شرایط و قوانین اثبات معامله فرار از دین مهریه

مطالبه مهریه در مشهد

فهرست مطالب

آیا می‌دانید معامله به قصد فرار از دین مهریه چیست؟ آیا راه‎های اثبات و شرایط آن را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی قوانین در خصوص اثبات معامله فرار از دین مهریه پرداخته و شما را با تمامی شرایط آن آشنا خواهیم کرد.

اثبات معامله فرار از دین مهریه

از زمانی که از طریق دوایر اجرای ثبت و طبق گفته وکیل مهریه در مشهد، موضوع مطالبه مهریه الزامی گردید، پدیده (اثبات معامله فرار از دین مهریه) بیشتر از قبل مورد اهمیت قرار گرفت. چراکه در روند نوبت گیری و ارائه و پذیرش درخواست توقیف اموال و استعلام اموال و همچنین ابلاغ اجراییه به زوج (مرد)، زمان زیاد را به خود اختصاص داده، که در این فاصله، ممکن است مرد اموال خود را به نام شخص دیگری کند، که اکثرا از اقوام نزدیک و درجه یک وی خواهند بود. در مبحث ابطال معامله به قصد فرار از دین، لازم به ذکر است که تنها انتقالی قابل ابطال است که به صورت صوری باشد.

وکیل مهریه در مشهد

تمامی قوانین و شرایط مربوط به طلاق را در مقاله وکیل طلاق در مشهد بخوانید.

در ماده ۲۱۸ قانون مدنی چند نکته در این زمینه ذکر شده که توجه به این نکات جهت حصول نتیجه و جلوگیری از رد دعوا ضرورت دارد.

 • اقامه دعوی به طرفیت فروشنده و خریدار باشد.
 • دلایل کافی به منظور اثبات قصد فرار از دین داشتن فروشنده ارائه دهید.

در این رابطه این امکان وجود خواهد داشت که خیلی از معاملات صوری نباشد، به عنوان مثال فردی که صاحب خودرو است، با بردن خودروی خود به یک بنگاه، آن را فروخته و بابت آن پول هم دریافت کند، یا این که خانه خود را در مقابل دریافت پول به شخص دیگری بفروشد.

آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه
مطالعه بیشتر

معامله به قصد فرار از دین مهریه

معامله به قصد فرار از دین زمانی اتفاق می‎افتد که فرد بدهکار در جهت عدم توقیف اموالش توسط طلبکار، به انعقاد معامله‎ هایی مبادرت کند که مانع دسترسی مطالبه­ گران به اموال وی شود.

انتقال اموال به شخص دیگر، به هر شکلی به وسیله مدیون، که با انگیزه فرار از ادای دین باشد به نحوی که باقیمانده اموال برای پرداخت دیون مکفی نباشد، فرد مدیون محکوم به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکومٌ به، یا هر دو مجازات خواهد شد.

فردی که مال به او انتقال یافته، در صورت دانستن صوری بودن معامله، در این حکم شریک جرم خواهد بود و اگر مال در مالکیت او باشد، عین مال به عنوان جریمه از او گرفته می‎شود و در غیر این صورت، قیمت یا مثل آن مال از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه گرفته خواهد شد.

کاهش یا افزایش مهریه

شرایط تحقق معامله فرار از دین مهریه

 • تشکیل معامله
 • معامله مسلم باشد
 • نفع طلبکاران در اقامه دعوی
 • قصد فرار از دین مهریه
 • ضرری بودن معامله

راه اثبات فرار از دین مهریه

معمولا در این زمینه‎ها قصد زوج (مرد) از این نقل و انتقال، معمولا خرید و فروش واقعی نمی‎باشد، بلکه با این وی عمل نیز قصد محدود سازی دارایی خود را داشته تا دادگاه یا اجرای ثبت از وی مالی بدست نیاورده، تا با توجه به این امر مهریه زوجه (زن) از طریق توقیف و فروش آن وصول نگردد.

قوانین و شرایط مطالبه مهریه در مشهد
مطالعه بیشتر

گاهی ممکن است مرد به وسیله ایجاد یک بدهکاری ثانویه به صورت صوری . جعلی اموال خود را متعلق حق دیگری قرار دهد.

بنابراین در این خصوص برخی نیز به استناد به ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‎های مالی، در این زمینه، و از طریق وکیل کیفری در مشهد، اقدام به طرح شکایت کیفری خواهند کرد، که اکثرا طبق رای وحدت رویه ۷۷۴ ، به دلیل تخصیص داشتن ماده مذکور به انتقال اموال پس از محکومیت قطعی، آن را فارغ از انتقال اموال در نظر خواهند گرفت. در چنین شرایطی، لازم است که دادخواست ابطال معامله مذکور به دادگاه ارائه و تقدیم شود.

توجه داشته باشید که صدور حکم ابطال معامله، نیازمند به رسیدگی دقیق قاضی و همچنین دریافت استعلامات دقیق ثبتیخواهد بود. اما در صورتی که انتقال اموال از سوی مرد قبل از اقدام به مطالبه مهریه از سوی زن صورت گرفته باشد، معمولا قضات نمی‎پذیرند که این معامله صوری بوده است.

وکیل مهریه در مشهد

اموال غیر قابل توقیف برای مهریه

لازم به ذکر است که بعضی از اموال قابل توقیف نمی‎باشند و اگر هم توقیف شوند این امکان وجود خواهد داشت که با اعتراض مرد از توقیف آزاد شود، که در اصطلاح حقوقی به آن‎ها مستثنیات دین گفته خواهد شد، که با توجه به ماده ۲۴  قانون محکومیت‌های مالی عبارتند از:

 • منزل مسکونی که عرفا در شان محکومٌ علیه در حالت اعسار او باشد.
 • اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکومٌ علیه (زوج) و افراد تحت تکفل وی لازم است.
 • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه (زوج) و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفا آذوقه ذخیره می‌شود.
 • کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آن‎ها
 • وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آن‎ها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
 • تلفن مورد نیاز زوج
معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ های او 
مطالعه بیشتر

همچنین توجه کنید که اگر تنها محل درآمد زوج (مرد) اجاره بهایی باشد که از مورد اجاره بدست خواهد آمد، با توجه به نظر دادگاه نه مورد اجاره و نه اجاره بها قابل توقیف جهت وصول مهریه می‎باشد، مگر اینکه این اموال مازاد بر نیاز معیشتی زوج (مرد) محسوب شود.

مهریه همواره به عنوان یکی از مسائل مهم در اختلافات زوجین بوده است، که با توجه به آن ظرفین به اقدامات مختلفی دست خواهند زد. بر اساس این امر که پرداخت مهریه از طرف مرد با توجه به اموال وی صورت خواهد گرفت، در برخی موارد فرد اقدام به انتقال اموال خود به دیگری،  قبل از دادخواست مهریه یا پس از آن را انجام می‎دهند، که در این شرایط مشاوره با یک وکیل خوب در مشهد برای اثبات معامله فرار از دین مهریه توصیه خواهد شد.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد