جرم هتک حرمت، بررسی موارد مختلف در تحقق جرم هتک حرمت

فهرست مطالب

شاید واژه هتک حرمت را بسیار شنیده باشید یا حتی آن را به صورت عملی مشاهده کرده باشید یا حتی خودتان انجام داده باشید اما با اصطلاح حقوقی آن آشنا نباشید.

هتک حرمت یعنی دریدن و از بین بردن حرمت، عزت و آبروی اشخاص.

در گذشته اگر اشخاص باعث بی آبرویی یکدیگر می ‌شدند یا به یکدیگر فحاشی می ‌کردند جنگ و خونریزی صورت می‌گرفت اما امروزه با وضع قوانین، جامعه سعی در کنترل این رفتارها دارد که ممکن است ناشی از حسادت، دشمنی، کینه، هیجانات ناگهانی باشد. هتک حرمت ممکن است به شکل‌ های مختلفی مثل گفتاری، رفتاری و یا اشاره بروز کند.

هتک حرمت به تنهایی در قوانین به عنوان جرم شناخته نمی ‌شود بلکه مصادیق مختلف آن مانند افترا( نسبت دادن جرم به دیگری بدون اثبات آن) جرم مستقل تلقی می‌ شوند.

وکیل دیه در مشهد

نکاتی در خصوص افترا

بر اساس مفاد فصل بیست و هفت قانون تعزیرات اسلامی، افترا شامل انواع ساده، عملی، نشر و اشاعه اخبار کذب و انتشار هجویه است.

اگر مفتری(نسبت دهنده افترا و توهین) نتواند صحت اعمال، گفتار، رفتار را که به فرد نسبت داده و او را مجرم معرفی کرده ثابت کند به جز مواردی که موجب حد باشد مجازات تعیین شده برای مفتری شامل یک ماه الی یکسال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق(یا یکی از این دو) است.

نکاتی در خصوص توهین، هتک حرمت و قوانین آن

برای اینکه عمل توهین یا هتک حرمت به عنوان جرم شناخته شود حضوری یا غیابی انجام شدن آن هیچ تفاوتی از نظر قانونی ندارد.

توهین در صورتی جرم محسوب می‌ شود که خطاب به فرد یا افراد حقیقی باشد و توهین به شخص یا اشخاص حقوقی جرم محسوب نمی ‌گردد.

جرم افشای سوالات امتحانی و مجازات‌های آن
مطالعه بیشتر

مطابق با نظر دیوان عالی کشور، توهین به یک اداره و یا دستگاه اداری جرم محسوب نمی ‌شود و مجازاتی نیز ندارد بلکه توهین باید مخاطب خاصی داشته باشد یعنی شخص یا اشخاصی معین.

توهین شامل هر نوع حرف خلاف ادب نیست بلکه لازمه مجرم شناخته شدن شخصی که توهین کرده است، صریح بودن عمل اهانت آمیز اوست.

اگر در مقابل توهین به شخص، کسی که مورد توهین قرار گرفته است متقابلا به فحاشی و توهین بپردازد این عمل باعث زایل و ساقط شدن وصف مجرمانه نمی ‌شود.

تیم یسنا وکیل با هدف خدمت رسانی همه جانبه به شما عزیزان در خصوص رفع مشکلات حقوقی و قضاییتان، مشورت با وکیل خوب در مشهد را به شما توصیه و پیشنهاد می‌ کند.

مجازات و قوانین هتک حرمت

مجازات هتک حرمت و قوانین آن در کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی در دو بخش (فصل پانزدهم) ذکر شده است. در بخش نخست (ماده ۶۰۸)، توهین ساده به افراد و هتک حرمت نظیر فحاشی و استفاده از کلمات رکیک در شرایطی که باعث قذف نباشد ذکر شده است که مجازات آن برابر با هفتاد و چهار ضربه شلاق یا پنجاه هزار الی یک میلیون ریال جزای نقدی است.

در بخش دوم(ماده ۶۱۹) در صورتی که هتک حیثیت با آزار و اذیت کودکان و زنان در خیابان و استفاده از الفاظ رکیک و حرکاتی برخلاف شئون و حیثیت صورت گیرد. مجازات فرد توهین کننده برابر است با دو الی شش ماه حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

در رابطه با تهمت عملی نیز قوانینی وجود دارد. به این صورت که اگر فردی عمدی و آگاهانه عمل دزدی را به کسی نسبت دهد مثلا شیء دزدی را در جیب یا در خانه او بگذارد پس از رفع اتهام از شخص متهم، فردی که این عمل را انجام داده یعنی به وی توهین کرده و هتک حرمت انجام داده است دارای مجازات شش الی سه سال حبس یا تا هفتاد و چهار ضربه شلاق است.

آشنایی با عبارت حقوقی عذر موجه عدم حضور در دادگاه
مطالعه بیشتر

اقامه دعوی در خصوص هتک حرمت و نحوه رسیدگی به آن

به منظور ارائه درخواست به دادگاه مبنی بر توهین و هتک حرمت به شخص، باید به دادگاهی که در محل وقوع جرم واقع است مراجعه نمود. توجه داشته باشید که شهادت شهود در اثبات جرم بسیار موثر است.

لازم به ذکر است شخص توهین کننده برای ارتکاب به توهین و اهانت بایستی از شخصیت و جایگاه طرف مقابل آگاهی کامل داشته باشد.

به منظور آگاهی از کلیه فرآیند رسیدگی به پرونده در خصوص هتک حرمت و قوانین آن می ‌توانید مشورت با وکیل در مشهد را از طریق سایت ما پیگیری کنید‌.

وکیل دیه در مشهد

هتک حرمت و قوانین آن در خصوص توهین به مقامات دولتی

در خصوص این موضوع در بخش دوم فصل پانزدهم قانون تعزیرات اسلامی، ماده ۶۰۹ صحبت شده است.

به موجب این قانون اگر فردی با توجه به جایگاه یکی از روسای سه قوه یا وزیران یا معاونین رئیس جمهور یا نمایندگان مجلس خبرگان یا یکی از اعضای نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا اعضای شورای نگهبان یا اعضای دیوان محاسبات یا قضات یا کارکنان موسسات، وزارتخانه ‌ها و شرکت ‌های دولتی و شهرداری ‌ها که در حال انجام وظیفه هستند یا به دلیل دارا بودن آن جایگاه توهین نماید، مجازات او شامل سه الی شش ماه حبس و یا تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و یا پنجاه هزار الی یک میلیون ریال جریمه نقدی است. در غیر این صورت هتک حرمت وی از نوع ساده یعنی توهین به شخص عادی محسوب می ‌شود و براساس ماده ۶۰۸ به آن رسیدگی خواهد شد.

اضطرار در قانون مجازات چیست؟
مطالعه بیشتر

هتک حرمت و قوانین آن در خصوص نشر اکاذیب و اشاعه آن

نشر اکاذیب و اشاعه آن در خصوص افراد جزو تهمت ساده و لفظی به حساب می‌ آید.

تبصره: اگر در مواردی که نشر عمل فوق اشاعه فحشا محسوب شود با این حال که مفتری قادر به اثبات صحت اسناد باشد، مرتکب به مجازات عنوان شده محکم می ‌گردد.

اگر کسی با هدف ایجاد ضرر به افراد یا تشویش اذهان عمومی و مقامات کشور با استفاده از هرگونه اوراق چاپی یا خطی بدون امضا یا با امضا دروغ یا اکاذیبی را به فرد نسبت دهد و یا اینکه با اهداف ذکر شده بر خلاف حقیقت اعمالی را راسا یا به صورت نقل قول به شخص حقوقی یا حقیقی یا مقامات رسمی تلویحا یا تصریحا نسبت دهد با توجه به اینکه با انجام این کار ضرر مالی یا معنوی به شخص برسد، فرد می ‌تواند علاوه بر اعاده حیثیت از طریق دادگاه محل وقوع جرم(در صورت امکان)، مجازاتی که شامل دو ماه الی دو سال حبس و یا تا هفتادو چهار ضربه شلاق است برای توهین کننده ایجاد کند.

مطابق قانون، انتشار هجویه به صورت نظم یا نثر علیه کسی دارای مجازات حبس یک الی شش ماه است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد