مزاحمت همسایه و قوانین آن

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

همسایه آزاری یکی از مشکلات رایجی است که با توجه به گسترش آپارتمان نشینی افزایش یافته است. هر چند از گذشته در خصوص احترام به همسایه حدیث ‌های فراوانی نقل شده است اما برخی از افراد سهوا یا عمدا باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان خود می ‌شوند. این آزار و اذیت یعنی سلب آسایش روحی،روانی و امنیتی اشخاص.

البته لازم به ذکر است که همواره نیاز به مراجعه به وکیل جهت آگاهی حاصل کردن از تعریف، شرایط و نحوه مزاحمت همسایه و قوانین آن به منظور ارائه درخواست به دادگاه نیست و گاهی تنها با تذکر لسانی مشکل حل می‌ شود.

انواع مختلف همسایه آزاری

  • ایجاد صدای نامتعارف
  • انجام تعمیرات که همواره با صداهای ناهنجار همراه است و به صورت مکرر ادامه می ‌یابد و ممکن است باعث آسیب رسیدن به منزل شما نیز شود.
  • انجام مشاجرات خانوادگی به صورت دائمی و همیشگی
  • برپایی بیش از حد متعارف مراسم ‌ها و جشن‌ ها
  • استعمال یا فروش مواد مخدر
  • اشتغال به مشاغل خلاف عرف جامعه که باعث تردد افراد ناباب در منطقه زندگی شما خواهد شد.
  • و در نهایت انجام هر گونه فعالیت یا رفتار و حرکت که از همسایه سلب آسایش کند.

صدور حکم موت فرضی

نحوه شکایت در خصوص همسایه آزاری

ابتدا باید عنوان کنیم که همه افراد در ملک خویش صاحب اراده و اختیار هستند اما اگر این اختیار و تصرف به گونه ‌ای باشد که با رفتارهای نامناسب موجبات ناراحتی همسایگان فراهم شود، آن ‌ها می ‌توانند پس از اعلام نارضایتی و عدم حصول نتیجه مطلوب (یعنی تکرار مجدد خطای همسایه خطاکار) با پلیس ۱۱۰ تماس حاصل نمایند و رفتار نامناسب همسایه مذکور را با او در میان بگذارند(ترجیحا زمانی که همسایه مذکور مجدد درحال همسایه آزاری است). پس از حضور پلیس و تنظیم صورتجلسه، اگر همسایه مذکر دوباره خطای خود را تکرار کند امکان اقامه دعوا از طریق دادگاه فراهم خواهد بود.

حق ملاقات با وکیل
مطالعه بیشتر

در خصوص به جریان انداختن کلیه پرونده‌ های حقوقی و قضایی بهتر است ابتدا موضوع را با یک وکیل در میان بگذارید. کسب اطلاعات پیرامون مزاحمت همسایه و قوانین آن نیز از جمله مسائلی است که پیش از مطرح کردن در دادگاه لازم است در رابطه با آن از نظرات وکیل خوب در مشهد بهره مند شوید.

مرجع صالح در خصوص پیگیری درخواست مبنی بر همسایه آزاری

  • دادسرا: برای اینکه درخواست و شکایت شما از طریق مراجع کیفری مورد پیگیری و رسیدگی قرار گیرد لازم است جرمی صورت گیرد که در مقوله همسایه آزاری منظور از جرم دعوا یا توهین کردن، داد و فریاد و انجام کارهای غیرقانونی است. پس از انجام جرم، خواهان می ‌تواند شکوائیه ‌ای با عنوان مزاحمت و سلب آسایش از همسایه یا هتک حرمت تنظیم کرده و به دادسرا مراجعه کند.
  • شورای حل اختلاف: این مرجع مسئول رسیدگی و طرح دعاوی سطحی و ساده است مثل آزار و اذیت همسایه ناشی از صدای تعمیرات یا حیوانات خانگی، مهمانی و یا عدم پرداخت هزینه ‌ها اعم از شارژ ساختمان.

در نتیجه باید گفت تعیین اینکه مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست شما کجاست بستگی به نوع عمل همسایه دارد.

لازم به ذکر است که تنظیم استشهاد محل و صورتجلسه ‌ای که به واسطه پلیس ۱۱۰ تنظیم شده است می ‌تواند دلیل محکم و مناسبی برای اثبات همسایه آزاری باشد و روند رسیدگی به پرونده را تسهیل کند.

جرم فرار از صحنه تصادف
مطالعه بیشتر

کسب اطلاعات در خصوص مزاحمت همسایه و قوانین آن به شما کمک می ‌کند که بی‌گدار به آب نزنید یعنی ابتدا از نتیجه و روند کار آگاه شوید و سپس با اطمینان خاطر درخواست خود را مبنی بر همسایه آزاری مطرح سازید البته همیشه حل این مسائل از طریق قانونی صورت نمی ‌گیرد و گاهی تنها با تذکر دوستانه مشکل برطرف می‌ گردد.

مزاحمت همسایه و قوانین آن در خصوص اعمال مجازات

اگر همسایه آزاری فرد به دادگاه و قاضی اثبات شود مجازات تعیین شده برای وی علاوه بر رفع مزاحمت، شامل یک ماه تا یکسال حبس نیز می ‌شود که البته این امکان وجود دارد که حبس به جریمه نقدی تبدیل شود. در صورتی که فرد خطاکار پس از اجرای مجازات یعنی سپری کردن دوره حبس یا پرداخت جریمه نقدی مجددا عمل زشت خود را که همسایه آزاری محسوب می ‌شود تکرار کند مجازات او نسبت به دفعه اول دو برابر می ‌شود یعنی ۶ ماه الی دو سال حبس و همچنین ترک و رفع مزاحمت.

اگر تکرار مجدد همسایه آزاری شامل ماده ۶۱۸ قانون تعزیرات نیز شود یعنی ایجاد هیاهو و سروصدا و سلب آسایش از طریق پارتی و مهمانی شبانه، مجازات شامل سه ماه تا یکسال حبس و همچنین تا ۷۴ ضربه شلاق است.

مزاحمت همسایه و قوانین آن در ماده‌ های قانونی

مطابق ماده ۱۳۲ قانون مدنی صاحب خانه فقط به میزانی صاحب حق اختیار و تصرف در ملک خود است که ضرر مالی و روانی به همسایه ‌ها وارد نکند.

تعریف و کلیات شرکت سهامی
مطالعه بیشتر

در ماده ۵۹ قانون مدنی، ماده پیشین تصحیح شده و به صورت زیر بیان شده است.

هرگونه مزاحمت در خصوص مهمانی ‌های شبانه در شب‌ های غیر تعطیل از ساعت ۲۲ به بعد و در شب ‌های تعطیل از ساعت ۲۴ به بعد نباید صورت گیرد‌.

تصرفات انجام شده در ملک به میزانی که منجر به سلب آسایش همسایگان نشود مربوط به ماده ۳۰ قانون مدنی است.

بر اساس ماده ۴۰ قانون مدنی افراد نمی ‌توانند جهت اعمال حق خویش به منافع عمومی یا خصوصی افراد ضرر برسانند که این ضرر می تواند شامل ایجاد ضرر در ملک یا مخدوش کردن آرامش روانی افراد باشد.

بهترین وکیل در مشهد

برای اینکه بتوانید از حقوق خود به طور کامل دفاع کنید و در آسایش و آرامش کامل زندگی کنید در صورتی که با افراد نسبتا نامحترمی در همسایگی خود مواجه هستید که آرامش شما را خدشه کرده و آسایش را از شما گرفته ‌اند باید یک اقدام موثر و قطعی انجام دهید. در این راستا از مرحله نخست یعنی ارائه دادخواست به مرجع صالح تا اجرای حکم مجازات قطعی وکلای تیم یسنا وکیل در کنار شما هستند و راهنمایی ‌ها و مشورت ‌های لازم را انجام می ‌دهند. همچنین با پیگیری ‌های مستمری که انجام می ‌دهند روند پرونده شما خیلی سریع‌ تر از آن چیزی که در مخیله شما بگنجد طی خواهد شد و این یعنی تبحر وکیل که این تبحر در سن، تجربه خلاصه نمی ‌شود بلکه در نحوه عملکرد او و نتیجه دادگاه نمود پیدا می ‌کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد