وکالت بلاعزل و انواع آن

وکیل بلاعزل

فهرست مطالب

آیا می‌دانید وکالت بلاعزل چیست و انواع آن می‌دانید؟ آیا شرایط ابطال وکالت بلاعزل را می‌دانید؟ ما در این مقاله از تیم یسنا وکیل در مشهد، تمامی موارد قانونی در زمینه وکالت بلاعزل و انواع آن را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وکالت بلاعزل چیست؟

وکالت در واقع نوعی نمایندگی است که اشخاص برای اهداف مختلف از جمله تسریع و سهولت در انجام کار، افزایش سرعت دادرسی و …. به عهده فرد دیگری قرار می‌دهند، که یکی از انواع عقد وکالت، همین وکالت بلاعزل می‌باشد. در واقع وکالت بلاعزل، عقدی محسوب می‌شود که شخص اختیاراتی را به شخص دیگری واگذار خواهد کرد و حق عزل فردی که اختیاراتی را به او اعطا کرده است را از خود ساقط می‌کند.

وکیل بلاعزل
البته با نظر به گفته وکیل حقوقی در مشهد، حدود اختیارات وکیل همان حدودی خواهد بود که در وکالت نامه قید خواهد شد. وکالت بلاعزل و انواع آن جزء آن دسته از وکالت‌هایی محسوب می‌شود که غیر قابل فسخ بوده و پایدار خواهد بود.

به عبارتی دیگر وکالت بلاعزل و انواع آن سندی است که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم خواهد شد، و با توجه به این امر سندی رسمی و محضری می‌باشد که شخصی به دیگری نمایندگی قراردادی می‌دهد. وکالت نامه عقدی بین وکیل و موکل است که موکل بر اساس مفاد وکالت نامه اختیاراتی به وکیل خود خواهد داد.

در این نوع وکالت علاوه بر دادن اختیارات به وکیل، موکل حق عزل وکیل را از خود ساقط خواهد کرد، بنابراین موکل نمی‌تواند وکیل را عزل کند، چرا که با توجه به این امر خودش این حق را از خود ساقط کرده است، مگر این که موضوع عقد وکالت که طی آن به وکیل اختیاراتی داده شده است با توجه به شرایطی و به نحوی از بین برده شود.

به عنوان مثال، هر عقدی که طی آن وکالت به موکل داده شده است فسخ یا اقاله یا باطل شود. به این ترتیب ابطال وکالت بلاعزل امکان پذیر است این امکان وجود خواهد داشت که وکیل را عزل نمود، یا طبق قانون مدارک و شواهد و دلایلی به دادگاه ارائه کند مبنی بر عدول از وکالتنامه که منعقد شده است. توجه داشته باشید که دادن وکالت بلاعزل مانع از آن نخواهد شد که خود موکل مورد وکالت را انجام دهد، که اگر موکل خود مورد وکالت را انجام دهد، در این صورت موجب می‌شود که وکالت فسخ شود.

وکالت بلاعزل و انواع آن

انواع وکالت بلاعزل به طور کلی دو دسته هستند، وکالت بلاعزل خاص که به این معنی است که فقط در امور تعیین شده وکیل اختیار دارد و موکل در آن امور خاص حق عزل وکیل را نخواهد داشت.

وکالت تام یا جامع وکالتی است که وکیل در کلیه امور زندگی موکل حق عمل ، پیگیری و استیفا خواهد داشت، و تا زمانی که موکل زنده است عقد وکالت باقی خواهد ماند و وکیل عزل نخواهد شد، مگر در صورت فوت موکل.
اغلب وکالت‌های بلاعزل به امور زیر تعلق خواهند گرفت:

« وکالت بلاعزل درحضانت فرزند ، وکالت بلاعزل در طلاق ، وکالت بلاعزل بعد از فوت ، وکالت بلاعزل در فروش ملک.»

وکالت بلاعزل در طلاق

همانطور که می‌دانید، در ضمن عقد نکاح شروطی ذکر خواهد شد که از جمله آن شروط، وکالت زن در طلاق توافقی است. با توجه به این شرط، زن حق دارد که از همسرش طلاق بگیرد.

این نوع وکالت در طلاق به این معنی است که زن هر زمان که قصد کند و یا به هر بهانه‌ای، می‌تواند خود را مطلقه کند. اگر مرد در شرایط ضمن عقد نکاح به زن وکالت در طلاق دهد، در این صورت، زن وکیل بلاعزل در طلاق بوده و هر زمان که اراده کن می‌تواند برای طلاق از مرد اقدام کند.

درصوتی که زن، وکیل بلاعزل در طلاق باشد، نیز باید مراحل مربوط به طلاق را با یک وکیل خوب در مشهد، سپری کرده و نسبت به دریافت گواهی عدم امکان سازش اقدام نماید.

برای انجام طلاق با توجه به دارا بودن وکالت بلاعزل در طلاق، مدارکی مورد نیاز خواهد بود، که آ عبارت است از: عقدنامه یا رونوشت آن، وکالت نامه بلاعزل، شناسنامه و کارت ملی.

وکیل بلاعزل
وکالت بلاعزل در فروش ملک

در بعضی موارد با توجه به دلایلی از قبیل زمان‌بر بودن یا هزینه‌بر بودن نقل و انتقال ملک، در دسترس نبودن سند یا عجله‌ای که فروشنده نسبت به این امر دارد، سند به نام خریدار زده نمی‌شود و ما بین خریدار و فروشنده قرارداد وکالت بلاعزل و انواع آن بسته خواهد شد. به این صورت که فروشنده، خریدار را برای انجام امور مربوط به سند، مانند دریافت استعلام‌های ثبتی و مفاصا حساب‌های شهرداری و در نهایت ثبت سند، وکیل خواهد کرد.

لازم به ذکر است که در صورتی که وکالت بلاعزل به کسی داده شود و وکیل نسبت به فروش املاک و مستغلات موکل خود اقدام و وجوه دریافتی از معامله را در متن وکالت نامه بلاتکلیف بگذارد، در این شرایط اگر قصد بر پرداخت ثمن معامله از راه فروش باشد، به طور صریح ماده ۳۳۸  قانون مدنی در این خصوص تاکید کرده است که: «تملیک عین باید به عوض معلوم باشد» به این معنی که موکل می‎تواند حق خود را استیفاء کند.

وکالت بلاعزل در حضانت فرزند

با توجه به این امر که وکالت بلاعزل در خصوص حضانت فرزندان، از طرف یکی از زوجین به دیگری داده خواهد شد، لکن بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی، اگر قراردادهای خصوصی مغایر با قانون نباشند، نافذ خواهند بود. این به این معنی است که قانون گذار اعلام داشته است که دختر تا ۹ سال قمری به بلوغ شرعی خواهد رسید و خود حق انتخاب را با یکی از ابوین می‌تواند داشته باشد، که همین شرایط به پسر در سن ۱۵ سال قمری می‌رسد، بنابراین در اینجاست که اگر تضادی بین وکالت نامه و حق انتخاب به وجود بیاید، مرجع رسیدگی به عهده دادگاه خواهد بود.

وکالت بلاعزل بعد از فوت

در مورد وکالت بلاعزل بعد از فوت، بر اساس ماده 679 قانون مدنی این وکالت به طرقی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، از بین رفته و فسخ خواهد شد.

  • عزل موکل
  • به استعفای وکیل
  • به موت یا جنون وکیل یا موکل

همچنین لازم به ذکر است که تمامی عقود جایز از جمله وکالت، فوت یکی از طرفین باعث فسخ شدن عقد جایز خواهد شد.

وکیل لایحه نویسی در مشهد
مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تماس و دریافت مشاوره

تماس با شعبه مرکزی

تماس با شعبه مشهد