مرور زمان جرایم در قانون جدید

اثبات حق

فهرست مطالب

اجازه دهید ابتدا با یک مقدمه شروع کنیم. به نظر شما آیا این امکان وجود دارد که متهمان را برای ابدالدهر تعقیب کرد؟ آیا اصلا بعد از گذشت مدتی از طرح شکایت شاکی متهم یا شاکی زنده خواهند بود؟ آیا آثار جرم طی گذشت زمان تغییر نخواهد کرد؟

در پاسخ باید بگوییم تعقیب یک متهم برای مدت طولانی امری غیرممکن است و مراجع قضایی نیز به جهت تسهیل در این امر، نهادی را به عنوان مرور زمان وقوع جرم، تعقیب متهم و اعمال و اجرای مجازات در نظر گرفته ‌اند تا در این زمینه فعالیت کنند.

حال هدف از ایجاد این نهاد چه بوده است؟

برخی از جرایم با گذشت زمان خاتمه می ‌یابند و امکان رسیدگی به آن ‌ها وجود ندارد و در اصطلاح مختومه اعلام می ‌شوند؛ یعنی به دلیل عدم وجود شواهد و ادله کافی و عدم دسترسی به متهم، رسیدگی به پرونده متوقف می ‌شود. مثلا اگر شخصی به اتهام سرقت مورد تعقیب باشد بعد از گذشت ۲۰ سال امکان رسیدگی به پرونده او وجود ندارد.

وکیل درخواست اجرای رای

تغییرات مرور زمان جرایم در قانون جدید

نهاد مذکور از گذشته تا به امروز تغییراتی در نحوه اعمال مجازاتش رخ نداده مگر در دو مورد که قانونگذار لازم دیده و آن ‌ها را اجرا کرده است.

 • اعمال مطابق با درجه بندی مجازات
 • تغییر در شروع مدت زمان مرور زمان در رابطه با جرایم مورد تعقیب که امروزه قانونگذار آن را تغییر داده و تاریخ شروع محاسبه آن از تاریخ آخرین اقدامات تعقیبی است که نسبت به متهم اعمال شده باشد و در واقع این تغییر به ضرر متهم خواهد بود؛ زیرا حتی یک استعلام ساده در دادسرا به عنوان اقدام تعقیبی محسوب می ‌شود و باعث تاخیر در شروع محاسبه تاریخ مرور زمان می ‌گردد.
وكيل اعتراض ثالث اجرايي در مشهد
مطالعه بیشتر

انواع مرور زمان جرایم در قانون جدید

بر اساس قانون ۱۰۵ و ۱۰۷ قانون مجازات اسلامی، سه نوع مرور زمان عنوان شده که پس از طی شدن دوره زمانی مقرر امکان رسیدگی به جرایم متهمان وجود نخواهد داشت.

 • نوع اول: تاریخ مرور زمان در این نوع از تاریخ وقوع جرم محاسبه می ‌گردد که با سپری شدن زمان مقرر، رسیدگی به آن غیرممکن خواهد بود و در این دسته از جرایم که مشمول مرور زمان وقوع جرم گشته‌ اند قرار موقوفی تعقیب صادر می ‌گردد.
 • نوع دوم: این نوع در گذشته تفاوت‌ هایی با مرور زمان جرایم در قانون جدید داشته است؛ یعنی در قانون قدیم، تاریخ شروع مرور مدت زمان مربوط به تاریخ اولین اقدامات تعقیبی بوده اما امروزه این تاریخ از آخرین اقدامات تعقیبی علیه متهم محاسبه می‌ شود.
 • نوع سوم: محاسبه تاریخ شروع مرور مدت زمان در این نوع، بلافاصله بعد از صدور حکم نهایی و عدم اعمال مجازات انجام می ‌گیرد. البته لازم به ذکر است که محاسبه مدت زمان گذشت مرور زمان بر اساس درجه بندی مجازات‌ ها صورت می‌ گیرد که این مدت زمان مرور زمان در دو نوع اول مشابه یکدیگر و در نوع سوم نسبت به نوع اول و دوم طولانی ‌تر است.

جرایم مشمول مرور زمان کدامند؟

باید گفت که کلیه جرایم شامل قاعده مرور زمان از تاریخ وقوع جرم نمی ‌باشند و برخی از آن‌ ها مانند تصرف عدوانی که جزو جرایم مستمر است از آنجایی که پیوسته در حال تکرار هستند تشخیص و محاسبه زمان مشخص وقوع آن‌ ها امکان پذیر نیست.

قوانین مربوط به کسری متراژ
مطالعه بیشتر

البته در برخی موارد دیده شده که در صورت وقوع چنین جرایمی به علت مرور زمان قرار موقوفی تعقیب صادر شده که حقوقدانان این امر را نادرست می ‌دانند.

بر اساس ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامی، جرایمی وجود دارند که شامل هیچ یک از مرور زمان‌ های سه گانه از تاریخ وقوع جرم، تعقیب و اعمال مجازات نمی ‌باشند. این جرایم عبارتند از:

 • جرایم علیه امنیت خارجی و داخلی کشور
 • جرایم اقتصادی بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان که با عناوینی از جمله کلاهبرداری، امور مالیاتی، پولشویی، جرایم کارمندان علیه دولت شناخته می ‌شوند.
 • از آنجایی که قوانین مبارزه با مواد مخدر جزو قوانین خاص می ‌باشد، جرایم مربوط به مواد مخدر نیز در این دسته بندی قرار می ‌گیرند و مشمول مرور مدت زمان نمی ‌شوند.
 • جرایم حدود الهی، قصاص و دیات

از طریق در اختیار داشتن وکیل خوب در مشهد کلیه نکات ریز این موارد نیز برای شما مطرح خواهد شد و نسبت به جرم و پرونده شما اطلاعات کاربردی ‌تری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

وکیل جعل رایانه‌­ای در مشهد

محاسبه مرور زمان جرایم در قانون جدید

بر اساس ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، جرایم ۸ دسته هستند که جهت تسهیل در یادگیری مرور زمان جرایم می ‌توان از فرمول و قاعده زیر استفاده نمود.

 • جرایم درجه ۱ تا ۳: زمان در نظر گرفته شده در خصوص این جرایم برای مرور زمان وقوع جرم و تعقیب متهم ۱۵ سال و برای مرور زمان اعمال مجازات ۲۰ سال است.
 • جرایم درجه ۴: به ترتیب برای مرور وقوع جرم و تعقیب متهم و اجرای مجازات او ۱۰ و ۱۵ سال در نظر گرفته شده است.
 • جرایم درجه ۵: به ترتیب ذکر شده در جرایم قبلی ۷ و ۱۰ سال
 • جرایم درجه ۶: به ترتیب ذکر شده ۵ و ۷ سال
 • جرایم درجه ۷ تا ۸: به ترتیب موارد قبل ۳ و ۵ سال
آشنایی با وکیل حقوقی در شیراز
مطالعه بیشتر

نکته: حداکثر مرور زمان ۲۰ سال و حداقل آن ۳ سال می ‌باشد شما تنها کافی است فاصله بین این اعداد(۳، ۵، ۷، ۱۰، ۱۵، ۲۰) را در نظر داشته باشید و به خاطر بسپارید.

مرور زمان جرایم در قانون جدید در خصوص جرایم قابل گذشت

بر اساس ماده ۱۰۹ قانون مجازات اسلامی، قانونگذار در خصوص مرور زمان جرایم قابل گذشت عنوان کرده است که این جرایم مشمول مرور زمان نمی‌ شوند و به جای مرور زمان می ‌توان از قاعده عدم طرح شکایت در خصوص این جرایم استفاده نمود. حال عدن طرح شکایت چیست؟

به بیان وکیل حقوقی در مشهد، در صورتی که به مدت یکسال، شاکی خصوصی نسبت به اطلاعاتی که در زمینه وقوع جرم دارد سکوت کند و شکایتی را مطرح ننماید، جرم مذکور از قاعده عدم طرح شکایت برخوردار گشته و امکان شکایت مجدد وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

آنچه در این مقاله در خصوص مرور زمان جرایم در قانون جدید گفته شد تنها جنبه کلی موضوع را مطرح کرد اما مشورت با یک وکیل ماهر و باتجربه شما را از کلیه مفاد قانونی و روند پیگیری پرونده آگاه خواهد ساخت. تیم یسنا وکیل بهترین وکیل در مشهد را در اختیارتان قرار می ‌دهد تا با راهنمایی او بتوانید تشخیص بهتری نسبت پرونده و نتیجه نهایی داشته باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد