نحوه انتشار احکام دادگاه

اضطرار در قانون مجازات

فهرست مطالب

دادگاه مکانی می باشد که در آن گروهی از افراد دارای صلاحیت به عنوان یک نهاد دولتی، اختلافات حقوقی شاکی ها را رسیدگی کرده و عدالت را برقرار می کنند. دادگاه زیر نظر دادسرا فعالیت می کند و شاکی بعد از ارائه شکایت نامه خود به دادگستری، منتظر می ماند تا دادگستری مشخص نماید که چه دادگاهی صلاحیت پرداختن به شکایت او را دارد. چون که جرائم  بسیار گسترده اند و رسیدگی به آن ها نیازمند صلاحیت و تجربه می باشد.

بنابراین برای رسیدگی به موارد گوناگون دادگاه هایی با موضوع مشخص وجود دارد، تا عدالت را در امور کیفری، مدنی و اداری برقرار کنند. دادگاه ها در ایران به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم بندی می شوند. دادگاه های حقوقی به مشکلات و اختلافات اقتصادی و اجتماعی می پردازند و خسارات ناشی از تضییع حق شاکیان در حیطه های مالی، خانوادگی، قرارداد ها را برآورد و اعلام می کنند. دادگاه کیفری از یک رییس و 3 قاضی تشکیل می شود. هر جرمی که مجازات آن قصاص نفس، اعدام، سنگسار و سلب حیات می‌ باشد مربوط به دادگاه کیفری است.

مجازات جعل مهر

جرائم سرقت که مستحق مجازات حد سوم ارتکاب سرقت یا حبس ابد است. جرایم سرقت که مستحق مجازات حد برای بار اول و دوم یا قطع عضو است، در این دادگاه مشخص می شوند. برای این که در پرونده های خود پیروز باشید باید به تیم یسنا وکیل مراجعه کنید و از وکلای با تجربه و خبره برای حل مشکل پرونده تان راهنمایی و مشاوره بگیرید. مجموعه ما تجربه و سابقه زیادی در تمام زمینه های حقوقی و کیفری و خانواده دارد.

آشنایی با افراز مال مشاع و شرایط آن
مطالعه بیشتر

ویژگی ها و نحوه انتشار احکام دادگاه

با تصویب دستورالعمل نحوه انتشار احکام دادگاه ها و برگزاری دادگاه علنی، نحوه انتشار احکام با جزئیات بیشتری تعیین شده است که در ادامه مقاله به بیان برخی از ویژگی ها و مقررات این دستورالعمل می پردازیم. لطفا با ما همراه باشید. این دستورالعمل دو دسته از آرا دادگاه را جهت انتشار الزامی کرده است. دسته اول در خصوص شیوه انتشار آرا و احکام در ماده های 23 و 36 قانونی مجازات اسلامی مقرر می کند، قانون هایی که در آن نام متهم یا متهم ها به همراه مشخصات پرونده باید منتشر شود و بیش تر جنبه تنبیهی برای متهم و آسودگی خاطر جامعه است.

دسته دوم آرایی هستند که شامل آرای دادگاه های حقوقی و کیفری و دیوان عالی و دیگر مراجع قضایی می باشند، این احکام بدون ذکر نام شاکی ها و متهم ها و خواهان ها و خواندگان منتشر می شود و هدف از آن دسترسی تمام جامعه به آرا صادر شده و امکان نقد و بررسی آن ها توسط حقوق دانان و منتقدان است.

چنان چه به نظر دادگاه و صادر کننده حکم، انتشار حکمی باعث اخلال در نظم عمومی باشد، در حکم خود می تواند انتشار آن را ممنوع نماید. در این دستورالعمل قوه قضاییه باید توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه سامانه ای اختصاصی جهت انتشار آرا محاکم به ترتیب با اولویت آرا دیوان عالی کشور، دادگاه کیفری یک و سایر دادگاه‌ ها و مراجع قضایی ایجاد نماید. مهلت راه اندازی این سامانه دو ماه پس از ابلاغ دستورالعمل نحوه انتشار احکام تعیین شده است.

تفاوت‎‌های ورشکستگی و اعسار
مطالعه بیشتر

قوانین انتشار حکم

نحوه انتشار احکام دادگاه قوانین معین و خاصی دارد، تا قبل از این قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1395 و مقررات آیین دادرسی کیفری قانون هایی را در خصوص انتشار آرا محاکم کیفری مشخص کرده بود، ولی هیچ دستورالعملی در خصوص نحوه انتشار احکام دادگاه ها وجود نداشت. دستورالعمل نحوه انتشار احکام دادگاه ها و برگزاری دادگاه علنی در سال 1400 تصویب شد و به گزارش خبرگزاری ها توسط رئیس قوه قضاییه به محاکم دادگستری ابلاغ شده است.

همچنین قبل از این در ماده 23 قانون مجازات اسلامی نحوه انتشار حکم دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی پیش بینی شده بود. دادرسان دادگاه ها در جرائم حدی، قصاص و مجازات های تعزیری این اختیار را دارند که حکم قطعی، طبق این مصوبه می تواند به عنوان یک مجازات تکمیلی همراه با مجازات اصلی، متهم را محکوم به انتشار حکم کیفری نماید. اما کیفیت و چگونگی این انتشار حکم تعیین نشده بود.

همچنین در ماده 36 قانون مجازات اسلامی، انتشار احکام قطعی در مورد جرائم محاربه و افساد فی الارض و یا تعزیر تا درجه چهار و کلاه برداری بیش از صد میلیون تومان را در یکی از روزنامه های محلی پیش بینی شده است و شرط این ماده این است که انتشار حکم موجب اخلال در نظم عمومی نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتشار احکام دادگاه باید به یک وکیل خوب در مشهد مراجعه کنید، وکیل می‌ تواند در زمینه‌ نحوه انتشار احکام دادگاه به خوبی شما را راهنمایی کند.

قوانین و مجازات‌ها برای تخریب اموال خصوصی و عمومی
مطالعه بیشتر

نتیجه گیری

هر انسانی در طول زندگی هر چه زندگی آرام و بی حاشیه ای داشته باشد باز هم امکان دارد که مشکلاتی برایش پیش بیاید که مجبور باشد به دادگاه مراجعه کند. برای حضور یافتن در مراجع قضایی باید اطلاعات کافی را داشته باشید و به یک وکیل در مشهد مراجعه کنید. داشتن وکیل و اطلاعات کافی می تواند باعث پیروزی در دعواهای دادگاهی و حقوقی شود.

در صورتی‌ که انتشار حکم محکومیت به تشخیص دادستان، به دلیل گذشت زمان با تغییرات وضعیت امنیتی جامعه در زمان اجرای حکم به مصلحت جامعه نباشد، مراتب به دادگاه صادر کننده حکم اعلام می‌ شود. دادگاه با رعایت جوانب امنیتی و مصالح اجتماعی اعلام نظر خواهد کرد و در صورتی‌ که نیازمند مشورت با مقامات عالی قضایی باشد، دادگاه مراتب را به نحو مقتضی استعلام خواهد نمود.

برای دریافت بیشتر اطلاعات باید به بهترین وکیل در مشهد مراجعه کنید. داشتن وکیل به شما کمک زیادی می کند، چون وکلا تجربه زیادی دارند و می توانند در زمینه نحوه انتشار احکام دادگاه به شما کمک رسانی کنند. قبل از انتخاب وکیل بهتر است مقداری تحقیق کنید تا یک وکیل خوب را انتخاب کنید. در این مقاله ما نحوه انتشار احکام دادگاه را به صورت مختصر برای شما توضیح دادیم و تلاش کردیم مطالب مفیدی را به شما ارائه کنیم، از همراهی شما بینهایت سپاسگزارم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد