرفین رضایت نداشته باشد نوع طلاق تغییر می ‌یابد و دیگر به آن عنوان طلاق توافقی اطلاق نمی‌ گردد و باید دادخواست طلاق از جانب زوج یا زوجه صورت گیرد.

بررسی همه جانبه فسخ نکاح_ بطلان نکاح و تفاوتشان با طلاق و آثار هر یک
مطالعه بیشتر

۲. به دلیل توافقی بودن طلاق، در این نوع دادخواست داوری صورت نمی ‌گیرد و مراجعه به مشاور خانواده جایگزین آن شده است که بایستی طرفین در سایت تصمیم یا مداخله در طلاق ثبت نام نموده و نوبت خود را دریافت نمایند. جلسات مشاوره با توجه به وضعیت اختلاف طرفین متفاوت است ولی این جلسات تقریبا ۴۵ روز و طی ۱ الی ۵ جلسه به طول می ‌انجامد و قاضی بر اساس نظر مشاور در خصوص عدم سازش طرفین و ادامه زندگی مشترک تصمیم می ‌گیرد و رای نهایی صادر می ‌گردد.

لازم به ذکر است که حضور در جلسات مشاوره اجباری و الزامی است و عدم حضور در آن‌ ها از جانب طرفین منجر به عدم رسیدگی به پرونده خواهد شد.

طلا در طلاق

۳. این مرحله مربوط به ثبت دادخواست طلاق است و برای شرایطی است که پس از طی شدن جلسات مشاوره اگر دلایل ذکر شده برای جدایی طرفین از نظر قاضی معقول و کافی به نظر نرسد گواهی عدم انصراف طلاق صادر می ‌گردد که بعد از آن زوجین بایستی دادخواست خود را در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانند یا اینکه وکیل طلاق توافقی از جانب آن ‌ها این کار را انجام دهد. پس از تعیین شعبه دادگاه، معمولا طی مدت زمان کوتاهی حکم طلاق صادر می ‌گردد.

۳. مرحله آخر مربوط به ثبت طلاق توافقی در محضر است؛ یعنی بعد از اینکه حکم نهایی دادگاه مبنی بر اجرای طلاق توافقی صادر شد طرفین باید ظرف مدت ۳ ماه به دفاتر اسناد رسمی ازدواج و طلاق مراجعه کنند البته لازم به ذکر است که در این مرحله نیز وجود شرایطی لازم و ضروری است:

  • حضور طرفین یا وکلای آن‌ ها در دفترخانه
  • ارائه آزمایش مبنی بر عدم بارداری زن
  • در صورت باکره بودن زوجه نیز دریافت گواهی معاینات پزشکی قانونی ضروری است که معرفی به پزشکی قانونی از جانب دادگاه صورت می ‌گیرد.
قوانین کشور درباره فرزند نامشروع
مطالعه بیشتر

علاوه بر شرایط ذکر شده، دو نکته در خصوص این مرحله وجود دارد که عبارتند از:

  • ثبت طلاق نباید در زمان عادت ماهیانه زوجه صورت گیرد.
  • امکان ثبت رای طلاق در هر شهری وجود دارد و الزامی وجود ندارد که ثبت رای حتما در شهری صورت گیرد که دادگاه آن شهر، رای را صادر نموده است.

نکات تکمیلی در خصوص مراحل مربوط به طلاق توافقی

در این بخش به ذکر نکاتی در خصوص حق طلاق، عدم حضور در جلسات مشاوره، مدت زمان اجرایی شدن حکم طلاق و پشیمانی طرفین در حین انجام طلاق توافقی می ‌پردازیم.

۱. در شرایطی که زوجین احتیاج به جاری شدن سریع حکم طلاق توافقی دارند زوج می ‌تواند طی وکالتنامه ‌ای حق طلاق را به زوجه اعطا کند و حتی در مراحل طلاق نیز حضور نداشته باشد و مراحل طلاق از طریق وکیل انتخابی زوج از جانب زوجه انجام می‌ گیرد. لازم به ذکر است که در این روش حق طلاق بایستی بلاعزل باشد.

۲. برخی از زوجین خواستار طلاق توافقی به صورت فوری هستند و می ‌خواهند مراحل مربوط به طلاق توافقی یعنی اجرای حکم به سرعت طی شود در این شرایط پیشنهاد وکیل خانواده در مشهد یا همان وکیل طلاق توافقی به شما این است که درخواست طلاق توسط یکی از طرفین در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت گردد و پس از ارجاع دادخواست به شعبه ‌ای از دادگاه خانواده، طی جلسه دادرسی توافق طرفین در خصوص طلاق از جانب وکیل به دادگاه اعلام شود و صورت جلسه ‌ای از توافقات زوجین توسط وی تنظیم شده و به محضر دادگاه ارائه شود، در نهایت حکم طلاق بدون حضور در جلسات مشاوره و طی ۲۰ روز کاری صادر می‌ گردد.

۳. در خصوص مدت زمان لازم جهت اجرایی شدن مراحل مربوط به طلاق توافقی باید گفت که ذکر دقیق آن امکان پذیر نخواهد بود و وکلای دادگستری می ‌توانند در خصوص پاسخ به این سوال یک زمان تقریبی به وکلای خود ارائه دهند.

۴. هیچ دفترخانه ‌ای بدون حکم قطعی دادگاه، اقدام به جاری نمودن صیغه عقد نمی‌ کند.

طلاق خلع و طلاق مبارات
مطالعه بیشتر

طلاق زن از مرد

۵. جلسات مشاوره در طلاق توافقی جهت گذر احساسات هیجانی افراد است تا در صورت پشیمان شدن راه برگشت برای آنان وجود داشته باشد. اگر هر یک از طرفین قبل یا بعد(پیش از ثبت در دفاتر اسناد رسمی) از صدور حکم نهایی دادگاه در خصوص جاری شدن طلاق، تصمیمشان عوض شود روند رسیدگی به پرونده بر مبنای طلاق توافقی منحل اعلام شده و طرف دیگر می ‌تواند از جانب خود اقدام به طرح دادخواست طلاق نماید. البته در صورتی که حق طلاق از جانب مرد به زن اعطا شده باشد زن می ‌تواند بدون حضور مرد و حتی بدون رضایت او طلاق خود را ثبت نماید.

۶. آنچه در دادگاه‌ های خانواده در خصوص حق و حقوق زوجین در طلاق توافقی مورد بررسی و رسیدگی قرار می ‌گیرد حقوق زناشویی نظیر حضانت فرزندان، مهریه، نفقه است ولی در صورتی که زوجین شرکت یا پروژه مالی مشترکی با یکدیگر داشته باشند رسیدگی به این مسئله در دادگاه خانواده صورت نمی ‌گیرد.

لازم به ذکر است زوجین می‌ توانند توافقات مالی خود در سایر زمینه ‌ها را به شکل مکتوب درآورده و پیگیری ‌های لازم را از طریق دیگری انجام دهند.

۷. مدارک لازم برای طلاق توافقی عبارتند از اصل عقدنامه یا رونوشت آن در صورت در دسترس نبودن اصل عقدنامه، کارت ملی و فتوکپی برابر اصل آن یا شماره ملی در صورت عدم دسترسی به اصل کارت ملی. سایر مدارک لازم نظیر گواهی عدم بارداری و بکارت در بخش‌ های قبلی این مقاله ذکر شده ‌اند.

چنانچه خواستار طلاق توافقی فوری و طی شدن سریع روند رسیدگی به دادخواست ‌تان هستید ضمن مدنظر قرار دادن نکات ذکر شده در این مقاله مراجعه به وکیل خوب در مشهد را فراموش نکنید؛ زیرا آنچه دستیابی به حق و حقوق شما را تحقق می ‌بخشد و شما را در جهت رسیدن به خواسته دلخواه ‌تان سوق می ‌دهد مشورت با بهترین وکیل در مشهد و محول نمودن کارها به اوست کافی است به تیم یسنا وکیل اطمینان کنید و از تخصص و تجربه کادر مجرب ما بهره مند شوید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد