آشنایی با وکیل حق انتفاع در مشهد و وظایف او

وکیل حق انتفاع

فهرست مطالب

وكيل حق انتفاع در مشهد

يكي از موضوعاتي كه ممكن است در حوزه حقوقي پيش بيايد، حق انتفاع از اموال شخص ديگري است. به مفهوم ساده‌­تري مي­توان گفت كه حق انتفاع يعني اينكه از اموال شخص ديگري بهره ببريم. مطمئنا در ذهن شما سوالات زيادي ايجاد شده‌­است. آيا حق انتفاع زمان مشخصي دارد؟ آيا مالك مي­‌تواند هر زماني مانع اين حق شود؟ حق انتفاع چه شرايطي دارد؟ ما در اين مقاله از تيم يسنا وكيل در مشهد، به تعريف كاملي از حق انتفاع، شرايط و اقسام آن و عوامل موثر بر ابطال حق انتفاع پرداختيم تا به ابهامات ذهن شما پاسخ دهيم. پس پيشنهاد مي­كنيم ادامه مقاله را با ما همراه باشيد.

وکیل حق انتفاع

تعريف حق انتفاع

طبق ماده 40 قانون مدني حق انتفاع درصورتي ايجاد مي­ شود كه شخص مي­تواند از منافع مالي كه در اختيار شخص ديگر است يا مالك مشخصي ندارد، بهره ببرد. براي مثال فردي مالك باغ ميوه است و نياز به محصولات باغ ندارد. مالك باغ مي­تواند به شخص ديگري اين حق را بدهد كه به باغ رسيدگي كند و از محصولات باغ استفاده كند. البته توصيه مي­كنيم براي جلوگيري از ايجاد اختلاف بين دو شخص و مشخص كردن ماهيت و مدت حق انتفاع حتما با يك وكيل حقوقي در مشهد و آگاه و آشنا به اين امور مشورت كنيد.

حق انتفاع بايد در خصوص مال معين و مادي باشد و به اموال منقول و غيرمنقول اختصاص دارد. اموال منقول به اموالي كه امكان جابه­جايي از محلي به محل ديگر را دارند به طوري كه جابه­ جايي باعث ايجاد خسارت به مال يا محل نشود، گفته مي­شود.

شرايط حق انتفاع

در هنگام عقد حق انتفاع براي اينكه قرارداد به درستي برقرار شود لازم است تا معامله شرايط زير را دارا باشد:

  • براي ايجاد حق انتفاع حتما قراردادي بين دو طرف ايجاد شود.
  • عقد حق انتفاع بايد در امورات مالي نوشته شود به طوري كه استفاده از آن باعث ايجاد خسارات و زيان به مال و عين آن نباشد.
  • شخص منتفع يعني كسي كه از اموال مالك بهره مي­برد، بايد در لحظه عقد حضور داشته باشد.
  • منتفع بايد بر اموال مورد انتفاع و استفاده از آن قبض و تسلط داشته باشد.
وکیل توقیف اموال در مشهد
مطالعه بیشتر

اقسام حق انتفاع

به گفته يك وكيل حق انتفاع در مشهد، قرارداد حق انتفاع كه بين طرفين يعني مالك و منتفع تنظيم مي­شود به سه دسته تقسيم مي­شود:

حق عمري: در اين قرارداد مالك حق انتفاع را به صورت عمري به منتفع واگذار مي­كند. يعني تا زماني كه مالك يا منتفع يا شخص ثالث زنده باشند، اين قرارداد پابرجاست. در صورتي كه حق عمري برابر با مدت عمر منتفع باشد، در اين شرايط با فوت او اين معامله منحل مي­شود اما با فوت مالك، منتفع تا پايان عمرش صاحب نفع اموال مي­باشد. چون مدت قرارداد با مدت عمر شخص تعيين مي­شود، به آن حق عمري گفته مي­شود.

حق رقبي: در اين قرارداد مالك مدت مشخصي را براي منتفع مشخص مي­كند تا از ملك بهره ببرد. مثلا صاحب­خانه به مدت يكسال اختيار استفاده از ملك را به فرد ديگري مي­دهد.

حق سكني: براساس ماده 43 قانون مدني در اين قرارداد مالك به منتفع اجازه سكونت در مسكني يا محلي را مي­دهد تا از مزاياي آن بهره ببرد. مدت اين قرارداد طبق تصميم طرفين مي­تواند برابر با عمر مالك يا منتفع يا شخص ثالث باشد يا مدت آن مشخص باشد يا به صورت هميشگي باشد.

يادتان باشد وجود قراردادي مابين مالك و منتفع و ذكر تمام شرايط مانند تعهدات منتفع، هزينه­هاي جاري، شرايط استفاده از حق انتفاع و اينكه حق انتفاع از كدام قسم باشد، جزو الزاماتي است كه بايد رعايت شود تا از ايجاد اختلافات در طول مدت قرارداد جلوگيري شود.

پيشنهاد ما اين است كه با انتخاب يك وكيل خوب در مشهد اطلاعات بيشتري درباره­ي حق انتفاع و اقسام آن بگيريد و با مشورت و راهنمايي يك وكيل حرفه­اي و خبره در حوزه حقوقي، رضايت كاملي از پرونده­تان داشته باشيد.

وکیل واخواهی در مشهد، بررسی قوانین واخواهی
مطالعه بیشتر

وکیل حق انتفاع

روش­ هاي ايجاد حق انتفاع

به دو روش مي­توان حق انتفاع را بين مالك و منتفع ايجاد نمود:

  • روش مستقيم: مالك حق بهره برداري از منافع ملك را به طور مستقيم به منتفع واگذار مي­كند. حق انتفاع در اكثر موارد بدون هيچ صرف مخارجي واگذار مي­شود. اما هيچ قانون مشخصي وجود ندارد كه رايگان بودن قرارداد را تاييد كند پس مي­توان اين حق را در برابر عوض به منتفع واگذار كرد.
  • روش غيرمستقيم: در اين روش برخلاف روش قبلي، مالك به طور مستقيم ملك را به منتفع واگذار نمي­كند بلكه به طور غيرمستقيم و در اثر قرارداد اين حق واگذار مي­شود. براي مثال پدر طي قراردادي آپارتمان خود را به فرزند خود مي­بخشد و حق انتفاع از آن را تا زمان قيد حياتش براي خود نگه مي­دارد.

همچنين مي­تواند وصيت كند كند كه بعد از فوتش ملك به وارثانش برسد و حق انتفاع از آن به شخص ديگري منتقل شود.

عوامل موثر بر فسخ حق انتفاع

  • هنگامي كه مدت زمان حق انتفاع كه در قرارداد آمده است، به پايان برسد.
  • هنگامي كه ملك موضوع انتفاع به هر دليلي زايل گردد قرارداد فسخ مي­شود. زيرا حق انتفاع بر پايه­ي ملك است و نابودي آن برابر با نابودي قرارداد است. اگر تمام ملك از بين نرفته باشد، حق انتفاع براي بخش باقي­مانده برقرار است. كسي كه باعث زايل شدن ملك شده، موظف است عين ملك يا قيمت آن را به مالك پرداخت كند و در اين شرايط منتفع در قيمت شريك است.
  • در صورتي كه منتفع از حق خود بگذرد و منافع ملك را به شخص مالك بدهد، حق انتفاع از بين مي­رود. همچنين اگر زمان حق انتفاع برابر با عمر منتفع باشد پس با فوت وي اين حق زايل مي­گردد.
  • در صورتي كه به موجب قانون ملك از دارايي مالك جدا شود حق انتفاع نيز فسخ خواهد شد.
وکیل حقوقی شارژ ساختمان
مطالعه بیشتر

پس از فسخ حق انتفاع تمامي منافع ملك به صاحب ملك برمي­گردد و منتفع ديگر حق بهره برداري از منافع را  ندارد. حتي اگر منافع مال به طوري باشد كه آماده برداشت حاصل باشد، منتفع حق استفاده از آن را ندارد. در صورتي كه بعد از فسخ عقد عين مال آسيب ديده باشد يا از بين رفته باشد و منتفع در حفاظت آن كوشا نبوده، به كمك يك وكيل حق انتفاع در مشهد مي­توانيد عين مال آسيب ديده يا هزينه آن را از منتفع دريافت كنيد.

 

تفاوت حق انتفاع و اذن در انتفاع

اين دو موضوع زماني ايجاد مي ­شود كه مالك تصميم بگيرد به منتفع حق انتفاع يا اذن در انتفاع بدهد. تفاوت­هاي زيادي بين اين دو موضوع وجود دارد كه از اصلي­ترين آن مي­توان به اين مورد اشاره كرد كه در حق انتفاع قراردادي بين مالك و منتفع بسته مي­شود و مدت زمان آن، تعهدات طرفين و شرايط آن مشخص است و طرفين به تنهايي نمي­ توانند آن را فسخ كنند اما در اذن انتفاع مالك به صورت يك طرفه اجازه استفاده از منافع ملك را به منتفع مي­دهد و هر زمان كه بخواهد مي ­تواند او را از اين اذن خارج كند. اما در حق انتفاع مالك تا پايان قرارداد حق فسخ قرارداد را ندارد.

براي اينكه در اين موضوع دچار مشكل نشويد يادتان باشد كه تفاوت­هاي درج شده در قانون مانند مالكيت در منافع، حق انتفاع و اذن در انتفاع را بدانيد و با هم اشتباه نگيريد. تيم يسنا وكيل حقوقی در مشهد با وجود وكلاي با تجربه به طور تمام وقت پاسخگو سوالات شما هستند و مي­توانيد درمورد حق انتفاع و حق ارتفاق و تفاوت آن با اذن در انتفاع از يك وكيل حق انتفاع در مشهد مشاوره بگيريد تا اطلاعات لازم در اين مورد را بدست اورديد.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد