ناشزه و احکام راجع به آن

ابطال رای داوری

فهرست مطالب

در ابتدای امر لازم است مقدمه کوچکی پیش از پرداخت به ناشزه و احکام راجع به آن ذکر کنیم. در زندگی زناشویی و پس از جاری شدن خطبه عقد، زن و شوهر موظف هستند که از لحاظ روحی و عاطفی موجبات آرامش یکدیگر را فراهم کنند حال اینکه مرد علاوه بر آرامش روحی بایستی نیازهای مادی خانواده و همسر را نیز برطرف سازد. در واقع می‌ توان گفت ناشزه امری است در ارتباط با بنیان خانواده و نحوه انجام وظایف زوج و زوجه نسبت به یکدیگر.

تشدید یا تخفیف قرار کیفری

ناشزه به چه معناست؟

ناشزه بودن زن به معنای عدم تامین نیازهای مرد از لحاظ جسمی و عاطفی  در زندگی مشترک است. اگر زن در انجام وظایف خود کوتاهی کند یا به عبارتی ناشزه باشد مثل عدم سکونت در منزل مشترک، طبق قانون نفقه به او تعلق نمی ‌گیرد. همچنین اگر مرد نیز به وظایف زناشویی خود عمل نکند مثلا منزل مشترک را برای مدت زیادی ترک کند طبق قانون حق طلاق به زن تعلق می ‌گیرد. پس در رابطه با انجام وظایف زن و مرد، قانون به طور یکسان برای هر یک حق و حقوقی در نظر گرفته تا حق هیچ یک باطل نگردد.

یکی دیگر از مصادیق ناشزه بودن مرد نیز عدم پرداخت نفقه و خرجی مناسب شئونات زن به او در صورتی است که مرد از استطاعت مالی کافی برخوردار باشد که در این صورت نیز زن می ‌تواند علیه زوج به علت ترک نفاق اقامه دعوی کند.

این‌ ها مواردی در خصوص ناشزه و احکام راجع به آن بودند که در ادامه جهت تفسیر بهتر موضوع به بررسی بیشتر این احکام قانونی می ‌پردازیم.

قوانین مربوط به نحوه اثبات نشوز
مطالعه بیشتر

نقطه مقابل نشوز

نقطه مقابل نشوز تمکین است؛ یعنی انجام مسئولیت ‌ها در زندگی مشترک که شامل دو نوع تمکین عام و خاص است.

تمکین عام مربوط به اطاعت از شوهر در اموری مانند تربیت فرزندان، عدم اشتغال برای رضایت همسر است. اما تمکین خاص تنها مربوط به برقراری رابطه جنسی با همسر و رفع نیازهای جنسی او است.

یکی از مصادیق ناشزه و احکام راجع به آن

ترک منزل توسط زن و عدم برقراری رابطه جنسی با همسر بدون دلیل منطقی مصداق ناشزه بودن به شمار می ‌رود و منجر به ساقط شدن حق و حقوق زن مانند تعلق نگرفتن نفقه به او می‌ گردد اما اگر این ترک وظایف با هدف جلوگیری از ضرر جانی، مالی صورت گیرد مثلا زن جهت جلوگیری از وارد شدن ضرر جانی به او (کتک زدن) منزل مشترک را ترک کند یا اینکه در زمان عادت ماهیانه از برقراری رابطه با شوهرش امتناع کند این عمل نشوز محسوب نشده و حق و حقوق زن به او تعلق می ‌گیرد.

ناشزه و احکام راجع به آن در خصوص تمکین

در صورت عدم تمکین از سوی زن، مرد این اختیار را دارد که علیه او اقامه دعوی کند و خواستار تمکین او شود که مراحل طرح این دادخواست تقریبا پیچیده هستند و برای اینکه شخص بتواند ادعای خود را ثابت کند بایستی از کلیه مراحل و مفاد قانونی این موضوع آگاهی داشته باشد که دستیابی به این آگاهی از طریق مراجعه به وکیل خانواده در مشهد برایتان مقدور خواهد بود. لازم به ذکر است که وکیل خانواده در زمینه مسائل حقوقی مرتبط با دعاوی خانوادگی فعالیت دارد و مسئول رسیدگی به پرونده ‌هایی از جمله نفقه، حضانت فرزندان، مهریه و مسائلی از این قبیل است. در ادامه روند طرح دادخواست الزام به تمکین را شرح می ‌دهیم.

  • ثبت دادخواست الزام زن به تمکین از طریق ثبت در دفتر خدمات الکترونیک قضایی
  • ارسال پرونده به دادگاه محل اقامت زوجه و ارسال به یکی از شعب
  • تعیین وقت رسیدگی به پرونده و ابلاغ آن به طرفین
  • در جلسه دادگاه مرد باید ثابت کند که اسباب و وسایل مورد نیاز زندگی را در حد شئونات زن برایش فراهم کرده که برای اثبات این ادعا، قاضی دادگاه از طریق کارشناس رسمی دادگستری به بررسی شرایط موجود پرداخته و رای نهایی را صادر می ‌کند.
  • در صورت اثبات ادعای مرد در خصوص عدم تمکین زن، حکم صادره نهایی مبنی بر الزام تمکین زن خواهد بود که پس از قطعیت این رای، مرد از طریق دادگاه بدوی درخواست صدور اجرائیه کرده و اجرای حکم از طریق ارسال پرونده به اجرای احکام صورت می ‌گیرد. چنانچه پس از صدور حکم و اجرائیه، زن همچنان به وظایف زناشویی خود عمل نکند ناشزه به حساب می ‌آید.
قوانین صیغه موقت به اجازه پدر
مطالعه بیشتر

وکیل نسب در مشهد

ناشزه و احکام راجع به آن در خصوص پرداخت مهریه

در صورت اثبات ناشزه بودن زن در دادگاه بر خلاف اینکه نفقه به او تعلق نمی ‌گیرد اما مهریه به میزان ذکر شده در عقدنامه و متناسب با استطاعت مالی شوهر به او تعلق می ‌گیرد.

رابطه نشوز با شرط تنصیف ضمن عقد نکاح

از جمله حقوق مالی و قانونی زن که حین عقد نکاح ذکر می ‌شود مربوط به این است که نصف اموال و دارایی‌ های مرد به زن تعلق می‌ گیرد که در صورت اثبات ناشزه بودن زن در دادگاه این شرط کان لم یکن تلقی شده و نصف اموال مرد به زن استحقاق نمی ‌یابد.

وکیل خوب در مشهد

تیم یسنا وکیل، وکلایی ماهر و دارای تجربه در خصوص دعاوی و مسائل خانوادگی را در اختیار دارد که متناسب با شرایط و پیچیدگی پرونده شما بهترین وکیل در مشهد را به شما معرفی خواهد کرد. توجه داشته باشید که حتما در خصوص رسیدگی به پرونده‌ تان از مشورت و راهنمایی وکلای متخصص استفاده کنید؛ زیرا به نحو کاملا حرفه ‌ای به کلیه جوانب امور مسلط هستند.

نتیجه گیری

با استناد به مطالب گفته شده پیرامون نشوز می ‌توان اینگونه عنوان کرد که ناشزه بودن امری است که هم مصداق زنانه دارد و هم مصداق مردانه که جهت برقراری تساوی حقوق زن و مرد برای هر یک در قانون مجازاتی در نظر گرفته شده است حال اینکه این مجازات شامل پرداخت وجه یا حبس نیستند و در قالب حکمی هستند که فرد را به انجام وظایف مربوطه خود در زندگی زناشویی نسبت به یکدیگر ملزم می‌ کنند.

شرایط و قوانین عدم تعلق مهریه به زن
مطالعه بیشتر

لازم به ذکر است که در این زمینه می ‌‌توانید از راهنمایی ‌های مشاورین حقوقی خانواده نیز بهره مند شوید و در صورتی که نتیجه دلخواه شما حاصل نشد می ‌توانید از طریق قانونی نسبت به دریافت حق و حقوق خود اقدام نمایید، این حق و حقوق شامل وظایف اصلی هر زن و مردی است که بایستی برای حفظ بنیان خانواده خود را ملزم به انجام و پایبندی به آن بدانند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد