مطلع و شاهد چه تفاوت هایی دارند؟

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

در دادگاه، ممکن است فردی به عنوان شاهد و فردی به عنوان یک فرد مطلع احضار شود. با این حال باید اختلافی بین این فرد مطلع و شاهد وجود داشته باشد. اما سوالی که برای اغلب مردم پیش می آید این است که تفاوت های مطلع و شاهد در چیست؟ مانند بسیاری از مردم، ممکن است از معنای قانونی آن ‌ها و تفاوت هایی که بین مطلع و شاهد در قانون وجود دارد آگاه نباشید. بنابراین اگر می ‌خواهید بدانید مطلع و شاهد چه تفاوت هایی دارند در ادامه ی مقاله همراه ما باشید تا این تفاوت ها را در قانون را بررسی کنیم.

 مفهوم تفاوت های مطلع و شاهد

برای پاسخ به این سوال و شناسایی تفاوت های بین فرد شاهد و مطلع در قانون جمهوری اسلامی ایران در ابتدا باید معنی شاهد و مطلع در قانون را بدانید.

دلالی و نکات حقوقی آن

شاهد کیست؟ باید بگوییم که شاهد همان کسی است که هیچ نقشی در جنایت نداشته و فقط در زمان وقوع جنایت بوده و شاهد اتفاقاتی بوده‌ است که اتفاق رخ داده ‌است.

مطلع چیست؟ در پاسخ باید گفت که فرد مطلع شخصی است که مستقیما و در زمان حضور این حادثه را ندید اما به روش دیگری از این جنایت مطلع شد. برای مثال او ممکن است داستان مجرم را شنیده باشد و یا مدارک جرم را دیده باشد.

وکیل در مشهد در صورت بروز جرم می تواند به شما در شناسایی فرد شاهد و یا مطلع در صورتی که دسترسی به آن ها نداشته باشید از جنبه های قانونی کمک کند.

مجازات مطلع کاذب و شاهد کاذب در قانون چیست؟

همانطور که می ‌دانید در دادگاه تشکیل شده برای جرم، شاهد و مطلع تحت همین عناوین فراخوانده می ‌شوند و اگر اطلاعات اشتباهی بدهند به طور متفاوت مجازات خواهند شد. به عبارت دیگر، مجازات شهادت نادرست، متفاوت از مجازات برای دادن اطلاعات نادرست است. در طول محاکمه و در صورت وجود هر گونه سوال در مورد شاهد و مطلع، شما می ‌توانید با وکیل حقوقی در مشهد مشورت قانونی داشته باشید. همچنین می ‌توانید با وکلای متخصص خود مشورت کنید. همانطور که می ‌بینید، در سیستم قانونی، تفاوت اساسی بین شاهد و مطلع وجود دارد.

آشنایی با وکیل دعاوی کارگر و کارفرما
مطالعه بیشتر

بنابراین، شاهد و مطلع در فرآیند تحقیق نیز بسیار متفاوت با هم هستند. به عنوان مثال، اگر شخصی می‌ گوید که شاهد یک جرم بوده ‌است، او شاهد شناخته ‌شده ‌ای است و شهادت او پذیرفته شده ‌است و این شهادت برای شروع یک تحقیق کافی است. اما اگر کسی بگوید که آن ‌ها به طریقی از جرم مطلع شده ‌اند، تحقیقات نمی ‌تواند با استناد به آن آغاز شود.

مطلع در پرونده کیفری

در ارتباط با تفاوت های مطلع و شاهد این سوال در ذهن اغلب افراد ایجاد می شود که فرد مطلع چه زمانی به دادگاه احضار خواهد شد. یا اگر فرد آگاه از حضور در دادگاه امتناع کند، از نظر قانونی مرتکب جرمی شده است؟ آیا یک فرد مطلع را می توان  برای شرکت در جلسه ی دادگاه جلب کرد؟

حضور شاهد یا مطلع در دادگاه طبق قانون کیفری

در پاسخ به این سوالات، باید بگوییم که طبق ماده ۲۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری، بازرس به صلاحدید خود یا با معرفی شاکی و یا به درخواست مراجع مربوطه، فردی که حضور یا تحقیقات او برای روشن کردن موضوع لازم است طبق قوانین مندرج در قانون به دادگاه احضار می کند.

توجه داشته باشید که در همان ماده آمده ‌است که اگر شاهد یا مطلع بهانه معتبری برای غیبت نداشته باشند، دستگیر خواهد شد. با این حال، اگر او یک بهانه معتبر داشته باشد و بازجو کننده این عذر را می ‌پذیرد، دوباره احضار خواهد شد و اگر دوباره از حضور در دادگاه امتناع کند جلب خواهد شد. برای افرادی که شاهد وقوع جرمی بوده اند حضور در دادگاه و ادای شهادت کمی ترسناک به نظرمی رسد به همین دلیل وکیل خوب در مشهد می تواند با همراهی شما در دادگاه در طی شدن روند اصولی پرونده به شما کمک کند.

وقف و نکات حقوقی آن
مطالعه بیشتر

فراخوانی مطلع برای توضیح به چه معنا است؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم مطلع از نحوه ی وقوع جرم اطلاعی ندارد، اما او اطلاعاتی در مورد جرم دارد. بنابراین، مرجع قضایی و دادگاه به این اطلاعات نیاز دارند تا تحقیقات اولیه را آغاز کنند. طبق این بیانیه، احضاریه ای توسط دفتر دادسرا به افراد مطلع ارسال خواهد شد که در زمان مشخص‌ شده به بازرس مراجعه خواهند کرد و اطلاعات خود را در مورد جرم مرتکب شده بیان خواهند کرد.

احضاریه مطلع چیست؟

بسیاری از مردم گاهی احضار می ‌شوند و از آن‌ ها خواسته می ‌شود که به عنوان مطلع به دادگاه بروند و رایج است که چنین اضهار نامه هایی هیچ توضیحی در مورد پرونده و نوع آن ارائه نمی ‌کنند، بنابراین ممکن است دلیل نگرانی برای این افراد باشد.

لازم به ذکر است که این اضهارنامه ها  فقط به دلیل درخواست قرائت مربوطه به فرد اطلاع داده می‌ شوند و تنها باید برخی از توضیحات را به دادگاه ارجاع دهند. شما باید بدانید که وجود این احضار به این معنا نیست که فرد مطلع جرم خود را مرتکب شده ‌است و این فقط برای روشن ‌شدن و رفع ابهامات در مورد پرونده است.

بنابراین باید خاطر نشان کرد که افرادی که اضهارنامه را به عنوان فرد مطلع دریافت می ‌کنند نباید از آن بترسد و هیچ دردسری برای آن‌ ها پیش نخواهد آمد و تنها کمک آن‌ها تحقیق درباره این جرم را افزایش خواهد داد. همچنین ممکن است آن ‌ها فقط در صورتی دچار مشکل شوند که شهادت دروغ بدهند و یا این احضاریه را مهم تلقی نکنند. در این صورت است که ممکن است دچار مشکل شوند، دادن شهادت دروغ نه تنها برای فرد مطلع که برای فرد شاهد هم در صورت روشن شدن دروغگویی پیگیری به عنوان جرم قانونی را در پی دارد.

نحوه نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت
مطالعه بیشتر

طبق مقررات ماده ۲۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری، تفهیم اتهام به کسی که به عنوان متهم احضار نشده است یعنی شاهد یا مطلع ممنوع است و چنانچه شاهد یا مطلع پس از انجام تحقیقات به عنوان فرد متهم شناخته شوند براساس مقررات در زمان دیگری به عنوان متهم احضار خواهند شد. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا افرد مطلع در این صورت می‌تواند وکیل داشته باشد؟ بله، او می‌تواند وکیل بگیرد و با یک وکیل به دادگاه برود، اما معمولا به وکیل نیاز ندارد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد