وصیت نامه چیست؟ قوانین مربوط به آن را بشناسید

وکیل وصیت نامه در مشهد

فهرست مطالب

صفر تا صد قوانین وصیت

معنای قانونی وصیت این است که شخص دستور دهد که پس از مرگ کاری برای او انجام دهد یا بگوید که چیزی برای کسی پس از مرگ من است. یا کسی را به عنوان موصی جهت انجام کاری برای او پس از مرگ خود منصوب کند. طبق وصیت او، فرد یا افراد مسئول اموال و دارایی ‌های خود پس از مرگ می کند و بررسی صفر تا صد قوانین وصیت یکی از اصولی است که هر فرد باید پیش از مرگ و نگارش وصیت نامه کتبی خود بداند. با توجه به صفر تا صد قوانین وصیت و موارد مختلفی که در ارتباط با آن وجود دارد در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد قوانین وصیت و موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

انواع وصیت نامه

به صورت کلی در قانون مدنی و به گفته وکیل وصیت در مشهد، دو نوع وصیت‌نامه وجود دارد:

۱. وصیت تملیکی

این وصیت ‌نامه ‌ای است که شخص مالک دارایی خود را برای حداکثر یک سوم از زمان مرگش در اختیار فرد دیگری به صورت مجانی قرار دهد.

۲.  وصیت عهدی

پس از وصیت، شخص وصیت کننده شخص یا اشخاص را منصوب می‌ کند تا بخشی از دارایی خود را اداره کند یا مراقبت از فرزندان خود را پس از مرگش انجام دهد و مسئولیت آن ‌ها را بر عهده گیرد. بیان امورات مربوط به کفن و دفن هم در این وصیت نوشته می شود.

وکیل وصیت

شرایط قانونی برای فرد وصیت کننده

فرد وصیت کننده باید بالغ و عاقل باشد. همچنین باید مختار باشد و با میل و اختیار خودش وصیت را بنویسد نه از روی اکراه و اجبار. شخص وصیت کننده در زمان نگارش وصیت نامه نباید مجنون، دیوانه و یا ورشکسته شده باشد.

قوانین صیغه موقت به اجازه پدر
مطالعه بیشتر

در قانون صفر تا صد قوانین وصیت اگر وصیت در مورد اموال صورت می گیرد، این موارد ذکر شده باشد و اجرا شوند.

فردی که وصیت می کند نباید پیش ازخودکشی کردن اقدام به وصیت کردن کند، اما اگر پیش از تصمیمی به خودشکی فرد وصیت کرده باشد، وصیت نافذ و قانونی است.

یکی از موارد مرتبط در صفر تا صد قوانین وصیت شرایط قانونی موصی له است. موصی له باید در زمان نگارش وصیت نامه زنده باشد یا حداقل نطفه ی او در شکم مادر ایجاد شده باشد حتی اگر روح در وجود او ایجاد نشده باشد، به شرط اینکه زنده متولد شود حتی اگر تنها یک دقیقه بیشتر زنده نباشد.

قوانین وصیت مربوط به شرایط قانونی موصی به

وصیت تملیکی

در وصیت تملیکی باید حق یا منفعتی که مورد وصیت قرار گرفته است را بتوان به شکل قانونی منتقل کرد. وصیت برای انتقال مال وقفی درست نیست و از نظر قانونی مشکل دارد. وصیت باید دارای سود و منفعت قانونی و عقلانی باشد. مثلا فرد نمی تواند خانه اش را به عنوان محلی برای قمارخانه منتقل کند در این صورت وصیت نامه باطل است. نکته ی دیگر این که در زمان وصیت لازم نیست تا عین مال وجود داشته باشد، می توان میوه درختی که هنوز ثمر نداده است را وقف کرد.

وصیت عهدی

کاری که در وصیت ذکر شده که انجام شود باید به صورت مشروعی باشد، به عنوان مثال شما نمی توانید برای قتل کسی وصیت کنید. مورد دیگر اینکه کاری که به وصیت آن اقدام می شود باید بیهوده و بی فایده نباشد. مثلا شما نمی توانید وصیت کنید که فرد روزی چند بار صرفا در یک مسیر راه برود.

آشنایی با شرط نصف دارایی یا شرط تنصیف
مطالعه بیشتر

نحوه ی نگارش وصیت نامه

برای اینکه وصیت نامه به صورت قانونی مورد پذیرش باشد باید به سه صورت نگارش شود.

  • وصیت نامه خود نوشت
  • وصیت نامه رسمی
  • وصیت نامه سری

این موارد نکاتی هستند که یک وکیل در مشهد می تواند شما را نسبت به آن ها و تفاوت در نوع نگارش هر نوع وصیت نامه کمک کند. صفر تا صد قوانین وصیت بسیار مختلف و متفاوت هستند و نمی توان به راحتی آن ها را درک کرد به همین دلیل است که وکیل خانواده در مشهد برای چنین اموری توصیه می شود.

وصیت نامه خود نوشت چیست؟

در این نوع از وصیت نامه فرد وصیت کننده باید متن وصیت نامه ر ا به خط خود بنویسد، باید حتما روز، ماه و سال را به خط خود در وصیت نامه ثبت کند و حتما دارای امضا باشد اثر انگشت و مهر هم اعتبار ندارد و حتما باید از امضا در زیر این نوع وصیت نامه استفاده شود تا وصیت نامه معتبر باشد. به همین دلیل است که افرادی که دچار نابینایی و یا مشکل در نگارش و بی سوادی هستند نمی توانند از وصیت نامه خود نوشت استفاده کنند چون نمی توانند امضا کنند. برای نگارش وصیت نامه ی خودنوشت نمی توان به فرد دیگری وکالت داد و وکالت داده شده در این نوع وصیت باطل است.

شماره تماس وکیل طلاق در مشهد
مطالعه بیشتر

وکیل ابطال وصیت

وصیت نامه رسمی

این امر که آیا موضوع اموال منقول یا غیرمنقول می ‌باشد یا نه، باید در وصیت نامه رسمی تنظیم می شود. در این مورد، او اعتبار یک سند رسمی را دارد، آن را از اراده خود نوشه و این مجموعه بیشتر معتبر است. آماده‌ سازی این نوع وصیت نامه برای افراد بی‌ سواد و کسانی که قادر به نوشتن نیستند بهترین راه حل است.

وصیت نامه سری

وصیت نامه سری می تواند با دست خط فرد دیگری نوشته و نگارش شود، اما باید توسط موصی امضا شود و باید به دفتر ثبت محل اقامت یا محلی که در مقررات وزارت دادگستری مشخص شده‌ بود واگذار شود. این وصیت نباید در اراده وراثت باشد یا تاریخی داشته باشد، فقط باید توسط او امضا شود.

تنها اگر موصی قدرت سخن گفتن نداشته باشد باید کل وصیت‌ نامه خود را بنویسد و تمام اراده خود را به دست خط خود امضا کند و در حضور سردفتر اسناد کتبی را امضا کند که این برگه از اراده به او تعلق دارد. سردفتر اسناد را نیز باید در پاکتی بنویسد که در آن وصیت ‌نامه نوشته شده توسط موصی له در حضور او نوشته شده بود. این وصیت نامه باید مهر و موم شده و در یک پوشش بسته شود تا بتوان آن را به آن ‌ها سپرد. وکیل خوب بهترین انتخاب برای نگارش وصیت نامه سری در مشهد است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد