تعیین مهرالمثل و شرایط آن در قانون مدنی

مهرالمثل

فهرست مطالب

آیا می‎دانید مهرالمثل چیست و شرایط آن را می‎دانید؟ آیا می‎دانید زن در چه شرایطی اقدام به تعیین مهرالمثل برای زن امکان پذیر خواهد بود ؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با تمامی شرایط و نحوه تعیین مهرالمثل آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تعیین مهرالمثل

بر اساس قانون مدنی، مهریه زن  می‎تواند به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی شود، که یکی از مهم‎ترین انواع آن ، مهرالمثل می‎باشد.

به عبارت دیگر این امر امکان پذیر است که زوجین در زمان عقد ازدواج، مهریه‌ای مشخص نکرده یا بنا به هر دلیلی تعیین مهریه را به بعد از عقد موکول کنند، بنابراین به همین دلیل، گاهی به جای اینکه مهریه زن، ضمن عقد نکاح معین شود (مهر المسمی)، زن مستحق مهریه‌ای می‎‌باشد که به آن مهرالمثل نیز می‌‎‎گویند.

 

براساس ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی، مبنای تعیین مهرالمثل زن وضعیت خانوادگی و سایر صفات و خصوصیات زن از جمله مدرک تحصیلی و جایگاه اجتماعی او خواهد بود.

هر چند به لحاظ عرفی معمولا در قباله ازدواج مهریه ذکر خواهد شد (مهرالمسمی) اما از لحاظ قانونی و حقوقی، اجباری بر این امر نبوده و زن و مرد می‎توانند بعدا و در زمانی دیگر در خصوص تعیین مهریه به توافق برسند. همین مسئله گاهی باعث خواهد شد که علی رغم مشخص نشدن مهریه ضمن عقد، رابطه زناشویی میان زوجین شکل بگیردکه بر اساس قانون مدنی، در این مورد به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.

آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه
مطالعه بیشتر

همچنین علاوه بر این، در مواردی هم که زوجین مهر المسمی یعنی مهریه مشخصی معین کرده باشند، اما این توافق بنا به دلایلی باطل باشد، بر اساس قانون مدنی به زن مهرالمثل تعلق می‎گیرد.

همچنین در شرایطی که عقد نکاح میان زن و مرد به دلایلی باطل شمرده شود، و زن از باطل بودن عقد ازدواج آگاه نبوده و مهریه‎ای هم برای زن معین نشده باشد، پرداخت مهرالمثل به او در این خصوص موضوعیت پیدا خواهد کرد.  بنابراین عدم تعیین مهریه، اگر رابطه زناشویی میان زوجین شکل گرفته باشد، زن را مستحق دریافت مهرالمثل خواهد کرد.

نحوه تعیین مهرالمثل

  • در صورتی که زن و مرد قبل از عقد نکاح اقدام به تعیین مهریه نکرده باشند و قبل از تعیین مهریه، بین زوجین رابطه زناشویی رخ داده باشد، مهرالمثل برای زن تعیین خواهد شد.
  • در مواردی که توافق زوجین مبنی بر اینکه میزان مهریه چقدر است، به دلایلی باطل بوده باشد، میزان مهریه زن همان مهرالمثل وی خواهد بود.
  • اگر زن مهریه خود را نگرفته باشد، بعد از فوت همسرش می‎بایست به او پرداخت شود.
  • مهریه زن جز سهم‎الارث محسوب نخواهد شد، به این معنی که می‎تواند علاوه بر مهریه، ارثیه خود را نیز دریافت کند.
  • در صورتی که عقد نکاح میان زوجین باطل بوده باشد و بین زن و مرد نیز رابطه زناشویی رخ داده باشد و زن از باطل بودن عقد نکاح مطلع نبوده باشد، در این مورد نیز به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.
وکیل طلاق غیابی در مشهد | بررسی شرایط و هزینه‌های طلاق غیابی
مطالعه بیشتر

عوامل موثر در نحوه تعیین میزان مهرالمثل

همان طور که پیش‎تر ذکر شد، عواملی از قبیل سن فرد، مشخصات ظاهری او، وضعیت و شرایط تحصیلی او، از لحاظ شغلی در چه جایگاهی قرار گرفته داشته و در نهایت شرایط خانوادگی زن در میزان مهرالمثل تاثیرگذار خواهد بود و برای تعیین میزان آن تمامی این جوانب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

باید در نظر داشت که این موارد را با مهریه سایر اشخاصی که به عنوان دوست و فامیل و خویشاوند و غیره هستند، مقایسه خواهند کرد و با توجه به آن مهرالمثلی برای فرد در نظر گرفته خواهد شد.

با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، تعیین مهرالمثل برای افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می­‌کنند با اشخاصی که در شهرهای کوچک و یا در روستاها ساکن هستند متفاوت خواهد بود و میزان آن‌ها یکی نمی­‌باشد.

همچنین در این خصوص می­‌توان گفت که مهرالمثل زنی که تحصیلات عالیه دارد، با زنی که هیچ نوع مدرک تحصیلی ندارد و یا تحصیلات او در سطح پایینی است متفاوت است و به شکل‌های گوناگونی معین خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد