قوانین و شرایط منع تحصیل زوجه

منع تحصیل زوجه

فهرست مطالب

آیا شرایط منع تحصیل زوجه توسط مرد را می‎دانید؟ آیا مرد می‎تواند از تحصیل همسرش ممانعت کند و زن بدون اجازه همسرش می‎تواند به تحصیل بپردازد؟  ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را تمامی شرایط و قوانین در خصوص منع تحصیل زوجه آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

منع تحصیل زوجه

منع تحصیل زوجه مغایر مقررات و حقوق  اولیه انسانی او خواهد بود. در مواردی هم که زوجه در ابتدای زندگی مشترک و یا در عقدنامه بنا به هر دلیلی حق تحصیل را از خود سلب و ساقط نموده باشد نیز راهکارهای حقوقی برای ابطال این توافق نیز وجود خواهد داشت.

با توجه به نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه شماره پرونده ۲۸۲-۱/۹-۹۴نظریه شماره ۹۰۵/۹۴/۷-۱۰/۴/۱۳۹۱تحصیل، از حقوق مدنی آحاد جامعه بوده و منع افراد از استیفای این حق، نیازمند وجود قانون می‎باشد که در این زمینه مقرره‎ای وجود ندارد و تحصیل زوجه از عناوین اشتغال به حرفه و صنعت موضوع ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی خارج می‎باشد.

ادامه تحصیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به حدی که در اصل سی‎ام قانون اساسی در این مورد آمده است: «دولت موظف است وسایل تحصیلات عالی را تا حد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.»

شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی
مطالعه بیشتر

منع تحصیل زوجه

قبح جلوگیری از منع ادامه تحصیل به اندازه‎ای می‎باشد که در مورد کودکان به استناد ماده 4 قانون حمایت از نوجوانان سال 1381 این امر جرم تلقی شده و درست است که در مورد بزرگسالان این امر دارای ضمانت اجرای کیفری نیست، اما همان قبح اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

حق تحصیل زن طبق قانون

برای جلوگیری از برخی مشکلات و اختلاف نظرها، می‎بایست زمان ازدواج زن و مرد بر سر همه موارد با یک دیگر به توافق و تفاهم برسند، که حق تحصیل زن نیز یکی از آن‌ توافق‎ها خواهد بود. در صورتی که زن قبل از ازدواج با همسر خود شرط کند که بعد از ازدواج قصد تحصیل را خواهد داشت، بنابراین مرد نمی‌تواند از این امر ممانعت کند. شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج حق طلاق، حق اشتغال، حق تحصیل و … را نیز در بر دارد که در زمینه حق تحصیل زن، مرد می‌تواند با امضا کردن شروط ضمن عقد، اجازه تحصیل را به همسر خود داده یا با امضا نکردن آن، این حق را از او سلب نماید.

مرد تنها زمانی می‌تواند اقدام به منع تحصیل زوجه خود کند که ادامه تحصیل وی به زندگی زناشویی‎شان لطمه‌ای وارد کند و باعث برهم خوردن زندگی مشترک شود. در این شرایط مرد نیز می‌تواند همسر خود را از ادامه تحصیل باز دارد. بنابراین، در صورتی که تحصیل زن بدون اجازه شوهر باشد، مرد فقط می‌تواند از آم ممانعت کند، و در غیر این صورت ادامه تحصیل جزء دلایل طلاق از سوی مرد نیز نخواهد بود.

تدلیس در ازدواج و شرایط مربوط به آن
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که چنانچه زن در زمان ازدواج در حال تحصیل باشد، مرد بعد از ازدواج اجازه مخالفت را نخواهد داشت. در هر صورت با وجود این که شرط ضمن عقد بسیار مهم خواهد بود، ولی همه این مسائل بستگی به توافق دو طرف بعد از ازدواج دارد.

فرآیند رسیدگی به دادخواست منع تحصیل زوجه

به گفته وکیل خانواده در مشهد، مرد در دادگاه خانواده محل سکونت خود یا همسرش می‌تواند دادخواست الزام به تمکین را داده و در آن ذکر کند که خواستار منع تحصیل زوجه خود است. در این هنگام، بعد از ثبت دادخواست، دادگاه شروع به بررسی و رسیدگی خواهد کرد.

مرد می‌تواند در راستای ادعای منع تحصیل همسر خود مدارکی از قبیل شهادت شهود و هر سند دیگری را استفاده کرده تا این موضوع را به اثبات برساند که تحصیل همسرش منافات با تمکین او خواهد بود. دادگاه دلایل مرد را مورد بررسی قرار داده و متعاقبا جلسه دادرسی را به زن و مرد اعلام می‌کند و دفاعیات زن و اظهارت شهود را نیز بررسی خواهد کرد. در صورتی که دلایل قابل قبول باشد، دادگاه حکم به الزام به تمکین و منع تحصیل زوجه را اعلام کرده و تایید می‎کند. اما چنانچه زن با وجود این حکم، باز هم به تحصیل خود ادامه دهد، ناشزه محسوب شده و نفقه از او ساقط خواهد شد.

قوانین مربوط به اهدای جنین
مطالعه بیشتر

بررسی آیات الهی در خصوص حق تحصیل زن

در واقع باید گفت که اسلام بر این باور است که برابری ارزش‎های انسانی در عالی‎ترین چهره خود در میان همه انسان‎ها پدیدار می‎باشد، تا این اندازه که آن را یکی از عقاید اساسی تمام مسلمانان در نظر گرفته است، و وجه تمایز انسان‎ها را نه به صرف ماهیت انسانی از قبیل مرد یا زن بودن، بلکه معیار شایستگی‎ها و سطوح مختلف رفتارها و کردارها که برای تکامل انسانیت و جامعه بشری ضروری است، معین کرده است.

از همین رو در آیه ۱۳ حجرات آمده است:

” یا ایها الناس انّا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلنا کم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اکرمکم عندالله اتقاکم انّ الله علیم خبیر” « ای مردم، همانا ما شما را از یک مرد و یک زن آفریده‎ایم و در نزد خداوند گرامی‎ترین شما، پرهیزگارترین شماست. همانا خداوند دانای آگاه است»

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد