نکات قانونی رهن ملک

کسری متراژ ملک

فهرست مطالب

در سال های اخیر با توجه به شرایط عجیب در بازار ملک و تورم، خرید خانه به آرزویی برای اغلب افراد تبدیل شده است. در سال ‌های اخیر قیمت خانه و زمین و سایر هزینه‌ های زندگی به حدی افزایش‌یافته است که بسیاری از آن ‌ها ممکن است به زودی نتوانند برای خودشان خانه تهیه کنند به همین دلیل در سال های اخیر رهن و اجاره خانه نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. نوعی از اجاره که از نظر مالی برای افراد سود بیشتری دارد رهن کامل است. رهن ملک مانند سایر موارد دیگر مربوط به ملک، در قانون شامل شرایطی است که در این مقاله قصد داریم تا نکات قانونی رهن ملک و موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

رهن کامل ملک

گاهی صاحب‌خانه به دلایلی به پول نیاز دارد. ممکن است دچار بدهی شده باشد یا در پروژه‌ ها سرمایه‌ گذاری کرده باشد  و برای مدت ‌زمان کوتاهی به پول زیادی نیاز داشته باشد. اما از سوی دیگر هیچ تمایلی به فروش خانه ندارد. در این وضعیت، خانه داران معمولا به دنبال مشتری هستند تا خانه شان را رهن کنند.

کسری متراژ ملک

رهن کامل نوعی اجاره است که در آن مستأجر مقدار زیادی از مبلغ اجاره مسکن را در زمان قرارداد اجاره می دهد و دیگر اجاره ماهانه را پرداخت نمی کند. این مبلغ تا پایان قرارداد با موجر باقی خواهد ماند و پس از تکمیل قرارداد کامل به مستأجر بازگردانده خواهد شد. به همین دلیل از نظر اقتصادی برای مستأجران به صرفه است و نیاز نیست ماهانه مبلغی از پول شان را به عنوان اجاره پرداخت کنند.

مشاوره با وکیل در مشهد
مطالعه بیشتر

مزایا و معایب رهن کامل

هر چند که رهن کامل جنبه های مثبت زیادی برای مستأجر دارد اما خالی از عیب نیست. در ادامه مزایا و معایب قانونی رهن ملک را بررسی خواهیم کرد.

در نگاه اول، این نوع اجاره به نفع مستأجر است زیرا دیگر نیازی به پرداخت اجاره ماهیانه ندارد و از طرف دیگر، پول او در پایان قرارداد به او بازگردانده می ‌شود. در حقیقت، رهن کامل مانند سرمایه‌ گذاری کردن پول شما در بانک و دادن پول به صاحب ‌خانه است. با این تفاوت که شما حق ندارید تا پایان قرارداد از پول اصلی خود استفاده کنید.

نکات قانونی رهن ملک مثل یک شمشیر دو لبه است. هنگام تخلیه خانه به این دلیل که صاحب‌ خانه مجبور است تمام پول شما را بپردازد، که مبلغ قابل ‌توجهی است، و از آنجا که ممکن است پول را در طی این مدت خرج کرده باشد و حساب او در زمان قرارداد خالی باشد، دست شما به عنوان مستاجری برای چانه زدن بیشتر در مورد تمدید قرارداد و افزایش احتمالی مقدار رهن مسکن وجود دارد.

در حقیقت، رهن کامل به احتمال بیشتری نسبت به قراردادهای اجاره معمولی تمدید می ‌شوند. از طرف دیگر، گاهی اوقات شما ممکن است از شرایط خانه، همسایگان و آگاه باشید می ‌خواهید در موعد و یا حتی زودتر از موعد از مستاجری خارج شوید. اما به این دلیل که صاحب ‌خانه پول نقد کامل ندارد، ممکن است برای برگرداندن پول خود دچار مشکل شوید. بنابراین قبل از خاتمه دادن به توافق کامل مسکن، خانه را بررسی کنید که به دنبال آن هستید، زیرا این کار معمولاً پر دردسر از اجاره قراردادها است.

دعوای الزام موجر به تعمیرات بنیادی و اساسی ملک
مطالعه بیشتر

مشکل اصلی رهن مسکن این است که اول از همه، مالکان اغلب تمایلی به رهن گذاشتن یک خانه کامل ندارند و اغلب خانه‌ های اجاره ‌ای در بازار برای اجاره یا اجاره مسکن در دسترس هستند. دوم اینکه، مقدار هزینه ای که برای رهن کامل درنظر دارند گاهی خیلی بالا و غیرمنطقی است و باعث می ‌شود که مستأجران تمایل به اجاره داشته باشند تا رهن خانه.

وکیل بلاعزل

شرایط اجاره نامه

مطمئن شوید که قبل از امضا، اجاره‌ نامه را به صورت کامل مطالعه کرده اید. اگر آشنایی کامل در این زمینه ندارید وکیل در مشهد می تواند به شما کمک کند تا مطمئن باشید همه چیز به صورت قانونی و استاندارد تنظیم شده و جلو می رود.

به دقت ضوابط و شرایط تعیین ‌شده در اجاره را بررسی کنید. این قوانین می ‌توانند شامل نگهداری حیوانات خانگی، زمان و نحوه اجاره خانه و سایر دستورالعمل ‌ها باشد. همچنین باید تمام قوانین مربوط به دریافت یک سپرده و اجاره یک خانه را مطالعه کنید. قبل از امضای قرارداد مجوز رسمی، باید همه چیز را به دقت چک کنید. نکات قانونی رهن ملک جزو مواردی است که تنها توسط وکلا قابل بررسی دقیق است.

هزینه ‌های تعمیر خانه ی رهنی

به طور کلی، خانه ‌ها دارای دو نوع تعمیرات هستند. تعمیرات جزئی و تعمیرات کلی. تعمیرات جزئی تعمیراتی هستند که در حال انجام هستند و بنابراین مستأجر باید هزینه آن ‌ها را بپردازد. این تعمیرات شامل تعمیراتی از جمله تعویض لامپ، تعویض تهویه هوا و غیره است. تعمیرات کلی مواردی هستند که باید توسط صاحب خانه به انجام برسند به عنوان مثال تغییر سیستم گرمایش و رنگ کردن خانه جزو مواردی است که به صورت قانونی باید توسط صاحب خانه انجام شود. اگر صاحب خانه ی شما از این کار امتناع می کند و این کار را به شما به عنوان مستأجر واگذار کرده است می توانید از طریق قانون به کمک وکیل خوب در مشهد برای ارائه شکایت به دادگاه مراجعه کنید.

همه چیز درباره دعاوی شهرداری
مطالعه بیشتر

دریافت رسیدها در ازای پرداخت رهن

بر اساس نکات قانونی رهن ملک، رسید تنها دلیل معتبر پرداخت رهن است. در مورد رهن مسکن به این نکته توجه کنید. اگر روزی صاحب خانه ادعا کند که شما رهن را پرداخت نکرده اید و شما هیچ رسیدی برای پرداخت رهن دریافت نکرده باشید نمی توانید از نظر قانونی ثابت کنید که مبلغ رهن را پرداخت کرده اید. فرض نکنید که دریافت یک رسید در ازای اجاره، کار درستی نیست و نشانه ‌ای از خشونت و عدم اعتماد است. مطمئن شوید که رسید بابت تمام پرداخت‌ ها را دریافت خواهید کرد. نکات قانونی رهن ملک به این دلیل ایجاد شده اند که تا حد بالایی از بروز چنین مواردی در قانون و پایمال شدن حق دو طرف جلوگیری به عمل آورد.

نتیجه گیری

در این مقاله رهن ملک و نکات قانونی رهن ملک که در زمان رهن ملک و پرداخت پول باید مد نظر داشته باشید و رعایت کنید را بررسی کردیم. در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت مسکن تمایل به رهن ملک نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد