شرایط و قوانین مطالبه مهریه از قیم

دریافت مهریه

فهرست مطالب

مطالبه مهریه از قیم در قوانین جمهوری اسلامی ایران به دلیل اهمیت بالایی که دارد به چند بخش مجزا تقسیم بندی می شود. درخواست مهریه بعد از فوت شوهر یکی از مهم ترین مباحث مربوط به دادگاه خانواده و مسائل مربوط زنان می باشد. بر اساس مفاد قانونی و شرعی درخواست مهریه توسط زوجه در هر صورتی موجه بوده و قابلیت پیگیری دارد. به طوری که بعد از فوت زوج اولین بخشی که از ما ترکه متوفی کنار می گذارند، مهریه زن است.

قوانین جمهوری اسلامی ایران بر اساس احکام شرعی و فقهی دین مبین اسلام بنا شده،  بر همین اساس آنچه را که شارع برای زوجه مقدم شمرده در قوانین مدنی و حقوقی ایران نیز دارای اولویت می باشد.

مهریه چیست؟

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران مهریه جزو حقوق اقتصادی زن است که به محض جاری شدن خطبه عقد زن آن را به دست می آورد. بنا بر حقوق مالکیت، زن می تواند مهریه خود را مطالبه نموده یا آن را به صورت تمام و کمال به زوج ببخشد.

مطالبه مهریه در طی سالیان گذشته از سوی زوجه جنجال های زیادی را در مورد حقوق مدنی خانواده به وجود آورده بود. به صورتی که پرداخت مهریه های سنگین منجر به بازداشت تعداد زیادی از مردان جامعه به دلیل عدم توانایی آن ‌ها گشته است. این مسئله باعث شد تا قوه قضاییه با تصویب قانون جدید، بخشی از این ناهنجاری ها را بهبود بخشد.

قبل از تصویب قانون جدید مهریه، مرد مکلف به پرداخت تمام و کمال مهریه بود، ولی در قانون جدید امکان جلب زوج در مهریه های بالای ۱۱۰ سکه وجود نخواهد داشت.

آشنایی با وکیل خانواده در شیراز
مطالعه بیشتر

بر اساس ماده 22 قانون حمایت از خانواده که در اسفند 91 به تصویب قانون ‌گذار رسیده است، هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یک‌ صد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت های مالی است.

چنانچه مهریه بیش از این میزان باشد در خصوص مازاد فقط ملائت و توانایی مالی زوج ملاک پرداخت است و رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

بهتر است با یک وکیل خوب در مشهد در مورد تصویب قانون جدید مطالبه مهریه مشورت کنید تا در صورت نیاز برای اخذ حکم جلب زوج از دادگاه مراجعه کنید.

نحوه مطالبه مهریه توسط زوجه

مطابق ماده 3 قانون مدنی در مورد اجرای محکومیت های مالی، اگر استیفای مهریه از طریق مذکور در این قانون ممکن نشود؛ زوج به تقاضای زوجه تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت زوجه حبس می شود.

مطالبه مهریه زوجه باید طبق قانون باشد، بنابراین ابتدا زن باید به دفتر ازدواجی که در آن عقد نکاح به صورت رسمی ثبت شده، مراجعه نماید. سپس مجوز صدور اجراییه برای مطالبه مهریه خود را از این مرکز درخواست نماید.

مهرالمثل

با کمک وکیل خانواده در مشهد، بعد از طی مراحل مربوط با دفتر خانه، زوجه موظف است برای تعیین تملکات زوج به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه نماید.

شرایط قانونی و حقوقی مطالبه مهریه از قیم

برای مطالبه مهریه از قیم بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، چند وجه حقوقی بیان شده که هر کدام از مفاد قانونی منحصری برخوردار هستند.

با قانون تسهیل ازدواج جوانان آشنا شوید
مطالعه بیشتر

درخواست مهریه زنی که همسرش فوت شده است

بر اساس تبصره 1 ماده 12 قانون تشکیل دادگاه های عمومی، زن می تواند مهریه خود را از وراث مطالبه نماید. به شرط آنکه قیومیت صغار و فرزندان متوفی را در موقع درخواست به عهده نداشته باشد.

به موجب مواد ۸۶۸ و ۸۶۹ قانون مدنی و ماده ۲۳۲ قانون اساسی بعد از فوت و پرداخت هزینه های مربوط به کفن، دفن و واجبات شرعیه متوفی باید، کلیه وراث و نمایندگان قانونی متوفی به صورت کامل مشخص گردد.

یکی از دیون ممتاز متوفی مهریه زوجه است که بر اساس ماده ۲۵۸ قانون امور حسبی باید از ماترک پرداخت شود. در نهایت طبق مفاد ۴ قانون اجرای احکام مدنی سرپرستی و قیومیت زوجه در مطالبه مهریه هیچ تضادی با سرپرستی و قیومیت زوجه ندارد.

یک وکیل خوب در مشهد و نظارت مدعی العموم کمک می کند تا زن با برخورداری از امتیاز قیمومت خود بتواند بر اساس ماده ۱۲۹٠ و ۱۲۱۷ و ۱۲۳۵ و ۱۲۴۱ قانون مدنی نسبت به مطالبه مهریه خود اقدام کند. به این شکل رسمیت سند نکاحیه زن مخدوش نشده و او  به حقوق قانونی خود دست یابد.

وکیل مهریه در مشهد

مطالبه مهریه از قیم به واسطه محجوریت

بر اساس قانون مدنی، محجورین افرادی از جامعه هستند که توانایی تصرف اموال یا انجام معاملات مختلف را ندارند. محجورین بر اساس قانون مدنی عبارت است از افراد صغار (کودکان و نوجوانانی که به سن بلوغ نرسیده اند)، اشخاص غیر رشید، افراد سفیه و اشخاص مجنون یا دیوانه که همگی باید تحت ولایت و قیومیت یک فرد عاقل و بالغ زندگی نمایند. یکی از مباحث داغ در زمینه ازدواج و آثار مالی نکاح مربوط به بخش محجورین بحث مهریه و نحوه مطالبه آن است.

نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

محجوریت دختر صغیره

مطالبه مهریه و درخواست طلاق بر اساس احکام شرعی و قانونی ازدواج دختر صغیر (زیر نه سال) ممنوع و منتفی است. چرا که ازدواج زن صغیره موضوعیت ندارد تا بتواند از این طریق مبحث طلاق و مطالبه مهریه را در محضر دادگاه بیان کند.

مهریه دختر سفیه

طبق ماده 1208 قانون مدنی فرد سفیه یا غیر رشیده در تصرفات مالی قادر به تشخیص ضرر یا سود خود نیست. بنابراین با استفاده از ماده 1214 قانون مدنی، معاملات و تصرفات مالی شخص سفیه باید ولی قهری یا قیم قانونی صورت پذیرد.

مطالبه مهریه از قیم این قاعده مستثنی نبوده و طبق قانون زن محجور در صورت طلاق گرفتن باید همچون دختران رشیده مهریه خود را به صورت تمام و کمال دریافت نماید.

لازم به ذکر است مطالبه مهریه از قیم برای دختران زیر 18 سال توسط  قیم و ولی قانونی او به صورت قانونی انجام می گیرد.

درخواست مهریه از مرد محجور

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، مرد محجور به تنهایی و به صورت مستقل نمی ‌تواند زن خود را طلاق دهد.  ولی به لحاظ حقوقی مکلف است تا مهریه همسر خود  به صورت تمام و کمال با تمام جزئیاتی که در عقد نامه آمده، بپردازد.

در صورت فوت مرد محجور باز هم مهریه به زن تعلق گرفته و وراث وظیفه دارند مهریه او را به صورت نیابتی پرداخت نمایند. اگر از متوفی اموالی به عنوان ارثیه وجود داشته باشد، زن می تواند با ارائه دادخواست، مهریه خود را از اموال مرد مطالبه نماید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد