همه چیز درباره عقد بیع

وکیل دیوان عدالت اداری

فهرست مطالب

آیا با قواعد و قوانین عقد بیع آشنایی در قانون مدنی دارید؟ ویژگی‎ها و ارکان عقد بیع را می‎دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، شما را با همه چیز درباره عقد بیع و همچنین ویژگی‎ها، قوانین و ارکان‎های مربوط به آن آشنا خواهیم نمود. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عقد بیع چیست؟

به زبان ساده، بیع همان خرید و فروش است و عقد بیع عقدی است که به ‌موجب آن شخصی، در ازای دریافت پول، مالیکت مال خود را به شخص دیگری، یعنی خریدار واگذار می‌کند و در مقابل خریدار نیز با دریافت مال از فروشنده پول خود را در اختیار وی قرار می‌دهد. بنابراین می‎توان گفت عقد بیع صورت گرفته است.

بر اساس ماده ۳۳۸ قانون مدنی عقد بیع عبارت است از: «بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم.»

لازم است بدانید که بیع بر 4 قسم است از جمله، هم مبیع حال باشد و هم ثمن حال باشد، حالت دیگر آن این است که اگر مبیع مؤجل و ثمن حال باشد که بیع سلم یا سلف نامیده می‌شود.

صدور حکم موت فرضی

حالت سوم آن نیز مبیع حال است و ثمن موجل است، و حالت چهارم آن به این صورت است که هم مبیع و هم ثمن مؤجل می‌باشد.

عقد بیع دارای ویژگی‎هایی است که از قرار زیر می‎باشد:

 • بیع عقد تملیکی است، یعنی به محض انعقاد قرارداد بیع، اصولا خریدار مالک مبیع خواهد شد.
 • بیع عقدی معوض است، یعنی اینکه فروشنده و خریدار باید مبیع و ثمن را با یکدیگر مبادله کنند.
وکیل مالیات بر ارزش افزوده
مطالعه بیشتر

ارکان عقد بیع

عقد بیع درست همانند تمامی قراردادها دارای ارکانی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • ایجاب و قبول

ایجاب به معنی انشای معامله توسط فروشنده و قبول، اعلام رضایت به معامله توسط خریدار می‎باشد.

 • متعاملین

بایع (فروشنده) و مشتری (خریدار) طرفین عقد بیع به شمار می‎روند، و از آن رو که به‌ واسطه عقد بیع در اموال و دارایی خود دخل و تصرف کرده‎اند، از لحاظ قانونی لازم است تا برای انعقاد معامله عاقل، بالغ و رشید باشند و قصد و رضایت در انعقاد عقد را دارا باشند، چرا که معامله‌ با شخص مست و بی هوش و شخص فاقد قصد، باطل محس.ب می‎شود.

 • ثمن

یکی دیگر از ارکان تشکیل دهنده عقد بیع، ثمن می‎باشد که از سوی خریدار در قبال دریافت مبیع به فروشنده پرداخت خواهد شد.

 • مبیع

با نظر به بیانات وکیل حقوقی در شیراز، از دیگر از ارکان اصلی عقد بیع، وجود یک مال برای فروش می‎باشد که در اصطلاح حقوقی به آن مبیع نیز اتلاق می‎شود. در واقع، مبیع به کالایی گفته می‎شود که فروشنده به خریدار فروخته و یا خریدار آن را از فروشنده خریداری خواهد کرد.

ویژگی‎های مبیع در عقد بیع

به جهت این که عقد بیع به شکلی صحیح انجام شود، مبیع باید از ویژگی‎هایی برخوردار باشد که از جمله آن باید به موارد زیر اشاره نمود:

 • هنگام عقد موجود باشد
 • مبیع باید مالیت داشته باشد
 • مبیع باید معلوم و معین باشد
 • مبیع قابل خرید و فروش باشد
وکیل تصادف در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل فرجام خواهی در مشهد

مطابق با ماده ۳۴۸ قانون مدنی: «بیع چیزی که خرید و فروش آن از لحاظ قانونی ممنوع باشد، باطل است.» بطلان بیع ممکن است به دلایلی صورت پذیرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

الف- تعلق پاره‎ای از اموال به عموم مردم، گاهی بطلان بیع به این دلیل است که آن مال جزء اموال عمومی است و نخواهد توامست به مالکیت اشخاص در بیاید، از قبیل مواردی چون پل‌‎ها، راه‌‎ها، باغ‌‎های ملی و …

ب- گاهی اراده‌ مالک می‎تواند مال متعلق به خود را غیر قابل فروش کند، که از جمله آن می‎توان از مالی که از جانب مالک وقف شده است و از نظر قانونی بیع مال وقف صحیح نیست، نام برد.

ج- حفظ منافع عمومی نیز موجب این امر خواهد شد که دولت‌‎ها اقدام به ممنوع کردن خرید و فروش پاره‎‌ای از اموال کنند، از قبیل اشیای عتیقه، مواد مخدر، خرید و فروش اسلحه و …

آثار عقد بیع

با توجه به ماده‌ ۳۶۲ قانون مدنی، آثار یک عقد بیع که به شکلی صحیح واقع شده باشد به صورت زیر خواهد بود:

 • به مجرد وقوع بیع، مشتری مالک مبیع و بایع مالک ثمن خواهد شد. اولین اثر عقد بیع تبدیل مالکیت است، به این معنی که با انعقاد عقد بیع، مشتری مالک مبیع و تمام منافع آن خواهد شد و فروشنده مالک ثمن می‎شود، به‌ شکلی که خواهند توانست هر گونه تصرفی را که بخواهند در مال خود اعمال کرده و حتی آن را با یک عقد جدید به دیگری واگذار کنند.
 • یکی دیگر از آثار عقد بیع تعهداتی خواهد بود که برای هریک از طرفین در ضمانت جنس مورد معامله حاصل خواهد شد. به عبارتی دیگر، عقد بیع بایع را ضامن درک مبیع و مشتری را ضامن درک ثمن می‎نماید. بنابراین، در صورتی که پس از عقد بیع و دریافت ثمن مشخص شود که مبیع متعق به دیگری بوده است، مشتری این حق را خواهد داشت که برای دریافت ثمن به بایع رجوع کند و همچنین در صورتی که از فساد بیع اطلاعی نداشته باشد بایع می‎بایست تمامی خسارت‌‎های وارده به مشتری را نیز بر عهده بگیرد. در رابطه با ثمن نیز همین قاعده حاکم خواهد بود.
 • عقد بیع، بایع را ملزم به تسلیم مبیع خواهد کرد. بنابراین، تعهد بایع بر تحویل مبیع با توجه شروط مورد توافق طرفین در قرار داد از آثار عقد بیع نیز شناخته می‌شود.
 • عقد بیع مشتری را به تأدیه ثمن ملزم خواهد کرد. بنابراین، تعهد مشتری بر تحویل ثمن نیز یکی دیگر از آثار عقد بیع محسوب خواهد شد.
آشنایی با جرم و عناصر تشکیل دهنده آن
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد