هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی

طلاق غیابی در مشهد

فهرست مطالب

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن طرفین در خصوص حق و حقوق هر یک و جدایی با یکدیگر به توافق می ‌رسند. در این نوع طلاق، دادگاه توافق طرفین را در اولویت قرار داده و بر همین اساس به درخواست آنان رسیدگی می ‌شود.

در طلاق توافقی کلیه امور از جمله حضانت فرزندان، مهریه، نفقه به صورت توافقی حل می ‌گردد.

یکی از سوالاتی که در این زمینه احتمال دارد برای برخی از زوجینی که قصد دارند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند پیش بیاید این است که هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی چقدر است و شامل پرداخت در کدام مراحل و مراجع می ‌شود؟

طلاق زن از مرد

نقطه آغاز هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی

نقطه آغاز این هزینه‌ ها از زمانی شروع می‌ گردد که زوج و زوجه خواستار ارائه درخواست به دادگاه هستند که در این مرحله باید ثبت دادخواست از طریق سامانه ثنا و در دفاتر خدمات قضایی صورت گیرد و هزینه مربوطه پرداخت شود البته لازم به ذکر است این سامانه جهت ورود کاربران حق اشتراک دارد که بایستی توسط متقاضی خریداری شود و در نتیجه پرداخت این حق اشتراک نقطه آغازین هزینه ‌های طلاق توافقی خواهد بود.

کلیه هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی

به صورت معمول هزینه‌ های طلاق توافقی یک لیست ثابت دارند که عنوان آن‌ ها همواره ثابت خواهد بود اما میزان مبالغ صرف شده در هر یک سالانه متفاوت خواهد بود. این هزینه ‌ها عبارتند از:

  • تنظیم دادخواست
  • ثبت دادخواست و برگ‌ های ضمیمه آن در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا دفاتر دادگاه ‌های خانواده.
  • دادرسی
  • مشاوره در مراکز مشاوره خانواده (تشخیص پرونده و مشاوره)
  • ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق
  • دستمزد یا حق الوکاله وکیل
لیست شماره تماس وکیل طلاق توافقی در مشهد
مطالعه بیشتر

در ادامه هر یک از این موارد و عناوین را بررسی خواهیم کرد.

هزینه‌ های طلاق توافقی بر عهده کدام یک از طرفین است؟

با توجه به توافقی بودن دادخواست، هزینه مربوطه بر عهده شخصی است که درخواست را مطرح کند و اگر این دادخواست از جانب هر دو یعنی زوج و زوجه صورت گیرد هزینه ‌های مربوطه بین آن ‌ها تقسیم می‌ گردد.

بررسی جامع هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی

این هزینه‌ ها که پیش از این آن‌ ها را ذکر کردیم در این بخش به صورت کامل مورد بررسی می ‌گیرند و در خصوص هر یک توضیحات جامعی ارائه می ‌گردد.

۱. هزینه تنظیم د

وکیل طلاق در مشهد

ادخواست و ضمیمه ‌های آن: تنظیم دادخواست یکی از مراحل رسیدگی به پرونده محسوب می ‌شود و به همین دلیل طرح قانونی و اصولی آن از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است تا در مراحل بعدی ایجاد مشکل نکند در نتیجه در این زمینه لازم است از هزینه چشم پوشی کرده و از طریق وکلای متخصص اقدام به تنظیم دادخواست نمایید که هزینه مربوطه بین مراجعه کننده و وکیل به صورت توافقی تعیین می ‌گردد و حداقل ۵۰ هزار تومان خواهد بود. لازم به ذکر است که هزینه تنظیم دادخواست در شهرها و استان ‌های مختلف متفاوت است و تنظیم برخی از این دادخواست ‌ها در محل دادگاه و توسط عریضه نویسان نیز صورت می ‌گیرد و شامل مبلغی بین ۱۵ الی ۵۰ هزار تومان است.

۲. هزینه ‌های مربوط به طلاق توافقی در خصوص ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ازای هر برگ دو هزار تومان است.

تدلیس در ازدواج و شرایط مربوط به آن
مطالعه بیشتر

۳. هزینه دادرسی: با در نظر داشتن اینکه دعاوی مربوط به طلاق جزو دعاوی غیرمالی هستند هزینه دادرسی آن نیز بر اساس دعاوی غیرمالی محاسبه می ‌گردد. در قانون نحوه وصول بعضی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد تعیین شده مبلغ و تعرفه مربوط به هزینه دادرسی انواع دعاوی تعیین شده است حال آنکه میزان مبالغ با توجه به شاخص قیمت‌ ها متغیر خواهد بود. بر اساس قانون فوق الذکر آخرین هزینه دادرسی در خصوص دعاوی غیرمالی که طلاق توافقی یکی از نمونه ‌های آن است از جانب رئیس قوه قضائیه و طی یک بخشنامه ۴۰ الی ۱۸۰ هزار تومان اعلام شده است.

هزینه درخواست تصویر از برگ ‌های ضمیمه و اوراق پرونده مذکور ۵ هزار تومان و هزینه تطبیق عکس با کپی نیز برای هر برگ برابر ۱۵۰۰ تومان است.

۴. هزینه مشاوره دادگاه: بعد از طی مراحل ثبت دادخواست و تعیین شعبه نوبت به داوری می ‌رسد که با توجه به حذف داوری در خصوص رسیدگی به پرونده طلاق توافقی، مشاور خانواده جایگزین آن شده است که بابت خدماتی که ارائه می ‌دهد از زوجین هزینه دریافت می ‌کند.

لازم به ذکر است که این جلسات مشاوره طی جلسه ‌های ۴۵ دقیقه ‌ای هستند که مبلغ و هزینه این جلسات بر اساس شهرهای مختلف و در مراکز استان ‌ها و شهرستان ‌ها و بر اساس میزان تحصیلات مشاور متفاوت خواهد بود.

۵. هزینه محضر: هزینه محضر جهت اجرای دادخواست طلاق توافقی شامل ثبت طلاق بائن که یکی از نمونه ‌های طلاق توافقی است و هزینه اخطاریه و هزینه رونوشت از طلاق توافقی است که هر ساله با توجه به شاخص‌ قیمت ‌ها میزان این هزینه ‌ها متغیر خواهد بود.

وکیل طلاق توافقی در شیراز
مطالعه بیشتر

۶. حق الوکاله وکیل خانواده در مشهد در خصوص طلاق توافقی: یکی از هزینه‌ های مربوط به طلاق توافقی حق الوکاله وکیل است که بر اساس آیین نامه حق الوکاله وکلای دادگستری، میزان آن بر اساس توافق طرفین یعنی موکل و وکیل شکل می ‌گیرد. البته لازم به ذکر است میزان حق الوکاله وکلا در شهرهای مختلف و با توجه به تجربه و تخصص آن‌ ها متفاوت خواهد بود و قطعا وکیل باتجربه ‌تر حق الوکاله بیشتری از یک وکیل تازه کار دریافت خواهد کرد. از طریق مقایسه حق الوکاله وکلای طلاق توافقی و همچنین تجربه آن‌ ها می ‌توانید بهترین وکیل در مشهد را به راحتی انتخاب کنید که تیم یسنا وکیل با فعالیت در زمینه معرفی وکلای حرفه ‌ای می ‌تواند نیاز شما را در این خصوص برآورده سازد.

نکته ‌ای که در خصوص انتخاب وکیل طلاق توافقی باید ذکر شود این است که امکان انتخاب یک وکیل مشترک برای زوج و زوجه وجود نخواهد داشت اما زوج و زوجه می ‌توانند وکلای خود را از یک دفتر حقوقی انتخاب نمایند تا روند رسیدگی به پرونده سریع ‌تر صورت گیرد و در نتیجه حکم طلاق نیز سریع ‌تر اجرایی گردد.

تیم ما با معرفی وکیل خوب در مشهد به شما، هیچ گونه ابهام و پرسشی را در خصوص طلاق توافقی و شرایط آن‌ در ذهن شما باقی نخواهد گذاشت که وکیل مربوطه کلیه روند پیگیری پرونده را حتی بدون حضور شما طی خواهد کرد و در نتیجه تخصص کادر تیم ما در قالب اجرایی شدن درخواست دلخواه شما قابل مشاهده خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد