مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی در قانون آیین دادرسی

مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

فهرست مطالب

آیا می‎دانید چگونه می‎توان دعوای مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی را به اثبات رساند؟ مجازات‎های تعیین شده در این خصوص را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی تمامی قوانین مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی چرداخته و شما را با مجازات‎های تعیین شده در این زمینه  آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

در قانون آیین دادرسی مدنی، سه نوع دعوای تصرف عدوانی، دعوای ممانعت از حق و دعوای مزاحمت در نظر گرفته شده است که به همگی آن‎ها دعاوی تصرف گفته خواهد شد.

مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

 

لازم است بدانید که به دو جرم ایجاد مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی، در ماده ۶۹۰  قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)، به طور روشن و صریح پرداخته شده است.

بر اساس ماده 160 قانون آیین دادرسی مدنی جرم مزاحمت از حق عبارت است از اینکه شخصی مانع استفاده مالک از ملکش شود. به عنوان مثال شخصی در ملک خودش با ایجاد تغییراتی، مانع استفاده ساکنان دیگر همان ملک در استفاده از آب یا برق یا تلفن آن‎ها شود.

همچنین با توجه به ماده 159 قانون آیین دادرسی مدنی جرم ممانعت از حق هم به این معنی است که شخصی بدون خارج­ کردن مال از تصرف مالک، مزاحم تصرف و استفاده او بشود. به طور مثال شخصی از روی عمد و به قصد مزاحمت و اخلال در زندگی عادی دیگری، با ریختن تیر آهن و یا شن و ماسه مقابل درب منزل دیگری مانع ورود و خروج مالک به منزلش شود.

جرم افتراء و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان داشته است:

«هر کس به وسیله صحنه سازی از قبیل پی‎کنی، دیوارکشی، تغییر حد فاصل، امحای مرز، کرت‎بندی، نهرکشی، حفر چاه، غرس اشجار و زراعت و امثال آن به تهیه آثار تصرف در اراضی مزروعی اعم از کشت شده یا در آیش زراعی، جنگل‎ها و مراتع ملی شده، کوهستان‎ها، باغ‎ها، قلمستان‎ها، منابع آب، چشمه‎ سارها، پارک‎های ملی، تاسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشت و صنعت و اراضی موات و بایر و سایر اراضی و املاک متعلق به دولت یا شرکت‎های وابسته به دولت یا شهرداری یا اوقاف و همچنین اراضی و املاک و موقوفات و محبوسات و اثلاث باقیه که برای مصارف عام المنفعه اختصاص یافته یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور تصرف یا ذی حق معرفی کردن خود یا دیگری، مبادرت نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست یا مراجع ذی‎صلاح دیگر مبادرت به عملایتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد یا اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی با ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید.»

تفاوت دعوای مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

با نظر به گفته وکیل حقوقی در مشهد، تفاوت مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی را می‎به صورت زیر شرح داد:

گواهی عدم امکان سازش
مطالعه بیشتر

در  ممانعت از حق، شخص فاعل به طور کلی مانع استفاده‎ی، استفاده کننده از حق خواهد شد. در صورتی که در مزاحمت از حق، شخص فاعل اختلال جزئی در تصرف ایجاد کرده، بدون اینکه بهره‎مندی متصرف را به طور کلی غیر ممکن کند.

مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

مجازات‎های پیش بینی شده جهت مزاحمت و ممانعت از حق حقوقی

بر اساس ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)، در شرایطی که هر شخصی به قهر و غلبه، به ملکی وارد شود که در تصرف دیگری باشد، اعم از آن‎که محصور بوده و یا نبوده باشد، یا در ابتدای ورود به قهر و غلبه نبوده، اما پس از اخطار متصرف به قهر و غلبه همچنان به قصد تصرف مانده باشد، علاوه بر رفع تجاوز، بر اساس قوانین وضع شده در این خصوص، به یک تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد. همچنین در صورتی که مرتکبان دو نفر یا بیشتر باشند و دسته کم یکی از آن‎ها حامل سلاح باشد، محکوم به حبس از یک تا سه سال خواهند بود.

با توجه به ماده ۶۹۲ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)، در صورتی که شخصی ملک دیگری را به قهر و غلبه تصرف کند، بر اساس قانون علاوه بر رفع تجاوز، محکوم به حبس از سه ماه تا یک سال خواهد شد.

وکیل تابعیت در مشهد و شرایط اخذ تابعیت
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که در شرایط خاصی مرتکب یکی از جرایم فوق ممکن است به لحاظ تخفیفات قانونی به جای حبس به پرداخت جریمه (جزای نقدی)، آن هم به مبلغ کمی محکوم شود، اما در صورتی که از کرده خود و محکومیت صادر شده عبرت نگرفته باشد و علی رغم اجرای حکم، مجددا به ارتکاب یکی از جرایم یاد شده دست بزند، قانون گذار به خوبی چنین فرضی را پیش‎بینی کرده است به صورتی که در ماده ۶۹۳ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان شده است که: «اگر کسی به موجب حکم قطعی، محکوم به خلع ید از مال غیرمنقولی یا محکوم به رفع مزاحمت یا رفع ممانعت از حق شده باشد، بعد از اجرای حکم مجددا مورد حکم را عدواناً تصرف یا مزاحمت یا ممانعت از حق نماید علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

همچنین اگر ورود به ملک دیگری همراه با زور و تهدید باشد، با توجه به ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی، مرتکب جرم محکوم به به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد