نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی

وکالت نامه حق طلاق

فهرست مطالب

در قانون حمایت از خانواده، طبق ماده ۲۸ و ۲۳، طلاق به نام طلاق توافقی وجود دارد که آن محصول ابتکار زنانی است که آن را در برخورد با کاستی ‌های قانون پدرسالارانه و با توجه به نفرتی که یک زن برای یک مرد ایجاد کرده است، به دلیل نفرتی که یک زن برای مرد دارد باید کم‌تر یا بیشتر از مهریه خود به مرد بپردازد تا او را راضی کند که طلاق بگیرد. نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی به شما کمک می‌ کند تا شما بتوانید در این نوع طلاق نیز حقوق قانونی خود را بگیرید.

طلاق توافق چیست؟

طلاقی توافقی خواهد بود که هر دو همسر بر سر طلاق توافق کرده و در مورد نحوه جداسازی و پرداخت نفقه زن و کودکان به توافق برسند. این طلاق برای تسریع کار کسانی است که با طلاق موافقت می ‌کنند. در یک طلاق توافقی، زوجین به دنبال طلاق هستند و در تمام امور توافق کرده ‌اند که آن ‌ها باید به دادگاه خانواده بروند و موافقت ‌نامه خود را در مورد موضوعاتی مانند حضانت کودک پس از طلاق اعلام کنند. بنابراین، ممکن است گفته شود که طلاق توافقی یک قرارداد است. نکات مهم در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ بیان شده و ۵ موضوع مهم در این قانون بیان شده که در ادامه به صورت کامل درمورد هریک توضیحاتی به شما ارائه خواهیم کرد.

طلا در طلاق

همچنین در صورت تصمیم به طلاق توافقی قرارداد مقدماتی در همان ابتدا با توافق زوجین به امضا می رسد که شامل دو دسته ی زیر می شود.

  • قرارداد مالی: شامل جهیزیه, مجازات, مهریه, نفقه و حقوق توقیف دارایی
  • توافق غیر مالی: شامل حضانت کودکان، نحوه دیدار از کودکان، وضعیت ازدواج
شماره تماس وکیل طلاق در مشهد
مطالعه بیشتر

نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی به تمامی مواردی گفته می شود که شما باید در زمان اقدام برای طلاق توافقی مد نظر داشته باشید. نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی موارد مختلفی را شامل می شوند که در ادامه تعدادی از مهم ترین آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مراکز مشاوره

مراکز مشاوره خانواده برای مدتی با توجه به قانون حمایت از خانواده مصوب 1392 که مشاوره اجباری را ایجاد کرده است، آن‌ ها تلاش می ‌کنند تا مشکلات را حل کرده و با ارائه یک راه‌ حل، مشاوره ‌ای قبل از حکم طلاق به این زوج برای ادامه زندگی دهند. زندگی را تشویق کنید و جدایی را رها کنید. رهبر عالی در نشستی با مقامات قوه قضائیه در جولای ۲۰۱۵ به برخی از مشکلات دادگاه ‌های خانواده از جمله طلاق به رضایت طرفین اشاره کرد و گفت که قضات محترم با کمک بزرگان خانواده باید چنین مسائلی را کاهش دهند.

این مساله باعث شده ‌است که قوه قضائیه درخواست مشاوره قبل از نامزدی را اجباری اعلام کند، به طوری که امکان ثبت طلاق با رضایت طرفین بدون مشاوره وجود ندارد. بنابراین، براساس قانون، لازم است به مشاوره مراجعه کنید. قاضی نمی ‌تواند حکم طلاق رضایت طرفین را بدون نظر وکیل صادر کند، زیرا اسناد لازم در مورد این مشاور باید به قاضی ارائه شود تا نظر خود را ارائه دهد. مهم ترین نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی  این است که حکم طلاق توافقی مبنی بر رضایت طرفین صادر شود.

صدور گواهی عدم امکان مصالحه

براساس ماده ۱۰ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۹۷۴، صدور گواهی عدم امکان مصالحه برای هر گونه طلاق الزامی است. زوجین مجبور هستند برای طلاق به دادگاه بروند و گواهی عدم امکان مصالحه بگیرند و سپس آن را به دفتر طلاق رسمی ارسال کنند تا درخواست طلاق بدهند و آن را ثبت کنند. در مواردی که این زوج به طلاق توافق کرده ‌اند، به دادگاه مراجعه می‌ کنند. برای زوج‌ ها لازم نیست که مستقیما به دفتر طلاق رسمی بروند و پرونده طلاق را امضا کنند و آن را ثبت کنند. امکان مصالحه در همه موارد، حتی در طلاق، یک توافق ضروری تلقی می ‌شود. وکیل خانواده در مشهد می تواند به شما در دریافت زودتر این گواهی برای انجام طلاق توافقی کمک کند.

آزمایشات قبل از ازدواج و ضرورت شناخت آن‌ها
مطالعه بیشتر

قرارداد طلاق توافقی

در توافقنامه طلاق توافقی، این زوج باید در مورد موضوعاتی نظیر نفقه برای همسر و فرزندان، مهریه، در طول ازدواج و غیره به توافق برسند. متن این قرارداد باید قبل از رفتن به دادگاه به وسیله زوج یا وکیل طلاق توافقی آن ‌ها نوشته و امضا شود.اگر به هر دلیلی، درخواست طلاق منجر به توافق نمی‌ شود، توافق بین طرفین کاملا بی ‌اثر خواهد بود و در صورتی که حاوی اقلامی مانند بخشش (پرداخت یا مهریه) باشد، قابل استناد نخواهد بود.این توافقنامه به مسائلی مانند تقسیم اموال، آموزش کودکان می ‌پردازد.

موافقت با مهریه در طلاق توافقی

یکی از مهم ‌ترین نکات طلاق توافقی با رضایت طرفین، بحث در مورد توافق در رابطه با مهریه، میزان پرداخت و همچنین مقدار و شرایط پرداخت الباقی است. چگونگی پرداخت مهریه یکی از مهم‌ ترین چیزهایی است که زوج ‌ها باید با آن موافقت کنند.

توافق بین زوج ها که مرد به عنوان مثال ۱۰۰ سکه از ۵۰۰ سکه پرداخت خواهد کرد.

وکیل طلاق غیابی در مشهد

یک نکته دیگر از جدایی توافقی این است که اگر بین زن و شوهر مورد توافق قرار گیرد که اگر زن جهیزیه بدهد، حضانت کودک را به عهده خواهد داشت. اما این موضوع مهم است که مقدار دقیق و مدت این موارد تعیین شود.

آشنایی با شرایط حق مسکن زوجه
مطالعه بیشتر

مقدار پرداخت نفقه، برخلاف جهیزیه مشخص نیست، اما نوع پرداخت، مقدار و زمان باید مشخص شود. دادگاه در صورت رسیدن به هیچ توافقی، حکم صادر نخواهد کرد.

حضانت کودکان

نکته دیگر در طلاق توافقی با رضایت طرفین این است که در چنین طلاقی، یک توافقنامه کامل می ‌تواند به دست کسی برسد که حضانت کودکان را به عهده دارد. اگر این زوج دارای فرزند باشند، لازم است که در مورد حضانت فرزند تصمیمی گرفته شود. همانطور که می ‌دانید، حضانت با مادر قبل از سن ۷ سالگی و با پدر بعد از سن ۷ سالگی است. اما اگر در این مورد اختلافی وجود داشته باشد، دادگاه این مساله را حل خواهد کرد. همچنین باید توافق کاملی بین این زوج برای ملاقات با کودک و والدینش وجود داشته باشد. بهترین وکیل در مشهد در صورتی که زوج در مورد حضانت کودک با یکدیگر توافق نداشته باشند می تواند به شما در اجرای درست حکم کمک کند.

نتیجه گیری

در این مقاله نکات کلیدی قبل از طلاق توافقی که باید مد نظر داشته باشید را بررسی کردیم. اگر بر سر این موارد بین دو طرف توافق وجود نداشته باشد باید برای تعیین حکم به دادگاه مراجعه شود. وکیل خوب در مشهد در صورت بروز اختلاف تنها فردی است که می تواند شما کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد