شرایط ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

ممنوع الخروجی زن

فهرست مطالب

آیا می‎دانید ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر چگونه امکان پذیر است؟ آیا مراحل ممنوع الخروج کردن را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل پایه یک دادگستری در مشهد، به بررسی تمامی موارد قانونی در این زمینه خواهیم پرداخت. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

خروج قانونی از کشور از جمله حقوق شهروندی هر فردی می‎باشد،که به هیچ وجه نمی‎توان این حق را از فرد گرفت، مگر بر اساس قانون باشد. به هر حال در هر قانونی استثنایی وجود دارد و هیچ حقی مطلق نخواهد بود. حق خروج از کشور نیز به روش‎های گوناگون می‎تواند منع شود.

ممنوع الخروجی زن

اگر فردی جرمی مرتکب شده باشد، در مرحله اولیه تحقیقات، بازپرس یا قاضی می‎تواند به صورت موقت دستور منع خروج از کشور وی را صادر کرده و به مراجع ذیصلاح و مربوطه اعلام دارد.

همچنین به موجب حکم قطعی، قاضی می‎تواند علاوه بر مجازات اصلی، مجازات تکمیلی ممنوعیت خروج از کشور برای حداکثر دو سال را برای متهم در نظر بگیرد.

حتی گاها در جرایم مالی پیش از صدور رای قطعی و تحت عنوان یک دستور موقت، خواهان درخواست صدور دستور موقت مبنی بر منع خروج از کشور را مطرح خواهد کرد، که پس از دادن تامین یا ضامن، و تایید و صدور آن توسط رئیس حوزه قضایی، و یا پس از صدور حکم مبنی بر محکومیت مالی، محکوم له می‎تواند درخواست ممنوع الخروجی مدیون یا محکوم علیه را از مراجع قضایی درخواست کند.

شرایط شکایت از جرم رابطه نامشروع
مطالعه بیشتر

نکته‎ای که باید به آن توجه داشت این است که، جدا از این موضوع که فردی مرتکب جرمی شود و یا اینکه دینی بر گردن داشته باشد، باز هم تحت شرایطی می‎توان شخصی را ممنوع الخروج کرد، که تحت عنوان قانون گذرنامه در نظر گرفته شده است. به این معنی که زمانی که زن ازدواج می‎کند، تحت شرایطی، این امکان برای شوهر میسر است که زن را ممنوع الخروج کند.

شاید این قیاس ازدواج به عنوان سبب ممنوع الخروجی با سایر موارد ذکر شده برای ممنوع الخروج کردن فرد (بدهی مالی یا ارتکاب جرم)، مقایسه درستی نباشد، اما به ناچار از جمله مباحث ممنوع الخروج کردن فرد در نظر گرفته و مقرر شده‎ است.

همانطور که قبلا ذکر شد، هر چند که حق خروج از کشور، از جمله حقوق شهروندی هر شخصی در جامعه به شمار خواهد رفت، اما زن برای گرفتن گذرنامه به اجازه شوهر نیازمند خواهد بود. اجازه حقی برای زن ایجاد نخواهد کرد و با توجه به ماده ۱۹ قانون گذرنامه، مرد می‎تواند از اجازه خود عدول (سرباز کند) و همسرش (زوجه) را ممنوع‎الخروج کند.

اگر با چنین مشکلاتی مواجه شدید، قبل از هر اقدامی توصیه می‎شود با یک وکیل خوب در مشهد در این زمینه مشاوره گرفته، تا شما را باتمامی مراحل قانونی این امر آشنا کند.

الزام به تهیه مسکن
مطالعه بیشتر

گرفتن گذرنامه مشروط بر اجازه شوهر

بر اساس بند سوم ماده ۱۸ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۱: «زنان شوهر دار برای گرفتن گذرنامه نیاز به اجازه شوهر دارند.» زنان متاهل برای دریافت گذرنامه، نیازمند اجازه رسمی یا حضوری شوهر خود خواهند داشت و باید آن را تقدیم اداره گذرنامه کنند، در غیر این صورت و بدون اجازه شوهر برای این دسته از اشخاص گذرنامه صادر نخواهد شد.

روش دیگر آن می‌‎تواند به این صورا باشد که زن و مرد هر دو در یک دفتر اسناد رسمی حاضر شده و می‎‌بایست مرد اجازه نامه محضری تنظیم و در اختیار زن قرار دهد، که به سبب آن زن می‎‌تواند برای انجام مراحل اداری صدور گذرنامه اقدامات لازم را انجام دهد.

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر

مراحل ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

  • مراجعه به اداره کل گذرنامه و اتباع نیروی انتظامی در تهران و یا دفاتر گذرنامه در شهرستان‎ها.
  • همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و حتی الامکان سند ازدواج.
  • ارائه درخواست ممنوع الخروجی زن توسط شوهر به اداره گذرنامه.
  • بررسی مدارک و مستندات و صدور دستور ممنوع الخروجی.
  • تایید ممنوع الخروجی و پرونده توسط رئیس اداره گذرنامه و ثبت در سیستم‎های رایانه‎ای.

شرایطی که مرد نمی‎تواند زن را ممنوع الخروج کند

با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، با تحقق هر یک از شرایط زیر، این امکان برای مرد وجود نخواهد داشت که همسر خود را ممنوع الخروج کند:

  • در صورتی که زوج ضمن وکالت نامه ای اجازه ی خروج از کشور را به همسر خود بدهد.
  • در صورتی که زوجه رضایت محضری همسر خود را مبنی بر خروج از کشور داشته باشد.
  • زنانی که با شوهر خود مقیم خارج هستند.
  • زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی ماندهاند.
  • در صورتی که در شروط ضمن عقد نکاح به زوجه اختیار خروج از کشور اعطا شده باشد
آزمایشات قبل از ازدواج و ضرورت شناخت آن‌ها
مطالعه بیشتر

و گذر نامه را اخذ نموده باشد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد