معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ های او 

اهدای جنین

فهرست مطالب

قیم کیست؟

افرادی که از سلامت عقلانی برخوردار نیستند یا صلاحیت و توانایی لازم جهت تصمیم گیری امور مالی یا غیرمالی خود را ندارند نظیر سفیه، صغیر، طفل، دیوانه بایستی پدر آنان مسئولیت تصمیم گیری در خصوص امور مادی یا غیر مادی آنان را بر عهده بگیرد، در صورتی که پدر در قید حیات یا در دسترس نباشد نیز پدربزرگ شخص این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت.

در صورت نبود هر یک از این اشخاص، مسئولیت امور مالی افراد به شخصی به نام قیم واگذار می ‌گردد. انتخاب این شخص از جانب دادگاه و به واسطه درخواست قاضی صورت می ‌گیرد و به عنوان امین حاکم نیز شناخته می ‌شود.

در واقع به دلیل حفظ حق و حقوق افراد محجور به علت عدم توانایی آنان در اداره امور شخصی ‌شان، نهادی به عنوان قیمومیت و شخصی به عنوان قیم تعیین گشته است.

در این مقاله به معرفی قیم، بررسی ویژگی‌ ها و وظایف و اختیارات او می ‌پردازیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

دستور موقت ملاقات فرزند

انواع قیم

قیمومت شامل دو نوع اتفاقی و دائمی است که در نوع اتفاقی این امکان برای قیم وجود دارد که در مواردی بتواند از جانب محجور اقامه دعوا نماید. در قیمومت دائمی نیز قیم تا فرا رسیدن سن قانونی محجور بایستی به وظیفه خود عمل کند مگر اینکه از جانب مراجع قضایی عزل گردد. پس از فرا رسیدن سن قانونی محجورین و یا رفع حجر آنان از جانب دادگاه، به صورت خود به خود قیم عزل می ‌گردد.

ویژگی ‌های قیم

فردی که به عنوان قیم از جانب دادگاه تعیین می‌ گردد هر شخصی با هر ویژگی نمی ‌تواند باشد و بایستی یک سری ویژگی ‌های مهم را دارا باشد تا به عنوان قیم قانونی محجورین شناخته شود. این ویژگی ‌ها عبارتند از:

 • دارای اهلیت باشد یعنی عاقل، بالغ و رشید باشد.
 • عدم‌محجور بودن او
 • هویدا بودن صفت امانتداری در وی
 • عدم ارتکاب به جرایمی مانند خیانت در امانت، کلاهبرداری و هتک ناموس 
حکم رشد چیست؟ قوانین صدور حکم رشد
مطالعه بیشتر

مرجع صالح جهت تعیین قیم

یکی از مواردی که در تکمیل معرفی قیم، بررسی ویژگی ‌های او و نحوه انتصاب وی باید عنوان شود مرجع قضایی مناسب جهت تعیین قیم است.

مرجع صالح جهت تعیین قیم، دادگاه نزدیک محل اقامت وی است که در صورت عدم سکونت شخص محجور در ایران ملاک تعیین مرجع صالح، دادگاه نزدیک به محل سکونت او است.

اختیارات و وظایف قیم، بررسی ویژگی ‌های مسئولیتی او

در واقع اختیارات قیم همان وظایف و وظایفش اختیارات او شناخته می ‌شوند و اختیارات و وظایف وی را می ‌توانیم در یک مقوله بگنجانیم همچنین مسئولیت ‌های وی نیز می‌ تواند جزو این موارد ذکر گردد که همگی شامل موارد زیر هستند.

 • عدم امکان فروش یا به اجرا گذاشتن رهن املاک محجور توسط قیم، مگر در صورت اخذ تاییدیه دادستان نسبت به معامله قبل از فروش.
 • عدم اختیار قیم در خصوص انجام معامله بین خود و محجور، حال تفاوتی ندارد که این انتقال اموال از طرف قیم به محجور(مولی علیه) باشد یا از طرف محجور(مولی علیه) به قیم.
 • امکان دریافت مزد برای انجام وظایف قیمومت برای قیم وجود دارد که میزان مبلغ بنابر مدت و کیفیت کار تعیین می ‌گردد.
 • برخورداری از حق معامله یا دخالت در اموال منقول شخص محجوری که قیمومت او را بر عهده دارد البته با در نظر گرفتن مصلحت فرد.
 • مسئولیت کلیه ضرر و زیان ‌های وارده در شرایطی که ناشی از کوتاهی، تعدی یا تفریط قیم باشد بر عهده اوست و هیچ مصونیتی در این رابطه شامل حال او نمی ‌شود.
شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

دلیل این امر لزوم صرف نهایت دقت و توجه قیم در انجام امور محوله به وی به عنوان یک مقام منصوب از جانب مقام قضایی است که بایستی پاسخگوی اعمال خود باشد.

این بخش از مقاله تا حدودی اطلاعات شما را در خصوص قیم، بررسی ویژگی ‌های او پیرامون مسئولیت‌ ها و اختیاراتش را تکمیل نمود اما جهت آگاهی جامع ‌تر مراجعه به وکیل خانواده در مشهد از طریق تیم یسنا وکیل می ‌تواند گام بلندی در این آگاهی بخشی جامع تلقی شود.

شرایط زن بودن قیم، بررسی ویژگی ‌ها و نحوه انتصاب وی

امکان انتصاب زن نیز به عنوان قیم افراد محجور وجود دارد اما این اتفاق در صورت عدم وجود پدر و جد پدری رخ می ‌دهد که پس از ازدواج مادر، وی باید یک ماه از تاریخ عقد نکاح جهت تقسیم مقتضی به دادستان اعلام نماید.

لازم به ذکر است که قیم بودن زن با شرط اخذ اجازه از شوهرش امکان پذیر خواهد بود.

طرح دو سوال و نکته مهم در خصوص تعیین قیم

۱. آیا اولویت در تعیین قیم با افراد معرفی شده از سوی دادگاه است؟

بله، در صورت اثبات صلاحیت نزدیکان و اقوام شخص محجور، قیمومت فرد به آن ‌ها تعلق می‌ گیرد.

۲. آیا امکان قیم شدن شخص ورشکسته وجود دارد؟

اشخاصی که ورشکسته شده‌ اند و حکم ورشکستگی آنان نیز صادر شده صلاحیت سرپرستی و قیم بودن افراد را ندارند.

از آنجایی که قیمومت افراد نیز در حوزه مسائل خانوادگی است پاسخ به سوالاتی پیرامون این مسئله یا پیگیری درخواست ‌ها و پرونده‌ های تعیین قیم و آگاهی از مسئولیت ‌ها و اختیارات او در تخصص وکیل خانواده است و مجموعه ما می ‌تواند این ابهامات و پرونده ‌ها را به سرعت پیگیری کرده و نتیجه دلخواه را برای متقاضیان عزیز از طریق وکیل خوب در مشهد میسر سازد.

نحله
مطالعه بیشتر

مدارک لازم جهت صدور قیم نامه مادر

همانطور که گفتیم اشخاص جهت انتصاب به عنوان قیم قانونی باید صرف نظر از نسبت فامیلی ویژگی ‌ها و شرایطی را نیز دارا باشند و پس از آن می ‌توانند با ارائه مدارک زیر جهت صدور قیم نامه اقدام کنند.

 • فتوکپی و اصل کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی متوفی و گواهی فوت او
 • فتوکپی و اصل کلیه صفحات شناسنامه شخص محجور(صغیر)
 • فتوکپی و اصل کلیه صفحات شناسنامه مادر محجور(صغیر)
 • فتوکپی و اصل سند ازدواج رسمی والدین محجور(صغیر)
 • دو قطعه عکس مادر به منظور الصاق روی قیم نامه که بعد از صدور قیم نامه مادر استفاده می ‌گردد.

نتیجه گیری

با توجه تعاریف و ویژگی ‌ها و مسئولیت ‌ها و اختیارات عنوان شده برای شخص قیم می ‌توان اینگونه بیان کرد که آنچه شخصیت حقوقی قیم را شکل می ‌دهد دارا بودن ویژگی ‌ها و عمل به وظایف و اختیاراتی است که قانون معین نموده و هر کس به صرف داشتن نسبت فامیلی نمی ‌تواند قیمومیت افراد محجور را به عهده بگیرد بلکه بایستی مسئولیت پذیر بوده و نسبت به وظایف و اختیارات خود آگاه باشد. جهت کسب اطلاعات تخصصی و محول نمودن پیگیری پرونده خود در این زمینه، با بهترین وکیل در مشهد مشورت کنید و مطابق با قانون پرونده خود را پیش ببرید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد