نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت

وکیل ربا در مشهد

فهرست مطالب

حکمیت به معنای داوری بین افراد است، یعنی افرادی بین خود فردی را به عنوان داور مشخص می‌ کنند تا در صورت بروز مشکلات، به او مراجعه کنند و بر اساس نظر او فرد خطاکار مشخص شود و همچنین در صورت ایجاد خسارت مبلغ خسارت و پرداخت کننده و دریافت کننده آن را نیز داور معین می‌ کند.

از این رو در نظام حقوقی ایران نهادی به نام داوری ایجاد شده تا اختلافات میان افراد به راحتی و بدون مراجعه به دادگاه‌ توسط شخص عادل و حاکم حل شود.

نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت و مزایا و شرایط مراجعه به آن

در کشورهای پیشرفته، این نهاد از جایگاه ویژه ‌ای برخوردار است؛ زیرا کاربرد و اهمیت آن به درستی در جامعه و در بین مردم نمود پیدا کرده است اما در کشور ما هنوز مردم آگاهی ‌های عمومی لازم، نسبت به این نهاد را ندارند به همین دلیل این نهاد نتوانسته جایگاه ویژه خود را در جامعه کسب کند. در ادامه مزایای وجود نهاد داوری و شرایط مراجعه به آن را عنوان خواهیم کرد.

ورود ضرر در جرم جعل

 • سرعت عمل نهاد داوری نسبت به دادگاه‌ ها یکی از ملاک‌ های مزیت آن محسوب می ‌شود. مثلا مسئله ‌ای که در دادگاه چند ماه طول می‌ کشد تا رای نهایی صادر شود در نهاد داوری طی دو جلسه در یک هفته با حضور طرفین و با وساطت و کمک داور قابل حل خواهد بود.
 • هزینه‌ های کم مربوط به دادرسی در ایران باعث شده تا عموم افراد جامعه از آن استقبال چندانی نداشته باشند و مراجعه به دادگاه و طرح شکواییه را به حضور در نهاد داوری ترجیح دهند اما در کشورهای غربی هزینه ‌های دادرسی نهاد داوری تقریبا بالاست و به همین افراد گرایش بیشتری برای مراجعه به این نهاد و حل اختلاف‌های خود دارند.
 • عدم نیاز به رعایت تشریفات خاص آیین دادرسی مدنی بر خلاف ارائه دادخواست ‌ها به دادگاه. در ارائه طرح مورد نظر به دادگاه اگر اصول آیین دادرسی مدنی مورد غفلت و فراموشی قرار گیرد و رعایت نشود، درخواست شما در همان ابتدا رد خواهد شد.
خیارات مختص عقد بیع
مطالعه بیشتر

در نهاد داوری قرار تعیین شده میان طرفین که با کمک قاضی حاصل شده است بر روی یک برگ کاغذ معمولی هم سندیت دارد و طرفین ملزم به اجرای آن هستند. همچنین زبان قاضی کاملا ساده و عامیانه و به دور از تکلف و پیچیدگی است.

 • اختصاص دادن وقت ویژه به صحبت ‌های مراجعه کنندگان و عدم بی احترامی و کوچکترین توهین به آنان.
 • اگر اختلافات ما بین افرادی باشد که اختلاف مکانی دارند و اختلاف آن ها بر سر ملکی است که در محدوده مکانی(شهر) دیگری به جز محل زندگی افراد واقع است، پرونده جهت رسیدگی به دیوان عالی ارجاع داده می‌ شود و رسیدگی به آن تقریبا ۸ ماه زمان می‌برد (به منظور شناخت مرجع رسیدگی).
 • حکم نهاد داوری لازم الاجرا است و قابل تجدید نظر و اعتراض نیست. بر اساس ماده ۴۸۸ قانون آیین دادرسی مدنی اجرای این احکام از طریق اجرای احکام دادگستری صورت می ‌گیرد. همچنین در خصوص احکام صادره از جانب نهاد داوری اعمال قوانینی مانند حکم ممنوع الخروجی و ماده ۳ قانون نحوه اجرای مکومیت‌ های مالی امکان پذیر نیست.
 • بررسی تخصصی اختلافات مطرح شده در نهاد داوری.
 • در خصوص طرح دعاوی در نهاد داوری باید داور از نزدیکان و دوستان و آشنایان هیچ یک از طرفین نباشد (خصوصا در اختلافات مربوط به ملک و املاک). برای این منظور می ‌توانید تعیین داور را به دادگاه محول کنید.
 • مطابق ماده ۴۵۹ آیین قانون دادرسی مدنی اگر در قرارداد شرط داوری ذکر شده باشد ولی هیچ یک از طرفین داور خود را معین نکرده باشند و حتی از طریق دادگاه نیز اقدام به تعیین داور ننموده باشند، اگر اختلافی میان آن ‌ها رخ دهد یکی از طرفین داور مورد نظر خود را انتخاب کرده و با ارسال اظهارنامه به طرف مقابل اطلاع می ‌دهد که او نیز داور خود را انتخاب نماید و اگر طی مدت ۱۰ روز هیچ اقدامی جهت تعیین داور از سوی او صورت نگیرد، ذینفع حسب مورد می ‌تواند به دادگاه مراجعه کند. این مورد شامل زمانی که طرفین در انتخاب داور به توافق نرسند و فوت یا استعفای داور نیز می‌شود که طی مهلت مقرر باید تعیین داور به هر طریقی (یا از طریق دادگاه یا از طریق شخص ثالث یا از طریق خود فرد) صورت گیرد.
وكيل اعتراض ثالث اجرايي در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل جرایم نظامی در مشهد

 • اختلافی که در رابطه با اصل معامله یا قرارداد داوری صورت بگیرد بایستی به دادگاه ارجاع شود.
 • در صورت عدم تعیین داور به هر طریق و دلیلی مرجع صالح برای رسیدگی به اختلاف، دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را داشته باشد.
 • اگر داور به واسطه انتخاب یکی از طرفین یا هر دو آن ‌ها انتخاب شود، انتخاب کننده باید قبولی داور را اخذ کند.
 • روزی که داوران، داوری را قبول کنند و ابلاغ موضوع اختلاف و شرایط داوری به کلیه آن ‌ها صورت گرفته باشد، ابتدای مدت داوری است.
 • اگر دادگاه داور را برای طرفین اختلاف تعیین کند پس از اخذ قبولی داور باید نام و نام خانوادگی و مشخصات طرفین و موضوع اختلاف آن ‌ها و همچنین مشخصات مربوط به داور و مدت داوری را به داور یا داوران به صورت کتبی ابلاغ کند.

موارد گفته شده همگی نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت بودند که مزایا و شرایط مراجعه به این نهاد را بیان می ‌داشتند. اما لازم به ذکر است در پیگیری دعاوی خود به هیچ وجه از مشورت با وکلا غافل نشوید. تیم یسنا وکیل مشتاقانه و آگاهانه به حل مسائل و مشکلات شما می ‌پردازد و دلیل آن آگاهی ‌های به روز وکلایی است که در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند. با تیم ما انتخاب بهترین وکیل در مشهد را تجربه خواهید کرد؛ زیرا کلیه کادر وکلای ما از مهارت بالایی در ارائه مشاوره و راهکار، اخذ حکم قطعی مورد نظر برخوردارند.

مجازات‌های مربوط به سقط جنین و دیه آن
مطالعه بیشتر

دعاوی قابل ارجاع به نهاد داوری (حکمیت)

در این بخش نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت که در خصوص دعاوی قابل ارجاع به نهاد داوری است ذکر می‌ شود.

در ماده ۴۷۸ آیین دادرسی مدنی کلیه درخواست ‌هایی که قابل ارجاع به نهاد داوری نیستند ذکر شده‌ اند مانند در خواست طلاق، نکاح و فسخ آن، دعاوی کیفری، مالی نظیر ورشکستگی. مرجع صالح جهت رسیدگی به دادخواست ‌های فوق دادگاه است.

البته لازم به ذکر است برای حل اختلافات خود از افراد ناآگاه و کسانی که فاقد اطلاعات در خصوص مسائل حقوقی هستند راهنمایی نخواهید و در این زمینه حدالامکان به نهاد مربوطه(داوری) مراجعه کنید.

در این مقاله آنچه تحت عنوان نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت تقدیم حضور شما شد همگی ارائه دهنده یک معرفی کامل از نهاد داوری و تقریبا پاسخگوی اکثر سوالات و ابهامات پیش آمده در خصوص این نهاد است.

وکیل کیفری در مشهد

با عنایت به مقاله فوق در خصوص نکاتی درباره نهاد داوری و حکمیت این چنین نتیجه گیری می ‌شود که آنچه به پرونده‌ ها و دادخواست‌ های شما جنبه اجرایی می ‌بخشد ارائه مدارک و مستندات به همراه بهره مندی از یک وکیل ماهر و مراجعه به مرجع صالح است. تیم یسنا وکیل در راستای اجرایی بخشی به درخواست ‌های شما عزیزان از طریق معرفی وکیل خوب در مشهد به شما، وارد عمل شده است و پذیرای دوستانی است که خواهان پیگیری و دریافت حق و حقوق خود در هر زمینه ‌ای هستند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد