وكيل ترك انفاق در مشهد

ورود ضرر در جرم جعل

فهرست مطالب

روشن است كه بعد از عقد نكاح هر يك از زوجين از منظر قانون حق و حقوقي نسبت به يكديگر دارند كه موظف به انجام آن­ها مي­باشند. يكي از وظايفي كه مرد و زن بعد از عقد نسبت به يكديگر دارند مسئله تمكين زن و پرداخت نفقه از سوي شوهر مي­باشد. ممكن است شوهر شما زندگي مشترك را ترك كرده باشد يا نيازهاي ضروري زندگي را تامين نكند و يا به هر دليلي نفقه­اي به شما ندهد. اگر شما به دنبال كسب اطلاعات بيشتر درباره­ي عدم پرداخت نفقه، عوامل موثر در وقوع آن، ويژگي خاص اين جرم و نقش دادگاه در اجراي جرم ترك انفاق هستيد بهترين وبسايت را انتخاب كرديد. پس با ما تا انتهاي مقاله همگام باشيد تا به پاسخ سوالاتتان از زبان بهترين وكيل ترك انفاق در مشهد برسيد.

مفهوم انفاق

با استناد از قانون مدني، مي­توان گفت كه تامين هرگونه مايحتاج و نيازهاي زوجه بعد از عقد دائم به طوري كه در شان و منزلت زوجه باشد را نفقه مي­گويند. حتي اگر زن در دوران مجردي پرستار يا پيشخدمت داشته بعد از عقد مرد موظف است نياز همسرش را تامين كند. پرداخت نفقه شامل فرزندان نيز مي­شود. پدر موظف است نياز فرزندانش را در حد توانايي خود تامين كند. اگر حضانت فرزند با پدر نباشد باز هم بايد نفقه فرزند را بپردازد. لازم به ذكر است كه با وجود قوانين زياد در مبحث پرداخت يا عدم پرداخت نفقه، هر پرونده به طور متفاوتي بررسي مي­شود. سعي كنيد در اينگونه موارد حتما با يك وكيل خوب در مشهد مشورت كنيد تا با گرفتن حق قانوني خود برنده­ي اين پرونده باشيد.

وکیل حجر در مشهد

ترك انفاق از منظر قانون مدني

بر اساس ماده 53 قانون حمايت از خانواده چنانچه مرد توانايي لازم براي پرداخت نفقه را داشته باشد اما با وجود تمكين زن از پرداخت آن اجتناب كند و به اقارب خود كه مشمول نفقه مي­شوند نيز نفقه­اي پرداخت نكند، مجرم شناخته شده و محكوم به حبس تعزيري از  6ماه تا 2سال مي­شود. به گفته وكيل ترك انفاق در مشهد در هر زمان كه زوجه از شكايت و حق خودش بگذرد، حكم اجراي مجازات كيفري نيز ابطال مي­گردد.

شرایط عدم حضور متهم در دادسرا
مطالعه بیشتر

عوامل موثر در وقوع جرم ترك انفاق

اگر مردي از پرداخت نفقه به همسر خود امتناع كند درصورتي كه يكي از سه عامل زير تحقق داشته باشد، مرد مجرم شناخته شده و مطابق با قانون مجازات خواهد شد. اين عوامل عبارتند از:

  • زوج توانايي مالي داشته باشد

اگر زوج وضعيت اقتصادي خوبي داشته باشد اما با سوء نيت يا هر دليل ديگري از پرداخت نفقه خودداري كند مجرم شناخته مي­شود. حتي اگر اوضاع اقتصادي مناسبي هم نداشته باشد بايد نفقه را پرداخت نمايد. تشخيص ميزان توانايي مالي زوج با مصاديق نفقه انجام مي­شود.

 

  • زوجه تمكين در مقابل زوج داشته باشد

بعد از عقد دائم زوج موظف است در قبال تمكين زوجه به او نفقه پرداخت كند. بنابراين اگر زوج بتواند عدم تمكين زوجه و يا عدم تبعيت او را اثبات كند، نه تنها مجرم شناخته نمي­شود بلكه ملزم به پرداخت نفقه نيز نمي­باشد. به گفته وكيل ترك انفاق در مشهد چنانچه دليل عدم تمكين زوجه ترس از زيان جسمي، مالي يا حيثيت او باشد به استناد مدارك معتبر، قانون او را مجاز به عدم تمكين و مجاز به تهيه مسكن مجزا خواهد كرد.

  • پرداخت نفقه مرتبط با شرايط فعلي باشد

در صورتي كه زوج در شرايط كنوني نفقه زوجه را پرداخت نكند و يا هزينه­هاي مورد نياز ماهانه زوجه مانند نياز به خوراك، پوشاك، رفاه و آسايش را پرداخت نكند با شكايت زوجه پيگرد كيفري خواهد داشت. مقدار نفقه بستگي به موقعيت زوجه دارد و درصورت طلاق زوجه از نفقه فعلي ساقط مي­شود.

انتقال مال غیر با معامله فضولی و خیانت در امانت چه فرقی دارد؟
مطالعه بیشتر

اما نفقه معوقه كه در 6 ماه يا يكسال گذشته پرداخت نشده پيگرد حقوقي دارد ولي زوج مجرم محسوب نمي­شود و درصورتي نفقه معوقه به زوجه تعلق مي­گيرد كه زوج زندگي زناشويي را ترك كند.

ويژگي­ خاص جرم ترك انفاق

جرم عدم پرداخت نفقه مداوم و هميشگي است و نياز به استناد مدركي كه اثبات شود زن به علت عدم دريافت نفقه در اعسار مي­باشد، نيست. زيرا زنان شاغل و ثروتمند نيز داراي حق دريافت نفقه از همسر خود مي­باشند. لازم به ذكر است كه جرم عدم پرداخت نفقه اگر به تعداد هم تكرار شود در دادگاه به شكايت زوجه رسيدگي خواهد شد. همچنين وكيل ترك انفاق در مشهد در خصوص دائمي بودن اين جرم بيان مي­كند: طبق ماده 53 قانون حمايت از خانواده، در صورتي كه مرد از پرداخت نفقه به صورت مستمر اجتناب كند و مدتي از آن بگذرد، با نظر قاضي شخص مجرم شناخته مي­شود. طبق گفته وكلا جرم ترك انفاق جرمي مستمر است.

در تشخيص جرايم مستمر از آني مي­توان گفت كه در جرم آني برخلاف مستمر، در لحظه اتفاق مي­افتد. با توجه به تصميم قاضي اگر در یک روز، یک هفته یا بیشتر مرد نفقه را پرداخت نكند مجرم مي­شود. براي مثال قاضي تعيين مي­كند كه اگر زوج تا يك هفته نفقه را پرداخت نكند مجرم محسوب مي­شود. چنانچه مرد تا روز ششم نفقه را پرداخت نكند مجرم نيست اما به محض اتمام روز هفتم او مجرم محسوب مي­شود و چنین جرمی آنی ناميده می‏شود. تشخیص جرایم آنی از مستمر به عهده قاضي پرونده می‏باشد.

مجازات های پیرامون مواد مخدر
مطالعه بیشتر

وکیل فرجام خواهی در مشهد

نفقه معوقه

اگر به خاطر داشته باشيد گفتيم كه نفقه­ي معوقه جرم محسوب نمي­شود و شامل تعقيب قانوني نمي­شود. طبق گفتگوهايي كه با بهترين وكيل در مشهد داشتيم مي­توان گفت كه اگر از آخرين زمان پرداخت نفقه به زن مدت 6 ماه يا بيشتر گذشته باشد و مرد به هر دليلي زندگي زناشويي را رها كرده باشد، با اثبات اين موضوع به قاضي وكالت طلاق به زن داده مي­شود. نكته مهم اين است كه در اين شرايط بعد از طلاق زن مي­تواند همچنان نفقه خود را طي مراحل قانوني از مرد دريافت كند.

نقش دادگاه در اجراي جرم ترك انفاق

اگر مردي به هر دليلي نفقه­ي همسرش را پرداخت نكند يا نيازها و رفاه او را در زندگي زناشويي تامين نكند، زن مي­تواند به دادگاه مراجعه كند و دادخواستي عليه شوهرش مبني بر عدم پرداخت نفقه تهيه نمايد تا او را وادار به انجام وظايف حقوقي اش كند. دادگاه نيز بعد از بررسي شرايط زوجه و تعيين ميزان نفقه متناسب با جايگاه او حكمي صادر مي­كند و زوج را ملزوم به تامين مخارج همسرش مي­كند. در صورت سرپيچي مرد از حكم قانوني، زن مي­تواند تقاضاي طلاق بدهد و دادگاه با تاييد شرايط موجود مرد را به طلاق وادار مي­كند.

فراموش نكنيد كه در مسائل حقوقي حضور وكيل ضروري است. زيرا اين مسائل نياز به تخصص و تسلط به قوانين دارد. پيشنهاد مي­كنيم كه قبل از انتخاب وكيل براي پرونده خود، نسبت به تجربه و تخصص و توانايي وكيل موردنظر در دفاع از موكلين تحقيقات لازم را انجام دهيد و بهترين وكيل كيفري در مشهد را انتخاب كنيد تا حقوق شرعي خود و نفقه را بدون اتلاف زمان زيادي دريافت كنيد.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد