آشنایی با نحله و اجرت المثل

نحله و اجرت المثل

فهرست مطالب

آیا نحله و اجرت المثل و تفاوت‎های آن را می‎شناسید؟ آیا شرایط پرداخت آن‎ها را می‎دانید ؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، بررسی نحله و اجرت المثل و تفاوت‎های آن پرداخته و شما را با تمامی شرایط آن آشنا خواهیم کرد.

نحله و اجرت ‎المثل و تفاوت‌های آن

نحله یا اجرت ‌المثل یکی از روش‌هایی است که قانون‌گذار برای حمایت از زنان در نظر گرفته است، که به واسطه آن پرداخت حقوق مالی در طول زندگی مشترک، به زن تعلق خواهد گرفت.

نحله و اجرت المثل

 نحله هم مانند اجرت المثل در زمانی به زن تعلق خواهد گرفت که طبق گفته وکیل طلاق در مشهد، طلاق به تقاضای مرد باشد و همچنین تقاضای مرد نباید ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی باشد.

در صورتی که به هر ترتیب امکان تعیین اجرت المثل نباشد، در اینجا موضوع نحله نیز پیش خواهد آمد و نسبت به تعیین نحله اقدام خواهد شد. بنابراین نمی‎توان هم اجرت المثل گرفت و هم درخواست پرداخت نحله نمود.

لازم به ذکر است که می‎توان مهریه و نفقه را چه در دوران زندگی زناشویی و چه در هنگام طلاق توافقی  مطالبه کرد، اما برای دریافت نحله و اجرت ‌المثل حتما باید بعد از درخواست طلاق آن را مطالبه کرد.

نحله در صورتی به زن تعلق خواهد گرفت که شرایط تعلق اجرت ‌المثل ایام زوجیت فراهم نباشد.

نحله چیست؟

نحله در لغت به معنی بخشش می‎باشد، و در اصطلاح حقوقی به مبلغی گفته می‎شود که دادگاه با توجه به شرایط خاصی تعیین می‌کند که مرد باید به زن بپردازد. بر اساس بند ب ماده ۶  قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، هنگامی که امکان تعیین اجرت‌ المثل برای زن بنا به هر دلیلی فراهم نباشد، در این صورت با توجه به مدت زمان زندگی مشترک و کار‌هایی که زن در طول زندگی انجام داده است، مبلغی به عنوان نحله برای او معین و در نظر گرفته خواهد شد.
البته با نظر به گفته وکیل خانواده در مشهد، الزام شوهر به پرداخت نحله به عنوان جبران خسارت زن در مورد سوء استفاده شوهر از اختیار حق طلاق بوده، بنابراین آنچه به زن داده می‌شود، به عنوان حق او محسوب می‎شود نه بخشش. از همین رو شوهر به دادن نحله ملزم شده و اراده او در ایجاد و میزان آن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

وکیل حق حبس در عقد نکاح
مطالعه بیشتر

شرایط پرداخت نحله عبارتند از:

  • برای تعیین کردن مبلغ نحله نیازی به کارشناسی نخواهد بود و قاضی با در نظر گرفتن تعداد سال‌هایی که زن و مرد با هم زندگی مشترک داشته‎اند، نوع کار‌هایی که زن در خانه همسرش انجام داده است و وضعیت مالی مرد مبلغی را در نظر گرفته و معین خواهد کرد.
  • یکی از شرط‎های مهمی که در رابطه با شرایط زن برای دریافت نحله وجود دارد، این است که باید تقاضای طلاق توسط مرد انجام گرفته و برای این دادخواست عذر موجهی وجود نداشته باشد. بنابراین در نظر داشته باشید که در زمان زندگی مشترک نحله به زن تعلق نخواهد گرفت و این حق تنها مربوط به زمانی است که مرد درخواست طلاق را داده باشد.
  • در صورتی که زن از انجام وظایف زناشویی خود کوتاهی کرده است و یا هر دلیل دیگری که از سوی دادگاه برای طلاق موجه بوده، وجود داشته باشد، دیگر نحله به زن تعلق نداشته و پرداخت نخواهد شد.

ابطال رای داوری

اجرت ‌المثل چیست؟

اجرت‌ المثل به معنی پرداختن اجرت کار‌هایی می‎باشد که زن در خانه همسرش انجام داده است. در صورتی که زن موظف به انجام آن کار‌ها نبوده باشد، در واقع بر طبق یک قاعده کلی، عمل انسان محترم است و مستحق اجرت خواهد بود. بنابراین کسی که کاری را برای دیگران انجام می‌دهد، مستحق اجرت خواهد بود، مگر اینکه قصد تبرع (مجانی بودن) داشته باشد.

معنای تجویز ازدواج مجدد چیست؟
مطالعه بیشتر

در این موارد مرد موظف خواهد بود که اجرت‌ المثل این کار‌ها را پرداخت کند. این اجرت به دستور قانون بوده و متناسب با کار‌هایی خواهد بود که زن در خانه انجام داده است. پس باید توجه داشت که این امر ارتباطی با دارایی مرد نداشته و در هر صورت باید پرداخت شود.

نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که در روابط خانوادگی این فرض وجود خواهد داشت که قرار نیست زن از همسر خود بابت کار‌هایی که در منزل او انجام می‌دهد، حق و حقوقی به عنوان دستمزد دریافت کند، اما قانون‌گذار با طرحی تحت عنوان اجرت ‌المثل، در مباحث قانونی قصد تفهیم این موضوع را داشته که زن موظف به انجام کار‌های منزل نبوده و در صوت انجام هرگونه اقدامی در منزل می‌تواند اجرت ‌المثل مربوط به آن را دریافت کند. به عبارت دیگر در صورت مطالبه اجرت ‌المثل باید اجرت او پرداخته شود.

شرایط پرداخت اجرت‌ المثل عبارتند از:

– درخواست طلاق از سوی زن نباشد.
– طلاق به دلیل سر باز زدن زن از وظایف زناشویی و یا سوء اخلاق او نباشد.
– انجام کار‌های منزل شرعا به عهده زن نبوده باشد.
– انجام کار‌ها به دستور مرد یا با درخواست او باشد و زن برای انجام کار‌ها قصد تبرع نداشته باشد.
هنگامی اجرت‌ المثل توسط دادگاه مورد حکم قرار خواهد گرفت که توافق دیگری در زمینه مالی میان زن و شوهر نباشد، و در صورتی که توافقی باشد، باید دقیقا بر اساس آن عمل شود.

عیوب زن در طلاق
مطالعه بیشتر

اجرت ‌المثل با شرط انتقال نصف دارایی قابل جمع نخواهد بود، چرا که اگر شرط انتقال نصف دارایی، به صورت توافقی باشد و بر اساس حکم قانون پرداخت اجر‌ت‌ المثل مقدم بوده و در این مورد فقط به انتقال تا نصف دارایی حکم صادر خواهد شد.

تفاوت‌های نحله و اجرت‌المثل

اجرت ‌المثل در حقیقت حق‌الزحمه کار‌هایی است که زن در خانه شوهر خود انجام داده است، در صورتی که وظیفه‌ای در خصوص انجام آن‌ها ندارد. در این شرایط زن استحقاق دریافت اجرت ‌المثل را داشته، مگر اینکه قصد انجام رایگان آن امور را داشته باشد، که به اثبات رساندن این امر بر عهده مرد می‎باشد. در صورتی که نحله بخششی از سوی مرد خواهد بود و به این معنی است که لازم نیست حتما زن بابت دریافت آن کاری انجام داده باشد.

مدارک لازم برای دریافت نحله و اجرت‌المثل

  • اصل سند ازدواج و در صورت نبود اصل سند باید کپی آن از همان دفترخانه‌ای که عقد در آن انجام شده است، دریافت شود.
  • اصل شناسنامه زن
  • اصل کارت ملی زن

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد