نحوه اخذ مهریه از حساب بانکی

اقاله چیست

فهرست مطالب

مهریه یکی از مهم ترین مباحث مالی در زمان عقد و از جمله حقوق اقتصادی زن بوده و تعیین مقدار آن به رضایت زوجین بستگی دارد. مهریه نوعی الزام و تکلیف قانونی عنوان شده که به واسطه عقد ازدواج بر شوهر تحمیل می‌ شود و مالی است که شوهر برای نکاح به زن تملیک می ‌نماید. پرداخت مهریه، سنتی دیرینه است که برگرفته از سنت و مذهب رایج ایران زمین است. بر همین اساس برای پرداخت مهریه گاهی مقام قضایی دستور به  اخذ مهریه از حساب بانکی می دهد.

فلسفه مهریه در واقع نشانه ابراز علاقه شوهر به همسر خویش است که به تعبیر قرآن کریم از آن به صداق یعنی نشانه راستین بودن علاقه مرد به همسرش نام برده شده و در حکم هدیه و تبرع بیان می گردد.

نهاد مهریه در حقوق ایران بر منطق و فلسفه خاصی استوار است که باید ضمن آشنا ساختن زوج های جوان با آن، قانون گذار را در مسیر تحقق آن کمک و یاری کرد. حقوق دانان مهریه را نوعی پشتوانه مالی از زن دانسته اند و به سبب آن نقص قوانین ارث زن را توجیه کرده اند. در هر حال با توجه به اینکه مهریه غالبا به هنگام طلاق و جدایی از سوی زن مطالبه می ‌شود، قانون گذار مواد قانونی مرتبط با موارد استحقاق زن را تبیین نموده است.

چگونگی مطالبه مهریه

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که در صورت بروز اختلاف و هنگام جدایی بین زوجین، زن چگونه می تواند درخواست مهریه کند؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که زن می تواند با مراجعه به دادسرای خانواده و تقدیم دادخواست، به طور هم زمان اموال شوهر خود را توقیف نموده و از طریق دادگاه اخذ مهریه از حساب بانکی زوج را درخواست کند.

در صورتی که شوهر مالی به منظور پرداخت مهریه نداشته باشد، به موجب ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی زن می تواند تقاضای بازداشت شوهر را تا وقت ادای دین از محضر دادگاه خانواده درخواست نماید. (به عبارت دیگر در صورتی که مالی از بدهکار در دسترس باشد؛ دادسرا آن را ضبط و به حد محکومیت از مال ضبط شده استیفا می کند ، مثل اخذ مهریه از حساب بانکی مرد تا هنگام تسویه مهریه انجام می گیرد. در غیر اینصورت بنا به تقاضای محکوم له، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا وقت ادای دین حبس خواهد کرد.

آیا تکدی گری جرم است؟
مطالعه بیشتر

درصورتی که شوهر، مهریه زن را پرداخت نکند، زن می تواند با معرفی اموال و دارایی های شوهر تقاضای توقیف اموال شوهر خود را نماید و علاوه بر آن این حق را دارد که جهت اخذ مهریه خود از موجودی حساب های بانکی شوهر رسید دریافت کرده و آنها را توقیف نماید.

همچنین زن می تواند برای اخذ مهریه از دادسرا تا یک چهارم از حقوق پایه دریافتی شوهر در صورت داشتن فرزند از موسسات و سازمان های دولتی یا خصوصی را نماید؛ و در صورتی که مرد مالی داشته باشد و زن احتمال فروش یا جابه جایی آن مال را دهد می تواند از دادسرا درخواست “تامین خواسته” نموده و با صدور قرار تامین از این مال مهریه خود را برداشت نماید.

بنابراین هر زمانی که زن بتواند اموالی از شوهر را مبنی بر وجود توانایی مالی شوهر در پرداخت مهریه به دادسرا معرفی نماید، این اموال توقیف می شود و از آنجایی که مهریه زن جز حقوق ممتاز است بنابراین زن بر سایر طلبکاران مقدم می گردد.

البته توقیف اموال شوهر در صورتی انجام می شود که این مال معرفی شده جز مستثنیات دین نباشد، مستثنیات شامل مسکن محل سکونت مرد، وسیله نقلیه مورد نیاز او، ابزار کار و پیشه، اثاثیه مورد نیاز زندگی و اشخاص تحت تکفل مرد می ‌باشد. با این حال به دلیل پیچیدگی قوانین و پروندهای دادگاه خانواده بهتر است از وکیل خانواده در مشهد بهره مند گردید تا مجراهای قانونی را توسط یک وکیل خوب در مشهد پیگیری نمایید.

جرم فرار از صحنه تصادف
مطالعه بیشتر

نحوه اخذ مهریه از حساب بانکی

زن می تواند جهت مطالبه مهریه با مراجعه به دفتر ازدواج محل وقوع عقد نکاح، تقاضای صدور اجرائیه نماید و پس از ابلاغ اجرائیه به مرد، ظرف مدت 10 روز از تاریخ ابلاغیه مهلت دارد تا مهریه مطالبه شده زن را بپردازد.

دلالی و نکات حقوقی آن

با درخواست زن به عنوان طلبکار و با حکم دادگاه و دستور مرجع اجرای رای، موضوع اخذ مهریه از حساب بانکی زوج به بانک مرکزی ابلاغ می شود. بانک مرکزی باید مطابق فهرستی از همه حساب های بانکی مرد در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری وجود دارد به دستور مقام قضایی آن ها را جهت مسدود کردن به مرجع اجرای رای تسلیم نماید.

بنابراین زن می تواند پس از صدور رای قطعی و ضمن تقاضای اجرائیه و طی شدن مراحل قانونی ابلاغ رای، با مراجعه به اجرای احکام تقاضای وصول مبلغ توقیف شده را نماید. مدت زمان صدور و ابلاغ اجرائیه حدود یک ماه از زمان قطعی شدن رای دادگاه است و پس از این زمان می توان تقاضای وصول مبلغ توقیف شده را نمود.

باید بیان کرد که توقیف حساب بانکی و یا سایر اموال و دارایی های مرد تا پرداخت کامل مهریه ادامه دارد.

حساب بانکی جز مستثنیات دین است؟

سوالی که در اینجا پیش می ‌آید این است که آیا حساب بانکی جز مستثنیات دین است؟ در این خصوص بیان شده است که آن مقدار از وجه نقد که مشمول مستثنیات دین و جهت رفع نیازهای زندگی روزانه مرد نباشد، قابل توقیف است؛ بنابراین هر زمانی که در زندگی شخص بدهکار با توقیف اموال یا دارایی اش خلل ایجاد شود به موجب قانون می بایست از راه های دیگری جهت وصول مهریه اقدام گردد.

مال خری و مجازات های آن
مطالعه بیشتر

موارد و ملزومات مستثنیات دین

مستثنیات دین مواردی است که قابل توقیف جهت پرداخت بدهی و مهریه نمی باشد و طبق قانون اعم از منزل مسکونی مرد که در شان وی باشد.

  1. اگر منزل مسکونی بیشتر از بدهی مرد باشد، می توان با فروش آن مهریه را پرداخت و با باقی مانده آن خانه ای دیگر خرید یا خانه ای را رهن کرد یا اینکه بخشی از خانه را فروخت و با آن میزان مهریه را پرداخت.
  2. مورد دیگر مستثنیات دین، اثاثیه منزل مورد نیاز زندگی شخص بدهکار و خانواده اش می باشد اما چنانچه این اثاثیه جز لوازم لوکس و تجملی باشد، جهت پرداخت مهریه قابل توقیف است.
  3. آذوقه مورد نیاز برای شخص بدهکار و خانواده تحت تکفل اش از جمله مستثنیات است.
  4. ابزار و کتب علمی مورد نیاز بدهکار برایکسب علم، یکی دیگر از موارد مستثنایت دین است.
  5. وسایل و ابزار مورد نیاز برای کار پیشه وران و کشاورزان نیز جز اموال توقیفی نمی باشند؛ بنابراین چنانچه در روند رسیدگی زن اموالی یا دارایی هایی از شوهر معرفی کند که جز مستثنیات دین باشد.

این موارد در زمان اجرای حکم، مورد توجه مرجع رسیدگی قرار خواهد گرفت و در این خصوص توسط مامور دادگاه تحقیقات مورد نیاز به عمل خواهد آمد. البته در خصوص حکم توقیف اموال و اخذ مهریه از حساب بانکی، مرد می تواند اعتراض کرده و تقاضای تجدید نظر نماید که تا اعلام رای دادگاه از اموال مشمول مستثنیات دین رفع توقیف خواهد شد. در این خصوص می توان با کمک گرفتن از یک وکیل در مشهد منع توقیف اموال را با مفاد قانونی سریع تر رفع نمود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد