قوانین و شرایط وصول مهریه پس از فوت شوهر

کاهش یا افزایش مهریه

فهرست مطالب

آیا می‌دانید وصول مهریه پس از فوت شوهر به چه صورتی می‌باشد؟ نحوه محاسبه مهریه بعد از فوت شوهر چگونه خواهد بود؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، به بررسی تمامی قوانین در خصوص وصول مهریه پس از فوت شوهر پرداخته و شما را با روند مطالبه مهریه و شرایط آن آشنا خواهیم کرد.

همه چیز درباره مهریه و شرایط اخذ آن را در مقاله وکیل مهریه در مشهد مطالعه کنید.

وصول مهریه پس از فوت شوهر

از تکالیفی که به صورت شرعی و قانونی بر عهده مرد قرار گرفته است، پرداخت نفقه و همچنین پرداخت مهریه به همسر در صورت تقاضای همسر می‌باشد. مهریه و نفقه همچون دینی است که به عهده مرد قرار می‌گیرد. به همین جهت، بعد از فوت مرد نیز در شرایطی همسر او می‌تواند نفقه خود را مطالبه نماید. به عبارت دیگر مهریه از جمله حقوق مالی است که بلافاصله بعد از عقد به زن تعلق خواهد گرفت  و نحوه وصول مهریه پس از فوت شوهر ( زوجه ) از جمله مسائلی است که برای زوجینی که همسرشان فوت نمودند مطرح می‌شود.

وکیل مهریه در مشهد

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی «به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» با استناد به این ماده، زن مالک مهریه‌ای خواهد شد که بر ذمه مرد است و می‌تواند هرگونه که بخواهد آن را مطالبه کرده و یا حتی با بخشیدن آن ذمه مرد را بری کند.

برخلاف تصور عده‌ای که بر این باور هستند که پس از فوت شوهر،  زن دیگر قادر به مطالبه مهریه خود نمی‌باشد، مهریه حتی بعد از وفات مرد دینی است که بر ذمه او قرار داشته و جزء بدهی‌های او محسوب خواهد شد که در طول حیات او پرداخت نشده است.

وکیل ملاقات فرزند و قوانین آن در مشهد
مطالعه بیشتر

به گفته وکیل خانواده در مشهد، بر اساس قانون مدنی، بعد از فوت مرد، در صورتی که اموالی از او به جای مانده باشد، مهریه زن نیز باید از آن اموال پرداخته شود.

نحوه مطالبه مهریه زن پس از فوت شوهر

همانطور که در قانون مدنی آمده است، زمانی که شخصی فوت می‌کند، در گام اول لازم است دین‌ها و بدهی‌های مالی او پرداخته شود، سپس اگر چیزی باقی مانده باشد، با توجه به قواعد ارث میان ورثه او تقسیم خواهد شد.

بنابراین اگر مردی پیش از پرداخت مهریه به همسرش فوت کند، برای زن این امکان فراهم خواهد بود که با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده، مهریه‌اش را مطالبه کند، حتی در صورتی که تقسیم ترکه متوفی انجام شده باشد. در این خصوص پیشنهاد می‌شود جهت کسب اطلاعات بیشتر، با یک وکیل خوب در مشهد مشاوره نمایید.

در این صورت وراث موظف هستند که مهریه زن را که طلب ممتاز به شمار می‌آید، از محل ماترک، یعنی اموالی که از شوهر به جای مانده، پرداخت کنند. (اما توجه داشته باشید که اگر شوهر فوت کند و مالی از خود به ارث نگذاشته باشد، پدر شوهر و سایر وراث بر طبق قانون تکلیفی به پرداخت دیون متوفی که مازاد از ماترک است نخواهند داشت.)

قوانین و شرایط منع تحصیل زوجه
مطالعه بیشتر

در این شرایط باید دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت ورثه متوفی اقامه شود. در مواردی هم که مهریه زن وجه رایج یا پول نقد باشد، تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت و زن بر اساس شاخص سال فوت شوهر مهریه را دریافت خواهد کرد.

کاهش یا افزایش مهریه

همچنین چنانچه مرد مالی از خود به جای گذاشته باشد‌، زن این فرصت را دارد که از اموال باقی مانده، مهریه خود را طلب کند.

جهت وصول مهریه پس از فوت شوهر، زن می‌بایست دادخواستی به طرفیت ورثه شوهر متوفی خود بدهد، و یا اگر قصد دارد از طریق اداره اجرای ثبت این کار را انجام دهد، در آن اداره باید اموال همسر را معرفی کند.

آشنایی با قوانی و شرایط طلاق توافقی در مشهد در این مقاله از یسنا وکیل

ورثه متوفی در سه طبقه تقسیم خواهند شد:

  • طبقه اول: پدر و مادر، فرزند، نوه، نتیجه و …
  • طبقه دوم: پدر بزرگ و مادر بزرگ، برادر و خواهر متوفی و خواهر زاده‌ها و برادر زاده‌ها
  • طبقه سوم: عموها، عمه‌ها، دایی‌ها و خاله‌های متوفی و فرزندان آن‌ها

مطالبه مهریه از سهم الارث شوهر

چنانچه پدر شوهر یا هر شخصی که شوهر از او ارث می‌برد فوت کند و شوهر سهم الارثی دریافت کند، این امکان برای زن وجود خواهد داشت که از ارثیه مقداری را که جوابگوی مهریه وی باشد تقاضا کرده و دادگاه موظف به وصول آن خواهد بود.

نکته حائز اهمیتی که در رابطه با وصول مهریه پس از فوت شوهر وجود دارد، این است که مهریه زن جدا از ارثی می‌باشد که به او تعلق خواهد گرفت. به این معنی که در صورت فوت مرد، زوجه علاوه بر مطالبه ارث بر طبق قانون مدنی، می‌تواند مهریه‌اش را نیز طلب کند.

اجرت المثل
مطالعه بیشتر

روند توقیف سهم الارث جهت وصول مهریه پس از فوت شوهر

به جهت دریافت مهریه از سهم الارث شوهر، زن باید اقدام به تنظیم دادخواستی در این خصوص کند و این دادخواست تامین اموال را به دادگاه خانواده ارائه دهد. این پروسه قانونی ممکن است مدتی زمان ببرد. از این رو دادگاه، اموال مربوطه سهم الارث را تا سپری شدن روند قانونی توقیف خواهد کرد و تا زمانی که این پروسه طی نشود و اموال از طریق مزایده به فروش نرسد و مهریه پرداخت نگردد، این اموال آزاد نخواهد شد.

لازم به ذکر است که اگر زن فوت کرده باشد، فرزندان و دیگر وارثان او می‌تواننددرخواست مطالبه وصول مهریه پس از فوت شوهر را تنظیم کرده و جهت احقاق این حق اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه محاسبه مهریه پس از فوت شوهر

اگر مهریه زن از نوع سکه و طلا باشد به نرخ روز به زن پرداخت خواهد شد، اما توجه داشته باشید مهریه‌های ریالی باید به نرخ روز ریالی تبدیل شوند.

مثلا زن و مردی سال 1360 ازدواج کرده‌اند و مهریه زن به مبلغ 100 هزار تومان است. اگر مرد سال 1395 فوت کرده باشد، شاخص سال 1395 بر شاخص سال 1360 تقسیم خواهد شد، سپس عدد به دست آمده در 100 هزار تومان ضرب خواهد شد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد