مفهوم شهادت و شرایط شاهد

وکیل درخواست اجرای رای

فهرست مطالب

امروزه با توجه به افزایش میزان جرم خیلی از مردم علاقه دارند تا اطلاعات خود در زمینه حقوق و وکالت افزایش دهند، هدف ما از تولید این مقاله بررسی مفهوم شهادت و شرایط شاهد می باشد، شهادت از نظر مفهومی و لغوی این است که در دعوای حقوقی و کیفری یک فرد دیگر جدا از طریفن دعوا درباره وقوع یا عدم وقوع امری یا جرمی در نزد مقامات قضایی شهادت دهد،

یا به عبارتی دیگر شهادت یعنی این که یک فرد در مراجع غذایی آنچه را که دیده و یا شنیده را بدون کم و کاستی بیان نماید و مراجع غذایی را در خصوص دعوا در جریان بگذارد، در زمینه مفهوم شهادت و شرایط شاهد تعاریف مختلفی وجود دارد، یکی از جامع ترین تعاریف شهادت و شرایط شاهد به شرح زیر است.

بررسی شرایط شاهد

تعریف مفهوم شهادت و شرایط شاهد

شهادت یک واژه عربی است و از ریشه شهد به دست آمده است و دارای یک معنی مصدری (خبر دادن) و اسم مصدری خبر می باشد، شهادت شامل موارد زیادی است، شهادت از اخبار شخصی دیگر به غیر از طرفین دعوا درباره وقوع جرم یا عدم وقوع جرم می باشد و شهادت باید نزد مراجع قضایی و افراد ذیصلاح انجام شود، ما در بررسی مفهوم شهادت و شرایط شاهد به این نکته برخورد کردیم که فرد شاهد آیا شرایط خاصی دارد؟ بله شاهد باید دارای یک سری شرایط خاص باشد که در ادامه مختصری از آن را به شما ارائه می کنیم پس لطفا تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شهادت در قانون

شهادت در قانون مدنی و کیفری ایران تعریف خاصی ندارد و بیش تر از کلمه گواهی دادن استفاده می شود، شهادت عبارت است از گواهی دادن، نقل کردن حادثه ای که رخ داده باشد یا شاهد آن را دیده، شنیده و یا لمس کرده باشد، شهادت در زمره اعمال حقوقی قرار ندارد، شهادت در فقه اسلامی به معنای خبر دادن از حق فرد مسلمان می باشد، فرد شاهد باید شهادت را به صورت کامل بدون اقرار و کم و کاستی بیان کند تا در حق هیچ کس اجحاف نشود و هر کس به حق خودش برسد و مجرم مجازات شود.

آشنایی با عبارت حقوقی عذر موجه عدم حضور در دادگاه
مطالعه بیشتر

مختصری از شرایط شاهد

در ماده 1315 قانون مدنی کشور آمده است که شهادت باید از روی قطع یقین باشد و شک و شبهه ای در آن وجود نداشته باشد، حال این سوال پیش می آید که در مفهوم شهادت و شرایط شهادت منظور از قطع یقین چیست، در مفهوم شهادت قطع یقین یک حالت نفسانی در انسان می باشد که در آن یک حادثه یا کاری برای شخص معلوم و آشکار است و احتمال بروز خطا در آن صفر است، یقین و باوری که شاهد دارد نباید از روی رویا و خیال باشد بلکه باید از راه متعارف و کاملا محسوس باشد.

شرایط کلی شاهد

  • بلوغ
  • عدالت
  • طهارت مولد
  • ذی نفع نبودن
  • ولگرد نبودن شاهد
  • عدم تکدی

در موضوع مفهوم شهادت و شرایط شاهد این ها شرایط کلی از فرد شهادت دهنده می باشد حال ما می خواهیم در ادامه هر کدام از شرایط فوق را به زبان ساده به شما آموزش دهیم، شرایط شاهد بسیار زیاد است و شما می توانید برای دریافت مشاوره مناسب با وکیل خوب در مشهد ارتباط برقرار کنید زیرا باید قبل از هر دعوی کیفری لازم است تا با وکیل های مجرب مشورت کنید تا بتوانید کار های خود را به درستی انجام دهید و از حق قانونی خود دفاع کنید. فرد شاهد باید دارای وضعیت مشخصی باشد و نزد مردم اعتبار داشته باشد و بتوان به حرف آن اعتماد کرد.

بلوغ

به موجب تبصره یک ماده 1210 قانون مدنی سن بلوغ در شاهد مذکر (پسر) باید پانزده سال تمام قمری باشد و در شاهد مونث (دختر) نه سال تمام قمری باشد، در قانون 1313 قانون مدنی مقرر است که شهادت اطفالی که به سن قانونی (پانزده سال تمام) نرسیده اند فقط در یک صورت ممکن است آن هم برای مزید اطلاع استماع مگر در مواردی خاصی که قانون شهادت این افراد را معتبر تشخیص دهد. در صورتی که به دنبال یک وکیل در مشهد هستید لازم است که بدانید وکیل حقوقی در مشهد می داند که در هر پرونده باید چگونه از حق موکلش دفاع کند.

نیابت قضایی و شرایط آن را بشناسید
مطالعه بیشتر

بررسی شرایط شاهد

عدالت

یکی از مهم ترین شرایط شاهد عدالت است، عدالت در مفهوم شهادت و شرایط شاهد آمده است و فردی عادل است که مرتکب گناه کبیره نشده باشد و از هر گونه گناهی پاک باشد، همچنین فرد عادلی که قصد شهادت دارد باید بر انجام گناهان صغیره اصرار نداشته باشد و کار اشتباهی از آن سر نزده باشد، به صورت کلی یعنی مرتکب امری نشود که از لحاظ عرف ناپسند باشد،

بعضی دیگر از مردم بر این باورند که عدالت شاهد باید نزد قاضی یا دادرس به اثبات برسد که یک کار عقلانی هم است، منظور از عدالت در هر کاری شایستگی آن رابطه یا کار است، شاهد نیز باید برای ادای شهادت عدالت را کاملا رعایت کند، اگر شاهد فاقد عدالت باشد دادگاه از استماع شهادت آن فرد خود داری می کند و شهادت آن را قبول ندارد.

طهارت مولد

شاید در نگاه اول فکر کنید که تعریف این شرط شاهد بسیار سخت باشد اما تعریف آن بسیار جامع، کوتاه و ساده می باشد، منظور از طهارت مولد این است که فرد شاهد از روابط نا مشروع به دنیا نیامده باشد و دارای پدر مادر حلال باشد یا در تعریفی دیگر حلال زاده باشد، در قانون کشور آمده است که فردی که از زنا متولد شده باشد در معرض اتهام است و شهادت آن قابل قبول نیست.

در جامعه اسلامی اصل بر طهارت مولد است و این امر نیازی به اثبات ندارد. فرد ناشی از شبهه نیز ملحق به طفل مشروع است. حفظ اعتبار و احترام به شخصیت افراد ایجاب می کند که در صورت ایراد در طهارت مولد در شاهد دادگاه وظیفه دارد که آن را به یکی از روش شرعی و قانونی احراز کند.

مجازات فروش مال غیر چیست؟ و چه فرقی با کلاهبرداری دارد؟
مطالعه بیشتر

ذی نفع نبودن

در ماده 1313 قانون مدنی مصوب 1314 و 1370 آمده است که کسی که در دعوا نفعی داشته باشد نمی تواند شهادت دهد و شهادت آن نزد قاضی و دادگاه پذیرفته نیست، اگر شاهد شهادتش نفعی برایش داشته باشد و آن را پنهان کند مطابق قانون مجازات می شود و شهادت آن قبول نیست. پس یکی از مهم ترین شرایط شاهد این است، شاهد باید طرفدار هیچ کدام از طرفین دعوا نباشد و شهادتش سود و منفعتی برایش نداشته باشد.

نداشتن خصومت با طرفین دعوا

یکی دیگر از مهم ترین شرایط شاهد این است که با هیچ کدام از طرفین دعوا خصومتی نداشته باشد، البته در مورد شرط خصومت این نکته هم وجود دارد که اگر شهادت شاهد به نفع طرف مورد خصومت باشد پذیرفت می باشد. اگر فرد شاهد باریکی از طرفین دعوا خصومتی با مشکل شخصی داشته باشد از طرف دادگاه برای شهادت منع می شود، این فرد نمی تواند حق و عدالت را اجرا کند و فقط برای تسویه حساب شخصی خود شهادت می دهد.

ولگرد نبودن شاهد

ولگرد کسی است که مسکن مشخص ندارد و روش امرار و معاش آن مشخص نیست و شغل و حرفه مناسبی ندارد، به تعریف دیگر ولگرد کسی است که وسیله امرار معاش مشخص و مکان سکونت ثابتی ندارد، شاهد باید ولگرد نباشد و شهادت شاهد ولگرد فاقد اعتبار قانونی می باشد، اگر فرد ولگرد شهادت دهد و ولگردی آن اثبات شود مطابق قانون با آن برخورد می شود و یک ماه تا سه ماه زندانی می شود. شاهد باید شایستگی دادن شهادت را در مراجع قضایی داشته باشد و شرایط زندگی شاهد مشخص باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد